Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2018

ΦΙΛΙΚΟ: Δόξα Πενταλόφου-Α.Σ. Νεάπολης 2-0

Στο έκτο στη σειρά φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στον Πεντάλοφο, η τοπική Δόξα επικράτησε του ΑΣ Νεάπολης με σκορ 2-0. Στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο πρώτο 15λεπτο για άλλη μια φορά οι γηπεδούχοι έχασαν τρεις κραυγαλέες ευκαιρίες για γκολ με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μανίκο. Στο 34' το σκορ άνοιξε για την Δόξα, όταν ο Τζιώλης από τα αριστερά έβγαλε ωραία σέντρα και στην πορεία της μπάλας ο Πουμπουρίδης με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 57' οι της Νεάπολης έχασαν διπλή ευκαιρία για ισοφαρίσουν το παιχνίδι, όταν αρχικά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ψάρια και στα καπάκια από κεφαλιά Νεαπολίτη ο τερματοφύλακας της Δόξας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα (59') και σε μία φάση που δεν φαινόταν ότι θα γίνει το 2-0, ο Μάσκας από το κέντρο του γηπέδου σχεδόν έπιασε δυνατό σουτ με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας της Νεάπολης να γλιστρήσει και να χάσει την ισορροπία του, μη μπορώντας να μπλοκάρει την μπάλα η οποία κατέληξε στην συνέχεια στα δίχτυα. Τελικό αποτέλεσμα 2-0. Επόμενο φιλικό παιχνίδι για την Δόξα είναι με αντίπαλο την ομάδα του ΠΑΟΚ (Κ17), αγώνας που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 12-9-2018 και ώρα 18:00 μ.μ., στο γήπεδο Πενταλόφου!