Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 2021

ΦΙΛΙΚΟ: Δόξα Πενταλόφου-ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου 1-3

Την ήττα με σκορ 1-3 γνώρισε σήμερα (15/9/2021) το απόγευμα η Δόξα Πενταλόφου από την νεανική ομάδα του ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου, στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας. Οι Πενταλοφίτες αν και προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ δεν κατάφεραν στη συνέχεια να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και ηττήθηκαν δίκαια από τον σκληροτράχηλο Άγιο Αθανάσιο. Μόλις στο 5' ο Παρούσης έβγαλε ωραία σέντρα από τα αριστερά και ο Πότσι με κοντινή κεφαλιά έκανε 1-0 για τους γηπεδούχους. Άμεση απάντηση για τον Άγιο Αθανάσιο στο 10' με τον Φιγκούρι να εκμεταλλεύεται το αμυντικό λάθος της Δόξας και με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής ισοφάρισε σε 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα (14') ο ΑΟΚ πήρε "κεφάλι" στο σκορ με τον Υψηλό να πλασάρει από κοντά και να κάνει το 1-2. Στο 37' μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα, όταν ο Παρούσης εκτέλεσε φάουλ, ο Νικόλαΐδης έπιασε δυνατή κεφαλιά, η οποία βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αγίου Αθανασίου και στην επαναφορά ο Καρυπίδης με πλασέ σε άδεια εστία δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Σκορ ημιχρόνου 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα πίεσε αρκετά για να πετύχει την ισοφάριση, χάνοντας τουλάχιστον 4 κλασσικές ευκαιρίες για γκολ αλλά δίχως αποτέλεσμα. Στο 74' οι φιλοξενούμενοι έκαναν 3 τα τέρματα τους με τον Λέσι να εκμεταλλεύεται ένα ακόμη αμυντικό λάθος της Δόξας και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το τελικό 1-3.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Άκης Στεφανόπουλος): Καράμπελας, Σεΐζης, Σαρίκης, Νικολαΐδης, Σαπάνης, Τσιφούτης, Παρούσης, Γιαννακάκης,  Πότσι, Τζιώλης, Καρυπίδης.

Ακόμη έπαιξαν και οι: Πουμπουρίδης, Σκέμπης, Αγγελής, Καραπέτοβ, Τάκης, Πετριανίδης, Ιορδανίδης, Καραδημητρίου.

Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου 2021

ΦΙΛΙΚΟ: Δόξα Πενταλόφου-Οδυσσέας Κορδελιού 5-1

Νίκη με ευρύ σκορ πέτυχε σήμερα (12/9/21) το απόγευμα η Δόξα Πενταλόφου καθώς κέρδισε στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας την ομάδα του Οδυσσέα Κορδελιού με το επιβλητικό 5-1. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Πενταλοφίτες να χάνουν παράλληλα και αρκετές ευκαιρίες για ένα ακόμα μεγαλύτερο αποτέλεσμα. Στο πρώτο ημίχρονο και στο 15' η Δόξα προηγήθηκε στο σκορ, όταν ο Σεΐζης έβγαλε ωραία σέντρα από τα δεξιά και ο Αγγελής με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 36' ο Αγγελίδης έβγαλε κάθετη πάσα στον Πότσι κι αυτός με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55ο λεπτό οι Κορδελιώτες μείωσαν το σκορ σε 2-1 με σκόρερ τον Σπυρίδη. Στο 64' η Δόξα είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι από τον Καρυπίδη. Στο 79' ο Πετριανίδης με πλασέ εντός περιοχής έκανε το 3-1 για την Δόξα Πενταλόφου. Δύο λεπτά αργότερα (81') ο Πουμπουρίδης με ωραίο σουτ από τα αριστερά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 για τους Πενταλοφίτες. Στο 86' ο έμπειρος Γιάννης Σαπάνης με κοντινό σουτ από την μικρή περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 5-1 για την Δόξα Πενταλόφου.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι για την Δόξα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 15-9-2021 και ώρα 18:15 μ.μ., με αντίπαλο τον ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο γήπεδο του Πενταλόφου.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Άκης Στεφανόπουλος): Καράμπελας, Σεΐζης, Σαρίκης, Σκέμπης, Σαπάνης, Τσιφούτης, Νικολαΐδης, Παρούσης, Πότσι, Αγγελής, Αγγελίδης.
Ακόμη έπαιξαν και οι: Τάκης, Πετριανίδης, Πουμπουρίδης, Καρυπίδης, Σπανίδης, Καραπέτοβ.

Τρίτη 7 Σεπτεμβρίου 2021

ΦΙΛΙΚΟ: ΑΕ Φιλύρου-Δόξα Πενταλόφου 0-0

Στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας που διεξήχθη σήμερα (7/9/21) το απόγευμα στο γήπεδο του Φιλύρου, η τοπική ΑΕΦ και η Δόξα Πενταλόφου αναδείχθηκαν ισόπαλες με το "λευκό" 0-0. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με το Φίλυρο να είναι καλύτερο στο πρώτο μέρος έχοντας κάποιες ευκαιρίες για γκολ ενώ η Δόξα παρουσίασε ένα καλύτερο πρόσωπο κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας παράλληλα ορισμένες φάσεις για ένα τέρμα.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι για την Δόξα θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 12-9-2021 στις 17:30 μ.μ., με αντίπαλο τον Οδυσσέα Κορδελιού. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο γήπεδο του Πενταλόφου.

ΑΕ ΦΙΛΥΡΟΥ (Χρήστος Πετρονικολός): Λαζαρίδης, Χατζόπουλος, Χατζηιωάννου, Τσιότρας, Τσαχιρίδης, Γραονίδης, Στάικος, Μπασματζής, Χιλιόπουλος, Κουκούτσης, Καλατζόπουλος.
Ακόμη έπαιξαν και οι: Καλαϊτζής, Ταρασίδης, Γιάννης, Σταθόπουλος.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Άκης Στεφανόπουλος): Καράμπελας, Σεΐζης, Τζιώλης, Σκέμπης, Σαπάνης, Τσιφούτης, Παρούσης, Αγγελής, Σαββίδης, Πότσι, Πουμπουρίδης.
Ακόμη έπαιξαν και οι: Ιορδανίδης, Σαρίκης, Μενεξές, Τάκης, Πετριανίδης, Νικολαΐδης, Νακόλης, Αγγελίδης.

Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου 2021

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ: Επιστροφή Καράμπελα κάτω από τα γκολπόστ!!!

Μετά από ένα μικρό διάστημα αγωνιζόμενος στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής με την φανέλα του Π.Ο. Νέας Καλλικράτειας, ο Δημήτρης Καράμπελας επιστρέφει στην Δόξα Πενταλόφου για να την ενισχύσει κάτω από τα γκολπόστ στο δύσκολο πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΜ. Η διοίκηση της ομάδας εύχεται στον Δημήτρη υγεία και καλή αγωνιστική σεζόν με την φανέλα της Δόξας Πενταλόφου!