Κυριακή 26 Οκτωβρίου 2014

Αχιλλέας Τριανδρίας-Δόξα Πενταλόφου 1-2

Σπουδαία δεύτερη συνεχόμενη νίκη πήρε η Δόξα Πενταλόφου μέσα στην Τριανδρία, όπου κέρδισε τον τοπικό Αχιλλέα με σκορ 1-2 στα τελευταία λεπτά.Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, έχασε 3 κλασσικές ευκαιρίες για γκολ που μία εξ' αυτών την εκμεταλλεύτηκε, όταν μόλις στο 4ο λεπτό ο Σταμπουλής με δυνατό σουτ έδωσε προβάδισμα στην Δόξα Πενταλόφου 0-1.Πολύ ωραία ενέργεια των παικτών της Δόξας όταν μετά από πάσα τακουνάκι του Σταμπουλή στον Αραμπατζούδη, ο τελευταίος δεν μπόρεσε ανενόχλητος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να διπλασιάσει τα τέρματα της Δόξας.Λίγο έλειψε να γίνει στο 36' το 1-1 μετά από λάθος κεφαλιά του Αραμπατζούδη, η μπάλα βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Φωτόπουλου.Σκορ ημιχρόνου 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αχιλλέας Τριανδρίας μπήκε πολύ δυνατά και αποφασιστικά στο παιχνίδι, πιέζοντας αρκετά τη Δόξα για την ισοφάριση.Στο 62' ήρθε τελικά η ισοφάριση για τον Αχιλλέα, μετά από κεφαλιά ενός παίκτη του, κάνοντας το 1-1.Ο Αχιλλέας μετά το γκολ της ισοφάρισης πίεζε και για δεύτερο γκολ αλλά η άμυνα και ο τερματοφύλακας της Δόξας ήτανε πάντα σε ετοιμότητα.Στο 78' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αραμπατζούδη, ο επερχόμενος Ταΐρης με πολύ δυνατό σουτ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-2 για την Δόξα.Τελικά το πολυπόθητο γκολ της νίκης ήρθε στο 89' με σκόρερ τον Αραμπατζούδη καθώς με ωραίο σκάψιμο της μπάλας κρέμασε τον τερματοφύλακα του Αχιλλέα Τριανδρίας και έγραψε το τελικό 1-2 για την Δόξα Πενταλόφου μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον Θερμαϊκό Θέρμης, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο του Πενταλόφου.Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα ανακοινωθούν την Δευτέρα 27/10/2014 από την ΕΠΣΜ.