Πέμπτη 15 Μαΐου 2014

Καστοριά-Δόξα Πενταλόφου 0-0

Την ψυχή απ' τα δόντια κόντεψε να βγάλει η Καστοριά στη Δόξα Πενταλόφου, καθώς μετά από την άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλ. Παπαδόπουλου στο 86' και το τελικό 0-0 κρατά και τις δύο ομάδες στην πρίζα μέχρι και την τελευταία αγωνιστική για το τι θα γίνει σχετικά με την παραμονή στην κατηγορία.Η Δόξα δεν μπόρεσε να πάρει κάτι καλό από αυτό το παιχνίδι καθώς δεν βρέθηκε και σε τόσο καλή μέρα.Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαν αξιόλογες φάσεις διότι ήταν κυρίως ένα παιχνίδι κέντρου, με πολλές μονομαχίες και πάθος.Σκορ ημιχρόνου 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Καστοριά μπήκε δυναμικότερα στο παιχνίδι, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες για γκολ, με αποκορύφωμα την φάση του πέναλτι που κέρδισε ο Αλεξανδρίδης στο 86'.Την εκτέλεση του την ανέλαβε ο Αλ. Παπαδόπουλος ο οποίος από τα έντεκα μέτρα της εστίας του Καστανίδη δεν μπόρεσε να ευστοχήσει καθώς ο τερματοφύλακας της Δόξας απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα του,την ίδια στιγμή ο ίδιος παίρνει το ριμπάουντ και άστοχη και πάλι κρατώντας έτσι το 0-0 και για τις δύο ομάδες.Στο 88' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Φλαρούντζος της Δόξας.Τελικό αποτέλεσμα 0-0.Επομένως την προσεχή Τετάρτη(21/5), η Δόξα Πενταλόφου παίζει στην έδρας της με τον τελείως αδιάφορο Όλυμπο Κέρκυρας και η Καστοριά αγωνίζεται στην έδρα του επίσης υποβιβασμένου Οδυσσέα Κορδελιού.Ποιο είναι το συμπέρασμα όμως από αυτά τα δύο τα παιχνίδια; Από τη μία αν η Δόξα νικήσει τον Όλυμπο πηγαίνει 49 βαθμούς και αν η Καστοριά φέρει έστω και ισοπαλία μέσα στο Κορδελιό πηγαίνει και αυτή στους 49 βαθμούς και πέφτει λόγω της νίκης του πρώτου γύρου της Δόξας με 3-0. Από την άλλη όμως αν η Καστοριά κερδίσει τον Οδυσσέα θα πάει στους 51 βαθμούς και θα υποβιβαστεί η Δόξα στο τοπικό πρωτάθλημα.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Ανδρέας Λέτσιος):  Μουρζίδης, Σαββαΐδης, Τούλιος, Σουβέλας, Μπαϊρακτάρης, Τσαμπασλίδης (55’ Λαζαρίδης), Ποπζαφίροφ, Κεφάλας, Αλεξανδρίδης (85’ Σολομωνίδης), Παπαδόπουλος, Μαντζάνας
ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Ηλίας Σαπάνης): Καστανίδης, Σεΐζης, Γαβριηλίδης, Δαλκίδης,  Σαπάνης Γ., Ταΐρης (50’ Γκρίλλας) Σαπάνης Μ., Φλαρούντζος, Βακουφάρης (85’ Γραικός), Ιβάνοφ, Σαραμουρλής