Τετάρτη 28 Αυγούστου 2019

ΦΙΛΙΚΟ: Δόξα Πενταλόφου-Μακεδονικός Ασκού 4-1

Ευρεία νίκη και μάλιστα η πρώτη για φέτος σε φιλικό επίπεδο πραγματοποίησε σήμερα (28/8) το απόγευμα η Δόξα Πενταλόφου καθώς κέρδισε τον Μακεδονικό Ασκού με το εντυπωσιακό 4-1. Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα ήταν αυτή που άνοιξε πρώτη το σκορ στο 10', όταν ο Τζιώλης εκτέλεσε κόρνερ, ο Τσιφούτης με κεφαλιά πάσα βρήκε ολομόναχο στο δεύτερο δοκάρι τον Πιπέρη, με τον τελευταίο να μη δυσκολεύεται με πλάσε σε άδεια εστία να κάνει το 1-0. Στα καπάκια (11') η ομάδα του Ασκού ισοφάρισε το παιχνίδι σε 1-1, έπειτα από αμυντικό λάθος των γηπεδούχων. Σκορ ημιχρόνου 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πενταλοφίτες πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και πέρα από τα 3 γκολ που πέτυχαν, έχασαν εξίσου και άλλες ευκαιρίες για ένα ακόμη μεγαλύτερο σκορ. Στο 59' ο Μάσκας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-1. Στο 71' ωραία κάθετη πάσα του Κύρου στον Αγγελή, κι αυτός αφού βγήκε σε θέση τετ α τετ, πέρασε και τον τερματοφύλακα του Ασκού και σε κενή εστία έγραψε το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό, όταν ο Μάσκας έβγαλε ωραία σέντρα από τα αριστερά, ο Νουρεντίνι βρήκε με κεφαλιά-πάσα τον Κύρου, ο οποίος επίσης με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα για τέταρτη φορά στα δίχτυα του Μακεδονικού Ασκού. Το επόμενο και τελευταίο φιλικό για την Δόξα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 31-8-2019 και ώρα 18:30 με αντίπαλο τον ΑΣ Νεάπολης, στο γήπεδο του Πενταλόφου.

ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΦΙΛΙΚΟ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΞΗΣ: Ξανθόπουλος, Παπαδημητρίου, Σαρίκης, Σκέμπης, Τάκης, Τζιώλης, Τσιφούτης Α.τ.Ε., Αγγελής, Πιπέρης, Αραμπατζούδης, Κύρου, Πρωτόγερος, Μάσκας, Τεγκελίδης, Κιτσούκης.