Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ 0-2

Τα αρνητικά αποτελέσματα συνεχίζουν να καταδιώκουν την Δόξα Πενταλόφου, καθώς έχασε στον Πεντάλοφο με 0-2 από την πρωτοπόρο ΑΠΕ Λαγκαδά.Η Δόξα παίζοντας πολύ δυνατά στο παιχνίδι για ακόμη μία φορά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες που είχε σε γκολ και το πλήρωσε αυτό ακριβά από την ΑΠΕΛ.Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι, δημιούργησε κάποιες φάσεις για γκολ με κυριότερες αυτές του Χρήστου Αραμπατζούδη, όταν στο 28' εκτέλεσε απευθείας κόρνερ από δεξιά, η μπάλα κατευθυνόταν προς την εστία της ΑΠΕΛ αλλά απέκρουσε δύσκολα ο Πέτκαρης ξανά σε κόρνερ και η άλλη στο 34' και ίσως η μεγαλύτερη στον αγώνα, όταν το δυνατό σουτ του τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Πέτκαρη.Η ΑΠΕΛ προσπάθησε να απειλήσει με αντεπιθέσεις και είχε μία καλή ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν στο 41' με δυνατό σουτ του Βεϊδαμενίδη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Φωτόπουλου.Σκορ ημιχρόνου 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΠΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι, πίεσε αρκετά τη Δόξα για γκολ κάτι το οποίο το κατάφερε στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα.Στο 54' σουτ του Παραλίκη απέκρουσε εντυπωσιακά ο Φωτόπουλος.Στο 59' δυνατό σουτ του Ιβάνοφ έξω από την μεγάλη περιοχή απέκρουσε ο Πέτκαρης σε κόρνερ.Μεγάλη ευκαιρία έχασε και πάλι η Δόξα στο 67', όταν ο Αραμπατζούδης πάσαρε στον Χατζηαγοράκη, ο τελευταίος έπιασε ένα αδύναμο σουτ αλλά η μπάλα παρόλα αυτά πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Πέτκαρη.Στο 72' ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες της ΑΠΕΛ, τελικός αποδέκτης ο Βεϊδαμενίδης με πλασέ ο ίδιος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ καθώς ο Φωτόπουλος απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα τη μπάλα και ενώ αυτή φαινότανε να κατευθύνετε προς τα δίχτυα, τελικά αυτή βγήκε κόρνερ.Τρία λεπτά αργότερα μεγάλη φάση για την Δόξα, όταν ο Σεΐζης από πλεονεκτική θέση έκανε του σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ από την εστία της ΑΠΕΛ.Και φτάνει το τελευταίο κακό δεκάλεπτο για την Δόξα καθώς σε εκείνο το διάστημα δέχτηκε δύο απανωτά γκολ.Στο 83' μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα της Δόξας, ο Βεϊδαμενίδης με δυνατό σουτ έκανε το 0-1 για την ΑΠΕΛ και στο 89' ο Κατσαμάγκας με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.Τελικό αποτέλεσμα 0-2 και έτσι τα πράγματα δυσκολεύουν για την Δόξα καθώς η διαφορά από την κορυφή ανήλθε στους 10 βαθμούς.Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον ΠΑΟΝΕ, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο των Νέων Επιβατών.Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα ανακοινωθούν την Τρίτη 11/11/2014 από την ΕΠΣΜ.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ: Φωτόπουλος, Σεΐζης, Γαβριηλίδης, Γραικός (84′ Σαπάνης Μ.), Ταΐρης, Σταμπουλής, Τζαφάι (56′ Χατζηαγοράκης), Νάσης, Αραμπατζούδης, Ιβάνοφ

ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ: Πέτκαρης, Καρατζάς, Ξανθόπουλος(87′ Πασχαλίδης), Λαβιδας, Αθανασίου, Παπαναστασίου, Καπετανόπουλος, Τσερκέζης (84′ Κατσαμάγκας), Αθανασιάδης, Σακαλής (71′ Καραδρέας), Βεϊδαμενίδης