Τετάρτη 14 Ιανουαρίου 2015

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΑΟ ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ 1-0

Μεγάλη νίκη και βαθμολογική ανάσα πήρε η Δόξα Πενταλόφου μετά από δύο άτυχα αποτελέσματα με Φοίνικα Πολίχνης για το Κύπελλο και ΑΟ Καρδίας, κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο με αντίπαλο τον Παύλο Μελά, τον οποίο κέρδισε με σκορ 1-0.Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι πιέζοντας αρκετές φορές την εστία του Παύλου Μελά.Η ομάδα της Σταυρούπολης προσπαθούσε να απειλήσει μόνο με κάποιες αντεπιθέσεις αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.Στο 23' κεφαλιά του Χατζηαγοράκη πέρασε λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παύλου Μελά.Στο 31' δυνατό σουτ από πλάγια του Σταμπουλή απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Παυλίδης.Η πίεση της Δόξας καρποφόρησε και ένα λεπτό μετά στο 32' ο Ιβάνοφ εκτελεί το κόρνερ, στη συνέχεια της φάσης ο Σοφοκλής Τσουκαλίδης βρίσκει τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής κ.Μπάτζιος καταλόγισε το πέναλτι με τον Ιβάνοφ από τα έντεκα βήματα να κάνει το 1-0 για την Δόξα.Μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς έχασε ο Καζάνας καθώς το πλασέ που πραγματοποίησε απέκρουσε ενστικτωδώς ο Φωτόπουλος σε κόρνερ.Σκορ ημιχρόνου 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε αρκετή ένταση και πολλά νεύρα κι από τις δύο πλευρές με την Δόξα όμως να συνεχίζει με τον ίδιο ρυθμό όπως και στο πρώτο μέρος, χάνοντας από το 65' και έπειτα κλασσικότατες ευκαιρίες να πετύχει και ένα δεύτερο τέρμα.Στο 48' ο Λυκίδης του Παύλου Μελά στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Δόξας.Στο 56' σουτ του Καζάνα πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Φωτόπουλου.Κάπου εκεί το παιχνίδι πήρε άγρια μορφή καθώς ο επιθετικός του Παύλου Μελά Λιοτατής γρονθοκόπησε τον Σεΐζη στην πλάτη με αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς για περίπου πέντε λεπτά.Στο 67' ο Χατζηαγοράκης έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την Δόξα, όταν το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Παυλίδη.Στο 72' δυνατό σουτ του Ιβάνοφ απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας του Παύλου Μελά.Στο 83' ο Λυκίδης χάνει την καλύτερη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα για τον Παύλο Μελά, όταν ο ίδιος σούταρε από ευνοϊκότατη θέση αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ από την εστία του Φωτόπουλου.Τελικό αποτέλεσμα 1-0.Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο την Ένωση Συκεών, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 18/1/2014 και ώρα 15:00 μ.μ. στο γήπεδο του Αγίου Παύλου και όχι στο ΔΑΚ Συκεών.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Ηλίας Σαπάνης): Φωτόπουλος, Σεΐζης, Γαβριηλίδης, Γραικός, Σταμπουλής, Σαραμουρλής, Ταΐρης, Χατζηαποστόλου, Χατζηαγοράκης, Ιβάνοφ, Πάτσο
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Σαπάνης Μ. και Σαρίκης.
ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ (Κώστας Μπήκας): Παυλίδης, Τσουκαλίδης Γ., Αμοιρίδης, Πλήκας, Νικολαϊδης, Χατζηχαριστός, Σοφ. Τσουκαλίδης, Βαχανελίδης, Λυκίδης, Λιοτατής, Καζάνας
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Τριανταφυλλίδης και Σκόρδας.

Δείτε τις φάσεις και το γκολ από την αναμέτρηση της Δόξας με τον Παύλο Μελά:

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ:epsm24.gr

Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α1 κατηγορίας ΕΠΣΜ

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Α1 κατηγορίας ΕΠΣΜ όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.

Τρίτη 13 Ιανουαρίου 2015

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΕΝΤΡΑ!!!

ΤΕΛΕΙΩΣΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΓΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΔΕΣΠΟΖΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΝΤΕΡΜΠΥ ΤΗΣ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ, ΚΑΘΩΣ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΘΑ ΑΝΑΜΕΤΡΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΥΛΟ ΜΕΛΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 14-1-2015 ΚΑΙ ΩΡΑ 15:00 μ.μ., ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ.ΕΝΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ 28 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ 7Η ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΘΩΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΜΕ 2-0 ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΟ ΚΑΡΔΙΑΣ.ΑΝΤΙΘΕΤΑ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΕΥΝΟΪΚΗ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3Η ΘΕΣΗ) ΚΑΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΛΕΥΚΗ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΟΝΕ.ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΜΑΤΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΑ PLAY OFF.ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1, Η ΔΟΞΑ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΥΛΟ ΜΕΛΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΥ 3-1.ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ 13Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1 ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 2010-2011, ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΝΙΚΗΣΕ ΜΕ ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΟΝ ΠΑΥΛΟ ΜΕΛΑ, ΚΑΘΩΣ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΡ ΜΕ 0-2, Η ΔΟΞΑ ΕΙΧΕ ΤΑ ΨΥΧΙΚΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΟ ΕΜΦΑΤΙΚΟ ΣΚΟΡ 4-2.

ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΟ  ΦΕΤΙΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΗΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ:

Δευτέρα 12 Ιανουαρίου 2015

Το πρόγραμμα αγώνων της Τετάρτης 14/1 στην Α1!!!

Δείτε το πρόγραμμα αγώνων της Τετάρτης 14 Ιανουαρίου για την Α1 ΕΠΣΜ.

Α1 ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(20η αγωνιστική)

Α.Ο. ΚΑΡΔΙΑΣ-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ 2-0

Παίζοντας ίσως το χειρότερο παιχνίδι της χρονιάς η Δόξα Πενταλόφου ηττήθηκε στο γήπεδο του Ν.Ρυσίου αυτή τη φορά από τον ΑΟ Καρδίας με σκορ 2-0.Στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο πρώτο εικοσάλεπτο η Δόξα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ.Στο 16' η Δόξα χάνει μεγάλη ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ όταν το δυνατό σουτ του Τζαφάϊ απέκρουσε δύσκολα ο Τσιλβίτης.Σε ξαφνική αντεπίθεση στο 23' ο ΑΟ Καρδίας ανοίγει το σκορ με πλασέ του Ξανθόπουλου κάνοντας το 1-0.Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα η ομάδα της Καρδίας δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Δόξα δημιουργώντας αρκετούς κινδύνους στην εστία του Φωτόπουλου. Μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα η Καρδία πέντε λεπτά μετά το γκολ, όταν ο Δούκας σημάδεψε το αριστερό το δοκάρι του Φωτόπουλου.Σκορ ημιχρόνου 1-0.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισε και το δεύτερο ημίχρονο με τον ΑΟ Καρδίας να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και την Δόξα να προσπαθεί να αντιδράσει χωρίς να φτάνει όμως με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία.Στο 74' ήρθε και το δεύτερο τέρμα για τον ΑΟ Καρδίας με δυνατό σουτ του Μικρού διαμορφώνοντας έτσι το 2-0.Στη συνέχεια χάθηκαν 2-3 καλές ευκαιρίες για την Καρδία με πρωταγωνιστές τους Γουγουτσά και Ξανθόπουλο αλλά το 2-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον Παύλο Μελά, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 14/1/2014 και ώρα 15:00 μ.μ. στο γήπεδο του Πενταλόφου.

Α.Ο. ΚΑΡΔΙΑΣ: Τσιλβίτης, Κουλιούδης, Κουκουρώνας, Μαυρής, Κουτίνης, Συρόπουλος (84' Σκέμπι), Ξανθόπουλος, Μικρός, Δούκας (66' Θεολόγου), Γουγουτσάς, Μακρής (75' Καρμίρης).

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ: Φωτόπουλος, Σεΐζης, Γαβριηλίδης, Γραικός, Καραφυλίδης (57' Σαπάνης Μ.), Σαραμουρλής, Σταμπουλής, Ταΐρης, Χατζηαγοράκης, Ιβάνοφ, Τζαφάϊ (45' Νάσης).

Παρασκευή 9 Ιανουαρίου 2015

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΝΟΨΕΙ ΤΟΥ ΑΥΡΙΑΝΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΟ ΚΑΡΔΙΑΣ!!!

Ο αγώνας ΑΟ Καρδίας - Δόξα Πενταλόφου θα διεξαχθεί το Σάββατο 10.01.2015 και ώρα 15.00 μ.μ. στο γήπεδο του Ν.Ρυσίου (χόρτο), αντί του γηπέδου Καρδίας – Υπεύθυνος Α’ Βοηθειών: Ριζνιοτόπουλος Εμμανουήλ.

Πέμπτη 8 Ιανουαρίου 2015

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ!!!

ΤΟΝ ΑΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1 ΕΠΣΜ.Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΣΑΒΒΑΤΟ 10/1/2015 ΣΤΙΣ 15:00 Μ.Μ. ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΤΕΡΜΠΥ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΣΤΙΣ ΥΨΗΛΟΤΕΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΑ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΕΟΤΕΡΑΣ.Ο ΑΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ 6Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΟΝΕ ΜΕ 27 ΒΑΘΜΟΥΣ, ΕΝΑΝ ΒΑΘΜΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ 5Η ΘΕΣΗ ΜΕ 28 ΒΑΘΜΟΥΣ, ΟΣΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ.

ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο Α.Ο. ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΘΑ ΤΕΘΟΥΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΕΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ.

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ Α.Ο. ΚΑΡΔΙΑΣ:

Ο Αθλητικός Όμιλος Καρδίας ιδρύθηκε το 1958 και μέχρι σήμερα συμμετέχει στα τοπικά ερασιτεχνικά πρωταθλήματα. Έδρα της ομάδας είναι το Δημοτικό γήπεδο Καρδίας. Η ανδρική ομάδα από την περσινή χρονιά συμμετέχει στη κορυφαία ερασιτεχνική κατηγορία Α1 Ε.Π.Σ.Μ. Παράλληλα τα τελευταία χρόνια και με την πληθυσμιακή αύξηση του χωριού, η ομάδα διατηρεί και εκπαιδεύει περί τα 70 παιδιά στα τμήματα των υποδομών του.

Τρίτη 6 Ιανουαρίου 2015

Πρόγραμμα αγώνων Σαββατοκύριακου 10-11 Ιανουαρίου στην Α1!!!

Δείτε το πρόγραμμα αγώνων του Σαββατοκύριακου 10-11 Ιανουαρίου από το πρωτάθλήμα της Α1 ΕΠΣ Μακεδονίας.

ΣΑΒΒΑΤΟ 10.01.2015
Α1 ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(19η αγωνιστική)

Κυριακή 4 Ιανουαρίου 2015

Κύπελλο: Φοίνικας Πολίχνης-Δόξα Πενταλόφου (καν. αγ. 0-0) (παρ. 2-0)

Παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο η Δόξα Πενταλόφου δεν εκμεταλλεύτηκε τις κλασσικές ευκαιρίες που δημιούργησε και ηττήθηκε στην παράταση με σκορ 2-0 από τον Φοίνικα Πολίχνης. Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έχασε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ.Η πρώτη ήταν στο 14' όταν ο Νάσης σε κενή εστία αστόχησε μέσα από την μικρή περιοχή.Η δεύτερη ήταν στο 22' όταν το σουτ του Τζαφάϊ απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας του Φοίνικα, στη συνέχεια ο Σταμπουλής ήταν αποδέκτης της μπάλας και από το σημείο του πέναλτι έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.Η τρίτη μεγάλη ευκαιρία ήταν στο 34' όταν του σουτ του Τζαφάϊ πέρασε ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Φοίνικα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με την Δόξα να έχει μια ελαφρά υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με τον Φοίνικα όμως να είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις χωρίς να αξιοποιήσουν και οι δύο ομάδες τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν με το παιχνίδι να τελειώνει με σκορ 0-0 και να οδηγείτε στην παράταση.Στο ξεκίνημα της παράτασης ο Φοίνικας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με κεφαλιά του Χατζησάββα στο 96' και να κάνει το 1-0 για τον Φοίνικα.Και εκεί που η Δόξα πίεζε για την ισοφάριση σε μια ξαφνική αντεπίθεση ο Φοίνικας διπλασίασε τα τέρματα του με αυτογκόλ του Γαβριηλίδη στο 112'.Τελικό αποτέλεσμα 2-0.Έτσι η Δόξα βάζει τέλος στον θεσμό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών και τώρα κοιτάει το επόμενο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον ΑΟ Καρδίας.Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα ανακοινωθούν κατά πάσα πιθανότητα την Τρίτη 6/1/2015 από την ΕΠΣΜ.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Χασιώτης Διονύσης): Κετσερίδης, Δαμιανίδης, Ατματζίδης, Βαλκάνης, Αναστασιάδης, Δεδούσης, Αρμάντο, Κλόντι, Τσιώκας, Καμενίδης, Χαραλαμπίδης
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Φαρμάκης, Χατζησάββας και Αβραμίδης
ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Σαπάνης Ηλίας): Φωτόπουλος, Σεΐζης, Γαβριηλίδης, Γραικός, Χατζηαποστόλου, Σαραμουρλής, Ιβάνοφ, Σταμπουλής, Νάσης, Αραμπατζούδης, Τζαφάϊ
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Σαρίκης και Χατζηαγοράκης
ΠΗΓΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ:epsm24.gr

ΕΠΣΜ: Τα αποτελέσματα του Κυπέλλου Ερασιτεχνών

Δείτε αναλυτικά τα τελικά αποτελέσματα από τον θεσμό του κυπέλλου.

Αποτελέσματα Κυπέλλου
Διγενής Μονολόφου – Ένωση Συκεών 4-0 (με Δορκάδα)
Αναγέννηση Χαλκηδόνας – ΑΕ Καλλιθέας 2-1 (με Εθνικό Ευόσμου)
Φοίνικας Πολίχνης – Δόξα Πενταλόφου 2-0 (0-0 καν. διάρκεια)
Αστέρας Ραιδεστού- Κεραυνός Αγγελοχωρίου 0-1 (με Ποσειδώνα Καλαμαριάς)
Αναγέννηση Επανωμής- ΠΟ Μαλακοπής Πυλαίας 0-2 (με Καρδία)
Κεραυνός Ωραιοκάστρου – Ιάσων Αυγής 5-2 (με Αχιλλέα Τριανδρίας)
ΑΟ Μεσήμβριας – ΓΣ Ηλιούπολης 2-3
Δόξα Αδένδρου – Οδυσσέας Κορδελιού 0-0 (4-3 στα πέναλτι) (με Παύλο Μελά)
Νίκη Μεσημερίου – Θερμαϊκός Θέρμης 0-0 (7-6 στα πέναλτι)
Απόλλων Κάτω Σχολαρίου – Αστέρας Ανάληψης 2-1

Παρασκευή 2 Ιανουαρίου 2015

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΧΝΗ!!!

ΤΟΝ ΦΟΙΝΙΚΑ ΠΟΛΙΧΝΗΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ Ε' ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΘΕΣΜΟΥ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ΤΗΣ ΕΠΣΜ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 4/1/2015 ΣΤΙΣ 14:30 Μ.Μ. ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΗΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ.

ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΧΝΗ ΗΤΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 2010-11 ΓΙΑ ΤΗΝ 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ, ΟΠΟΥ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΦΟΙΝΙΚΑ ΜΕ ΣΚΟΡ 1-2.

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΦΟΙΝΙΚΑ ΠΟΛΙΧΝΗΣ:

Ο Φοίνικας Πολίχνης είναι ένα ελληνικό αθλητικό σωματείο με έδρα την Πολίχνη Θεσσαλονίκης, στο Νομό Θεσσαλονίκης. Ιδρύθηκε το έτος 1955 με την ονομασία «Ελληνικός Φοίνικας Πολίχνης».Η ιστορική ομάδα της Πολίχνης ιδρύθηκε το 1955 από φιλόδοξους κατοίκους της Πολίχνης με την επωνυμία ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ. Σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα η ομάδα της Πολίχνης πρωταγωνίστησε και εντυπωσίασε με την συνεχόμενη ανοδική πορεία της. Την περίοδο 1964-65 ο Φοίνικας Πολίχνης τερματίζει 3ος στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής. Εν συνεχεία δεν μπορεί να λάβει μέρος στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής διότι δεν κατέβαλε ένα απαραίτητο χρηματικό ποσό στην ΕΠΟ. Την περίοδο 1965-69 ο Φοίνικας Πολίχνης πραγματοποιεί μια αξιόλογη και εντυπωσιακή πορεία στην Εθνική Ερασιτεχνική, ώσπου καταφέρνει το 1969 να ξαναεπανέλθει στα σαλόνια της Β΄Εθνικής. Από το 1969 ως το 1975 ο Φοίνικας Πολίχνης γράφει την ιστορία του με χρυσά γράμματα και η ομάδα γίνεται γνωστή πανελληνίως, με τις επιτυχίες της κόντρα σε πολύ μεγάλες ομάδες. Το 1975 μετά από την εκπληκτική πορεία της ομάδας στη Β΄Εθνική ο Φοίνικας Πολίχνης υποβιβάζεται στην Εθνική Ερασιτεχνική. Η μεγάλη ομάδα πλέον της Πολίχνης αγωνίζεται εντυπωσιακά σε τοπικά πρωταθλήματα και στην Εθνική Ερασιτεχνική για να φτάσει στον τελικό κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Μακεδονίας την περίοδο 1979-80.Στο τελικό κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Μακεδονίας σε έναν αγώνα για γερά νεύρα ο Φοίνικας Πολίχνης ηττάται από την ομάδα του Μαραθώνα με 2-1 σκορπώντας στους φίλους της την απογοήτευση αλλά γεννιώντας παράλληλα ελπίδες και οράματα για το λαμπρό μέλλον της ομάδος. Δεν θα αργήσουν όμως να έρθουν και οι επιτυχίες. Τον επόμενο χρόνο και συγκεκριμένα την περίοδο 1980-81 ο Φοίνικας Πολίχνης κατακτά το κύπελλο της Ε.Π.Σ. Μακεδονίας κερδίζοντας με σκορ 3-1 την ομάδα του Κεραυνού Αγγελοχωρίου. Μια νίκη που πανηγυρίστηκε δεόντως από τους κατοίκους της Πολίχνης. Από το 1981 ως σήμερα ο Φοίνικας Πολίχνης αγωνίζεται στις ερασιτεχνικές κατηγορίες, με μια σταθερή ανοδική πορεία. Αποκορύφωμα της ανοδικής του πορείας αποτελεί η περίοδος 2001-02, όπου κατακτά για δεύτερη φορά στην ιστορία του το κύπελλο της Ε.Π.Σ. Μακεδονίας, κερδίζοντας με 2-1 την ομάδα των Λύκων. Η πετυχημένη πορεία της ομάδας συνεχίζεται μέχρι και σήμερα, όπου για τρίτη φορά στην ιστορία της ο Φοίνικας Πολίχνης κατακτά το κύπελλο της ΕΠΣΜ για την περίοδο 2005-06. Στον τελικό της διοργάνωσης, ο οποίος φιλοξενήθηκε στο Γήπεδο Κλεάνθης Βικελίδης, ο Φοίνικας Πολίχνης επικράτησε επί του Ιωνικού με 1-0 στην παράταση.