Τετάρτη 14 Ιανουαρίου 2015

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΑΟ ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ 1-0

Μεγάλη νίκη και βαθμολογική ανάσα πήρε η Δόξα Πενταλόφου μετά από δύο άτυχα αποτελέσματα με Φοίνικα Πολίχνης για το Κύπελλο και ΑΟ Καρδίας, κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο με αντίπαλο τον Παύλο Μελά, τον οποίο κέρδισε με σκορ 1-0.Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι πιέζοντας αρκετές φορές την εστία του Παύλου Μελά.Η ομάδα της Σταυρούπολης προσπαθούσε να απειλήσει μόνο με κάποιες αντεπιθέσεις αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.Στο 23' κεφαλιά του Χατζηαγοράκη πέρασε λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παύλου Μελά.Στο 31' δυνατό σουτ από πλάγια του Σταμπουλή απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Παυλίδης.Η πίεση της Δόξας καρποφόρησε και ένα λεπτό μετά στο 32' ο Ιβάνοφ εκτελεί το κόρνερ, στη συνέχεια της φάσης ο Σοφοκλής Τσουκαλίδης βρίσκει τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής κ.Μπάτζιος καταλόγισε το πέναλτι με τον Ιβάνοφ από τα έντεκα βήματα να κάνει το 1-0 για την Δόξα.Μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς έχασε ο Καζάνας καθώς το πλασέ που πραγματοποίησε απέκρουσε ενστικτωδώς ο Φωτόπουλος σε κόρνερ.Σκορ ημιχρόνου 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε αρκετή ένταση και πολλά νεύρα κι από τις δύο πλευρές με την Δόξα όμως να συνεχίζει με τον ίδιο ρυθμό όπως και στο πρώτο μέρος, χάνοντας από το 65' και έπειτα κλασσικότατες ευκαιρίες να πετύχει και ένα δεύτερο τέρμα.Στο 48' ο Λυκίδης του Παύλου Μελά στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Δόξας.Στο 56' σουτ του Καζάνα πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Φωτόπουλου.Κάπου εκεί το παιχνίδι πήρε άγρια μορφή καθώς ο επιθετικός του Παύλου Μελά Λιοτατής γρονθοκόπησε τον Σεΐζη στην πλάτη με αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς για περίπου πέντε λεπτά.Στο 67' ο Χατζηαγοράκης έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την Δόξα, όταν το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Παυλίδη.Στο 72' δυνατό σουτ του Ιβάνοφ απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας του Παύλου Μελά.Στο 83' ο Λυκίδης χάνει την καλύτερη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα για τον Παύλο Μελά, όταν ο ίδιος σούταρε από ευνοϊκότατη θέση αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ από την εστία του Φωτόπουλου.Τελικό αποτέλεσμα 1-0.Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο την Ένωση Συκεών, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 18/1/2014 και ώρα 15:00 μ.μ. στο γήπεδο του Αγίου Παύλου και όχι στο ΔΑΚ Συκεών.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Ηλίας Σαπάνης): Φωτόπουλος, Σεΐζης, Γαβριηλίδης, Γραικός, Σταμπουλής, Σαραμουρλής, Ταΐρης, Χατζηαποστόλου, Χατζηαγοράκης, Ιβάνοφ, Πάτσο
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Σαπάνης Μ. και Σαρίκης.
ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ (Κώστας Μπήκας): Παυλίδης, Τσουκαλίδης Γ., Αμοιρίδης, Πλήκας, Νικολαϊδης, Χατζηχαριστός, Σοφ. Τσουκαλίδης, Βαχανελίδης, Λυκίδης, Λιοτατής, Καζάνας
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Τριανταφυλλίδης και Σκόρδας.