Κυριακή 22 Μαρτίου 2015

Δόξα Πενταλόφου-Διγενής Μονολόφου 3-0

Την νίκη μετά από τρεις σερί ήττες γεύτηκε σήμερα (22/3) η Δόξα Πενταλόφου, καθώς νίκησε τον Διγενή Μονολόφου με το εμφατικό σκορ 3-0.Στο πρώτο ημίχρονο, η Δόξα ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα, επιβάλλοντας παράλληλα από νωρίς τον ρυθμό της.Πρώτη καλή στιγμή του αγώνα για την Δόξα στο 19', όταν ο Χατζηαγοράκης από πλεονεκτική θέση έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Στρατηγούση.Δύο λεπτά αργότερα νέα χαμένη ευκαιρία για την Δόξα, αυτή τη φορά από σουτ του Σαρίκη.Στο 28' η Δόξα άνοιξε το σκορ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αραμπατζούδη.Σκορ ημιχρόνου 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στα πρώτα 15-20 λεπτά, ο Διγενής πατούσε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο και όσο το σκορ ήταν 1-0, προσπαθούσε να φτάσει στην ισοφάριση, με κορυφαία φάση στο 55' το δυνατό σουτ από τα δεξιά του Μουρατίδη, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Φωτόπουλου.Στο 64' δεύτερο δοκάρι για την Δόξα, όταν και πάλι ο Χατζηαγοράκης με εκπληκτική ενέργεια και ένα σουτ κεραυνό θέλησε να βάλει ένα από τα καλύτερα γκολ της χρονιάς.Η μπάλα όμως για μία ακόμη φορά δεν του έκανε το χατίρι, καθώς βρήκε στο αριστερό δοκάρι και πέρασε παράλληλα από την εστία του Στρατηγούση.Το δεύτερο γκολ για την Δόξα ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Αραμπατζούδης από δεξιά με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 2-0.Στο 87' έγινε το 3-0 για την Δόξα, με τον Ταΐρη να πιάνει ένα πολύ ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό Γ' της εστίας του Στρατηγούση.Στις καθυστερήσεις ο Μονόλοφος έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ σε 3-1, αλλά ο Φωτόπουλος κράτησε το μηδέν στην εστία της Δόξας.Τελικό αποτέλεσμα  3-0.Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο την πρωτοπόρο ΑΠΕ Λαγκαδά, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο του Λαγκαδά. Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα ανακοινωθούν την Τρίτη 24/3/2015 από την ΕΠΣΜ.

Δόξα Πενταλόφου (Κώστας Μπήκας): Φωτόπουλος, Σεΐζης, Σαρίκης, Γαβριηλίδης (33' Λιθοξόπουλος), Σαπάνης Μ. (12' Βασιλείου), Ταΐρης, Ιβάνοφ (84' Καραφυλλίδης), Σαραμουρλής, Τζαφάϊ, Χατζηαγοράκης, Αραμπατζούδης.

ΔΙΓΕΝΗΣ ΜΟΝΟΛΟΦΟΥ (Βασίλης Καστανιώτης): Στρατηγούσης, Παναγιωτίδης, Καρασαβλίδης, Χιβίντζεφ, Μπαλάσκας, Παζαρόγλου (46′ Φυλαχτός), Καραγιαννίδης, Νικολαΐδης, Μουρατίδης Χ., Μουρατίδης Σ., Κλιμακαμίδης.