Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024

ΦΙΛΙΚΟ: Δόξα Πενταλόφου-Μέγας Αλέξανδρος Καλοχωρίου 1-3

Στο σημερινό φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στον Πεντάλοφο, η Δόξα ηττήθηκε από τον Μέγα Αλέξανδρο Καλοχωρίου με σκορ 1-3. Οι Πενταλοφίτες ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με ένα πολύ ωραίο δυνατό σουτ του Κώστα Σκέμπη έξω από την μεγάλη περιοχή στο 16ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλο τέρμα με πρωταγωνιστές τον Μάσκα Ν. και τον Σκέμπη αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά τις αλλαγές στην σύνθεση της Δόξας που αγωνίζονταν σχεδόν με όλους τους νεαρούς της ποδοσφαιριστές, ο Μέγας Αλέξανδρος Καλοχωρίου επικράτησε κατά κράτος των γηπεδούχων και με τρία γκολ που πέτυχαν οι ποδοσφαιριστές του στο 47, 58' και 70' κατάφερε και γύρισε το παιχνίδι, παίρνοντας έτσι τη φιλική αυτή νίκη με σκορ 1-3.

Επόμενο παιχνίδι για την Δόξα είναι για την Α' φάση του θεσμού του Κυπέλλου της ΕΠΣΜ με αντίπαλο τον Μέγα Αλέξανδρο Μελισσοχωρίου, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Κυριακή 15-9-2024 και ώρα 11:30 π.μ., στο γήπεδο του Μελισσοχωρίου.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Δημήτρης Γαλανός): Ευθυμιάδης, Χατζηθεοδώρου, Μπαλατσιός, Μενεξές Δ., Τσιφούτης, Σκέμπης, Καραδημητρίου, Πρωτόγερος, Σπυρόπουλος, Μάσκας Ν., Πετρίδης.

Ακόμη έπαιξαν και οι: Παπασωτηρίου, Θαναηλάκης, Σεΐζης, Πεϊκίδης, Παπάζογλου, Δελής, Τριανταφυλλίδης Κ., Μάσκας Σ., Παρπόρης, Κουρτενλής.

Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου 2024

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ: Επτά μεταγραφικές προσθήκες και προωθήσεις νεαρών ποδοσφαιριστών στην ανδρική ομάδα!!!

Επτά νέες μεταγραφικές κινήσεις πραγματοποίησε η Δόξα Πενταλόφου ενώ έχουν ενταχθεί στο ρόστερ της ανδρικής ομάδας και αρκετοί νεαροί ποδοσφαιριστές που αγωνίζονταν την περσινή αγωνιστική περίοδο στο τμήμα Κ15 της ακαδημίας.

Αναλυτικά οι τελευταίες 7 μεταγραφικές προσθήκες:
1) Ευθυμιάδης Στέφανος -Τ- (από Α.Ο. Νεοπεντελικό),
2) Θαναηλάκης Λεωνίδας -Τ- (από Νίκη Νεοχωρούδας),
3) Καραδημητρίου Ιάσων (από Ατρόμητο Νέας Φιλαδέλφειας),
4) Μάσκας Σωτήριος (από Ακαδημία Ντίνου Κούη)
5) Χατζηθεοδώρου Παντελής (από Αστραπή Μεσαίου),
6) Πεϊκίδης Κωνσταντίνος (από Ακαδημία Αλέξανδρος Κιλκίς),
7) Μπαλατσιός Κωνσταντίνος (από Αίαντα Ευόσμου).

ΦΙΛΙΚΟ: Δόξα Πενταλόφου-Μέγας Αλέξανδρος Πέντε Βρυσών 3-2

Κάτω από συνεχή βροχόπτωση διεξήχθη σήμερα (7/9/2024) το απόγευμα ο φιλικός αγώνας στο γήπεδο του Πενταλόφου, όπου η τοπική Δόξα αντιμετώπισε και κέρδισε την ομάδα του Μεγάλου Αλεξάνδρου Πέντε Βρυσών (ομάδα Β' ΕΠΣΜ) με σκορ 3-2. Στο 15' ο Σαπάνης εκτέλεσε φάουλ, ο Πεϊκίδης με κεφαλιά πάσα έστρωσε τη μπάλα στον Νίκο Μάσκα κι αυτός με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-0 για την Δόξα. Τρία λεπτά αργότερα (18') ο Σπυριδόπουλος με ωραία ενέργεια από τα αριστερά πάσαρε στον Σίμο, ο οποίος με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της Δόξας. Στο 28' οι Πέντε Βρύσες μείωσαν το σκορ σε 2-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 60ο λεπτό οι Πενταλοφίτες κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Δελή. Ο Νίκος Μάσκας ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε κάνοντας το 3-1 για τους γηπεδούχους. Στο 79' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου το σκορ σε 3-2, διαμορφώνοντας έτσι και το τελικό αποτέλεσμα του σημερινού φιλικού παιχνιδιού. Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Ηλίας Σμήλκος.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι για την Δόξα θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Τετάρτη 11-9-2024 και ώρα 18:30 μ.μ., με αντίπαλο τον Μέγα Αλέξανδρο Καλοχωρίου (ομάδα Β' ΕΠΣΜ). Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Δημοτικό γήπεδο του Πενταλόφου.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Δημήτρης Γαλανός): Θαναηλάκης, Χατζηθεοδώρου, Μενεξές Δ., Τσιφούτης Α.τ.Ε., Πεϊκίδης, Πρωτόγερος, Σπυριδόπουλος, Σαπάνης Γ., Σπυρόπουλος, Μάσκας Ν., Σίμος.

Ακόμη έπαιξαν και οι: Καραδημητρίου, Μπαλατσιός, Δελής, Ευθυμιάδης, Παπασωτηρίου, Πετρίδης, Μάσκας Σ., Παρπόρης, Κουρτενλής, Αμανατίδης.

Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου 2024

ΦΙΛΙΚΟ: Μαγνησιακός Ιωνίας-Δόξα Πενταλόφου 3-1

Στο πρώτο της φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που έδωσε χθες το απόγευμα (1/9/2024) στο γήπεδο του Γαλλικού, η Δόξα Πενταλόφου ηττήθηκε από την ομάδα του Μαγνησιακού Ιωνίας (ομάδα Α' ΕΠΣΜ) με σκορ 3-1. Στο πρώτο ημίχρονο και στο 40' έπειτα από αδράνεια στην άμυνα του Μαγνησιακού, ο Πρωτόγερος με πλασέ άνοιξε το σκορ κάνοντας 0-1 για την Δόξα Πενταλόφου που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο κόουτς της Δόξας κ.Δημήτρης Γαλανός χρησιμοποίησε σχεδόν όλους τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές που ήταν στον πάγκο και ως επί το πλείστον ήταν ποδοσφαιριστές του περσινού τμήματος της ακαδημίας Κ15. Ο Μαγνησιακός στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα κατάφερε και γύρισε το σκορ και με τέρματα των Μιζούρι (65', 77') και Κόρακα (90') πήρε μία άτυπη φιλική νίκη στην έδρα του.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι για την Δόξα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 7-9-2024 και ώρα 18:00 μ.μ., με αντίπαλο τον Μέγα Αλέξανδρο Πέντε Βρυσών (ομάδα Β' ΕΠΣΜ). Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο γήπεδο του Πενταλόφου.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Δημήτρης Γαλανός): Θαναηλάκης, Χατζηθεοδώρου, Τσιφούτης Α.τ.Κ., Τσιφούτης Α.τ.Ε., Σκέμπης, Παρπόρης, Σίμος, Πρωτόγερος, Σπυρόπουλος, Μάσκας Ν., Καραδημητρίου.

Ακόμη έπαιξαν και οι: Παπασωτηρίου, Μενεξές Χ., Σεΐζης, Πετρίδης, Μάσκας Σ., Αραμπατζής, Κουρτενλής, Δούμπαλας Π., Αμανατίδης, Τριανταφυλλίδης Κ., Γιαννουχαϊλίδης, Πεϊκίδης, Δελής.