Κυριακή 4 Ιανουαρίου 2015

Κύπελλο: Φοίνικας Πολίχνης-Δόξα Πενταλόφου (καν. αγ. 0-0) (παρ. 2-0)

Παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο η Δόξα Πενταλόφου δεν εκμεταλλεύτηκε τις κλασσικές ευκαιρίες που δημιούργησε και ηττήθηκε στην παράταση με σκορ 2-0 από τον Φοίνικα Πολίχνης. Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έχασε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ.Η πρώτη ήταν στο 14' όταν ο Νάσης σε κενή εστία αστόχησε μέσα από την μικρή περιοχή.Η δεύτερη ήταν στο 22' όταν το σουτ του Τζαφάϊ απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας του Φοίνικα, στη συνέχεια ο Σταμπουλής ήταν αποδέκτης της μπάλας και από το σημείο του πέναλτι έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.Η τρίτη μεγάλη ευκαιρία ήταν στο 34' όταν του σουτ του Τζαφάϊ πέρασε ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Φοίνικα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με την Δόξα να έχει μια ελαφρά υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με τον Φοίνικα όμως να είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις χωρίς να αξιοποιήσουν και οι δύο ομάδες τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν με το παιχνίδι να τελειώνει με σκορ 0-0 και να οδηγείτε στην παράταση.Στο ξεκίνημα της παράτασης ο Φοίνικας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με κεφαλιά του Χατζησάββα στο 96' και να κάνει το 1-0 για τον Φοίνικα.Και εκεί που η Δόξα πίεζε για την ισοφάριση σε μια ξαφνική αντεπίθεση ο Φοίνικας διπλασίασε τα τέρματα του με αυτογκόλ του Γαβριηλίδη στο 112'.Τελικό αποτέλεσμα 2-0.Έτσι η Δόξα βάζει τέλος στον θεσμό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών και τώρα κοιτάει το επόμενο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον ΑΟ Καρδίας.Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα ανακοινωθούν κατά πάσα πιθανότητα την Τρίτη 6/1/2015 από την ΕΠΣΜ.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Χασιώτης Διονύσης): Κετσερίδης, Δαμιανίδης, Ατματζίδης, Βαλκάνης, Αναστασιάδης, Δεδούσης, Αρμάντο, Κλόντι, Τσιώκας, Καμενίδης, Χαραλαμπίδης
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Φαρμάκης, Χατζησάββας και Αβραμίδης
ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Σαπάνης Ηλίας): Φωτόπουλος, Σεΐζης, Γαβριηλίδης, Γραικός, Χατζηαποστόλου, Σαραμουρλής, Ιβάνοφ, Σταμπουλής, Νάσης, Αραμπατζούδης, Τζαφάϊ
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Σαρίκης και Χατζηαγοράκης
ΠΗΓΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ:epsm24.gr