Τετάρτη 8 Οκτωβρίου 2014

Ολυμπιακός Κυμίνων – Δόξα Πενταλόφου 1-2

Μεγάλη νίκη πήρε η Δόξα Πενταλόφου αυτή τη φορά από τον Ολυμπιακό Κυμίνων τον οποίο κέρδισε με σκορ 1-2 μέσα στην έδρα των Κυμίνων.Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα ήταν αυτή που είχε απ'το πρώτο λεπτό τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατά διαστήματα έπαιξε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο.Από μία καλή στιγμή είχαν και δύο ομάδες στο πρώτο μέρος.Στο 29' ο Παπαγαθονικού έπιασε δυνάτο σουτ μέσα από την μικρή περιοχή αλλά ο Φωτόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα.Από πλευράς Δόξας, στο 32' σουτ του Τζαφάϊ απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα ο Μουρμούρας χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα να ανοίξει το σκορ.Σκορ ημιχρόνου 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Δόξα ήταν αυτή που άνοίξε το σκορ μόλις στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης με  κοντινή κεφαλιά του Τζαφάϊ, κάνοντας έτσι το 0-1 για την Δόξα Πενταλόφου.Η Δόξα στο 67' κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ιβάνοφ, ο Γιάννης Σαπάνης με κεφαλιά έκανε το 0-2.Η ομάδα των Κυμίνων από εκείνο το λεπτό και μετά προσπάθησε να μειώσει το σκορ, κάτι το οποίο πραγματοποίησε στο 74', όταν μετά αναμπουμπούλα στην άμυνα της Δόξας, η μπάλα κόντραρε στον Σαραμουρλή και έπειτα κατέληξε στα δίχτυα του Φωτόπουλου γράφοντας το 1-2 για τον Ολυμπιακό Κυμίνων.Μοναδική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Κυμίνων να φέρει το ματς στα ίσα, όταν η κεφαλιά του Μεσιάρη πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Φωτόπουλου.Κόκκινη κάρτα αντίκρισε ο Τσακίρης στο 89'.Τελικό αποτέλεσμα 1-2 και έτσι μετά από αυτή την νίκη της Δόξας απέναντι στον Ολυμπιακό Κυμίνων (4η συνεχόμενη), πιάνει κορυφή στον βαθμολογικό πίνακα με 13 βαθμούς, όσους βαθμούς έχει η ΑΠΕ Λαγκαδά, ο Θερμαϊκός Θέρμης και ο ΠΑΟΝΕ. Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον ΠΟ Μαλακοπής Πυλαίας, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 12/10/2014 και ώρα 11:00 π.μ. στο γήπεδο του Πενταλόφου.

Οι συνθέσεις:
Ολυμπιακός Κυμίνων: Μουρμούρας, Κιομιρτσόγλου, Χουνουζίδης, Μεσιάρης, Τσακίρης, Σιούνης, Ελευθεριάδης, Σαββαίδης, Παπαγαθονίκου, Τζίμας, Καμπάνης.

Δόξα Πενταλόφου: Φωτόπουλος, Σεΐζης, Ψωμαδέλης, Γραικός, Χατζηαποστόλου (45' Σαπάνης Ι.), Ταΐρης, Σταμπουλής, Τζαφάϊ, Σαραμουρλής
(76' Σαπάνης Μ.), Αραμπατζούδης (71' Νάσης) , Ιβάνοφ.