Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου 2024

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΟ ΜΕΛΙΣΣΟΧΩΡΙ!!!

Μετά από ένα χρόνο απουσίας από τα πρωταθλήματα και τον τελευταίο αγώνα που είχε διεξαχθεί στις 6-5-2023 στον Πενταλόφο (5-1 τον ΠΟ Μαλακοπής Πυλαίας) για το πρωτάθλημα της Α1', η Δόξα Πενταλόφου επιστρέφει στην αγωνιστική δράση και στους επίσημους αγώνες των πρωταθλημάτων της ΕΠΣ Μακεδονίας. Την Κυριακή 15-9-2024 και ώρα 11:30 π.μ., η Δόξα θα αντιμετωπίσει μετά από 42 ολόκληρα χρόνια την ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Μελισσοχωρίου, στα πλαίσια της Α' φάσης-9ος όμιλος του Κυπέλλου ΕΠΣΜ "Σταύρος Ρεπανάς". Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Δημοτικό γήπεδο του Μελισσοχωρίου. Να αναφέρουμε ότι ο αγώνας είναι νοκ αουτ και σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια θα υπάρξει ημίωρη παράταση και ίσως και η διαδικασία των πέναλτι αν υπάρξει εκ νέου ισοπαλία και στην παράταση. Ο νικητής του συγκεκριμένου ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην Β' φάση τον νικητή του ζευγαριού Νίκη Νεοχωρούδας-Αστραπή Μεσαίου.

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΕΛΙΣΣΟΧΩΡΙΟΥ-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ

Δύο φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν σε επίσημα παιχνίδια, η Δόξα και ο Μέγας Αλέξανδρος Μελισσοχωρίου, μία στο γήπεδο του Δρυμού και μία στο γήπεδο του Μελισσοχωρίου. Η προϊστορία ευνοεί τη Δόξα στα παιχνίδια με τον Μέγα Αλέξανδρο Μελισσοχωρίου, όταν είναι φιλοξενούμενη. Οι Πενταλοφίτες μετρούν το απόλυτο στις δύο αναμετρήσεις με 2 νίκες. Στα συνολικά γκολ υπερτερεί η Δόξα με 4-2.