Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2022

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΑΣΣΗΡΟ!!!

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΝΑΒΟΛΕΣ ΟΛΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΕΡΙ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΤΩΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΤΗΣ ΓΓΑ, ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1' ΕΠΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΑΣΣΗΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΔΟΞΑ ΑΣΣΗΡΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 40 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΠΣΜ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΣΜ ΤΟΥ Α' ΟΜΙΛΟΥ, ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 23-10-2022 ΚΑΙ ΩΡΑ 16:30 Μ.Μ., ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΗΣ ΑΣΣΗΡΟΥ.

+
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΔΟΞΑ ΑΣΣΗΡΟΥ-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ

Μία μόλις φορά την περίοδο 1981-82 συναντήθηκαν στο παρελθόν, η Δόξα Πενταλόφου και η Δόξα Ασσήρου, όχι όμως στο γήπεδο της Ασσήρου αλλά στο γήπεδο της Κριθιάς (Πιθανώς λόγω εργασιών στο γήπεδο της Ασσήρου ή λόγω τιμωρίας της έδρας). Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στις 7-2-1982 και στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής τότε του πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας ΕΠΣΜ στον Γ' όμιλο, η Δόξα Πενταλόφου είχε κερδίσει την ομάδα της Δόξας Ασσήρου με σκορ 1-2. Τα γκολ για την Δόξα Πενταλόφου είχαν πετύχει ο Μιχάλης Παπανικολάου (52') και ο Νίκος Τερζής (70') ενώ για την Άσσηρο είχε ισοφαρίσει το σκορ ο Γκόλφης (57'). Χαμένο πέναλτι είχε για την Δόξα Πενταλόφου στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ο Γιώργος Χ.Σκέμπης (Παίκτης-Προπονητής), ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Ασσήρου Βασιλειάδη, εκτελώντας άουτ.