ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
3 Γκολ: Παρούσης
2 Γκολ: Σερέτης, Σαπάνης
1 Γκολ: Τζιώλης, Νικολαΐδης, Αγγελής, Σαρίκης, Σουχασβίλι

1 γκολ επιτεύχθηκε από αντίπαλο ποδοσφαιριστή στον εντός έδρας αγώνα πρωταθλήματος με τον Καμπανιακό Χαλάστρας που χρεώνεται ως αυτογκόλ.

ΚΥΠΕΛΛΟ
2 Γκολ: Παρούσης, Σπανίδης, Πότσι
1 Γκολ: Τζιώλης, Σαπάνης, Τσιφούτης, Αγγελίδης

Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2022

Δόξα Πενταλόφου-Αναγέννηση Χαλκηδόνας 0-2

Σε ένα τελείως αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η Δόξα Πενταλόφου υποχρεώθηκε σε ήττα σήμερα το πρωί στον Πεντάλοφο από την Αναγέννηση Χαλκηδόνας με σκορ 0-2. Οι δύο ομάδες θα ανανεώσουν και την καινούργια σεζόν την παρουσία τους στην μεγάλη κατηγορία της ΕΠΣΜ την Α1' καθώς δεν θα πραγματοποιηθούν οι αγώνες play out λόγω της αποχώρησης της Θύελλας Περιστερώνα από το πρωτάθλημα. Να αναφέρουμε ότι πριν την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του 19χρονου αδικοχαμένου Άλκη Καμπανού ενώ τιμήθηκε επίσης και ένας μεγάλος ποδοσφαιριστής που πρόσφερε τα μέγιστα στην Δόξα Πενταλόφου για πάνω από 17 χρόνια και δεν είναι άλλος από τον έμπειρο αμυντικό Γιάννη Σαπάνη, ο οποίος αποφάσισε να "κρεμάσει" τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια στην ομάδα του χωριού του σε ηλικία 40 ετών, έχοντας μια 25χρονη ποδοσφαιρική καριέρα στα ερασιτεχνικά και όχι μόνο γήπεδα. Στο παιχνίδι τώρα και στο 10ο λεπτό ο Παρούσης εκτέλεσε κόρνερ για την Δόξα, ο Αγγελίδης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 17' κάθετη μπαλιά του Αγγελή στον Αγγελίδη και σουτ του τελευταίου, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοσκινά. Στο 26' η Χαλκηδόνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μπάλιος με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ από τα αριστερά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκρέκου, κάνοντας έτσι το 0-1 για την Αναγέννηση. Στο 38' δυνατό σουτ του Αγγελίδη εκτός περιοχής, η μπάλα στα χέρια του Κοσκινά. Στο 43' ο Ζαρμπής σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, ο Γκρέκος αρχικά απέκρουσε και στη συνέχεια μπλόκαρε τη μπάλα. Σκορ ημιχρόνου 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52' δυνατό σουτ από προσπάθεια του Φώτου, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 63' και από αμυντικό λάθος της Δόξας, ο έμπειρος Γιώργος Τσαλώνης με προβολή έκανε το 0-2 για την Αναγέννηση Χαλκηδόνας. Στο 68' σουτ του Παρούση εκτός περιοχής, ο Κοσκινάς εύκολα μπλόκαρε τη μπάλα. Δέκα λεπτά αργότερα (78') δυνατό σουτ του Σερέτη από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κοσκινά. Στο 83' δυνατό σουτ του Ζαρμπή από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Καράμπελας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 89' δυνατό σουτ του Σουχασβίλι εκτός περιοχής, ο Κοσκινάς αποσόβησε για ακόμη μία φορά τον κίνδυνο για την εστία του. Τελικό αποτέλεσμα 0-2.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ 0-2
ΣΚΟΡΕΡ: Μπάλιος (26'), Τσαλώνης (63')
ΔΟΚΑΡΙ: Αγγελίδης (17')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Λάμπρου Λ. (Κακλίδης Ν. - Σακελλαρίου Π.)
Δόξα Πενταλόφου (Άκης Στεφανόπουλος): Γκρέκος (57' Καράμπελας), Σαρίκης, Μενεξές (57' Σερέτης), Σεΐζης, Τζιώλης, Νικολαΐδης, Γιαννακάκης, Αγγελίδης (57' Τσιφούτης), Σουχασβίλι, Παρούσης, Αγγελής (35' Σπανίδης).
Αναγέννηση Χαλκηδόνας (Βασίλης Καστανιώτης): Κοσκινάς, Καλυβιώτης (57' Ταρταμπούκας), Ανθόπουλος, Χαριζάνης, Καπρίλης, Παπαδημητρίου (46' Καρέντζος), Ζαρμπής, Τζίμας, Φώτος, Τσαλώνης, Μπάλιος.

Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου (14η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.

Αναλυτικά η 14η και τελευταία αγωνιστική

Δόξα Πενταλόφου – Αναγέννηση Χαλκηδόνας 0-2

ΠΑΟ Ξυλούπολης – Καμπανιακός 1-3

Θύελλα Περιστερώνα – ΑΕ Ευόσμου 0-3 ά.α.

8.     Θύελλα Περιστερώνα                        6      10-33

ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ PLAY OFF ΤΟΥ Α' ΟΜΙΛΟΥ Ο ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ, Ο ΙΩΝΙΚΟΣ, Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ ΚΑΙ Η ΑΕ ΕΥΟΣΜΟΥ.

ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΝΕΑ ΣΕΖΟΝ ΣΤΗΝ Α1' ΕΠΣΜ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ, Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΟ ΞΥΛΟΥΠΟΛΗΣ ΕΝΩ ΥΠΟΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ Α' ΕΠΣΜ Η ΘΥΕΛΛΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΩΝΑ

Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2022

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΕΝΤΡΑ!!!

ΚΥΡΙΑΚΗ 20/2/2022, ΩΡΑ 11:30, ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ

ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ, ΣΤΑ ΠΛΑΣΙΑ ΤΗΣ 14ΗΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ-Α' ΟΜΙΛΟΥ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 20-2-2022 ΚΑΙ ΩΡΑ 11:30 π.μ., ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ. ΕΝΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ, ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΕΖΟΝ 2022-23 ΣΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ Α1' ΕΠΣΜ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ PLAY OUT ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΘΥΕΛΛΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ.

+
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ

Πέντε φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν σε επίσημα παιχνίδια, η Δόξα και η Αναγέννηση Χαλκηδόνας, στο γήπεδο του Πενταλόφου αλλά και της Νεοχωρούδας. Η προϊστορία δεν ευνοεί τη Δόξα στα παιχνίδια με την Αναγέννηση Χαλκηδόνας, όταν είναι γηπεδούχος. Οι Πεναλοφίτες μετρούν 1 νίκη, η Αναγέννηση Χαλκηδόνας μετράει 2 νίκες ενώ 2 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα. Στα συνολικά γκολ υπερτερεί η ομάδα της Αναγέννησης Χαλκηδόνας με 4-1.