Τρίτη 2 Οκτωβρίου 2018

ΑΥΡΙΟ ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΤΗΝ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ!!!

ΤΟΝ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΣΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΗΣ ΑΝΩ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΣΜ-Α' ΟΜΙΛΟΥ .Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΥΡΙΟ ΤΕΤΑΡΤΗ 3/10/2018 ΣΤΙΣ 16:30 Μ.Μ.! Η ΔΟΞΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ 2 ΣΤΙΣ 2 ΝΙΚΕΣ ΜΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ, ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕΡΙ ΤΗΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΝΕΑΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ.

+
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ Γ.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ

Πέντε φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν σε επίσημα παιχνίδια, η Δόξα και ο ΓΣ Ηλιούπολης, στο γήπεδο της Ηλιούπολης. Η προϊστορία δεν ευνοεί τη Δόξα στα παιχνίδια με τον ΓΣ Ηλιούπολης, όταν είναι φιλοξενούμενη. Οι Πενταλοφίτες μετρούν 2 νίκες, η Ηλιούπολη 3, ενώ κανένα παιχνίδι δεν έχει λήξει ισόπαλο. Στα συνολικά γκολ δεν υπερτερεί καμία ομάδα καθώς υπάρχει ισοπαλία με 6-6. Τέλος να κάνουμε μια επισήμανση ότι ο ΓΣ Ηλιούπολης προέρχεται από συγχώνευση δύο ιστορικών σωματείων της ΕΠΣΜ που έγινε το 2001. Συγκεκριμένα είχαν συγχωνευτεί η ΑΕ Ηλιούπολης μαζί με τον ιστορικό Ορφέα Ηλιούπολης, ομάδες που η Δόξα έχει αντιμετωπίσει πάμπολλες φορές στο παρελθόν και ιδιαίτερα με την ομάδα του Ορφέα που αγωνιζόταν τα πιο πολλά χρόνια στο γήπεδο της Σταυρούπολης (Παύλου Μελά). Παρ' όλα αυτά τα παιχνίδια της Δόξας με τον ΓΣ Ηλιούπολης ανέκαθεν ήταν αγώνες ντέρμπι και ιδιαίτερα την τελευταία δεκαετία του 2010 που οι δύο ομάδες αγωνίζονταν στο κορυφαίο πρωτάθλημα της ΕΠΣΜ την Α1'.

Δευτέρα 1 Οκτωβρίου 2018

Πρόγραμμα αγώνων Τετάρτης 3 Οκτωβρίου 2018 στον Α' όμιλο της Α' Κατηγορίας!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

ΤΕΤΑΡΤΗ 03.10.2018
Α ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(3η αγωνιστική)

Παρατηρητής: Χάιτας Γεώργιος - Γιατρός:Κελεσίδου Μαντλέν

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α' ΕΠΣΜ 2018-19)

Δείτε αναλυτικά τους σκόρερ, 2η αγωνιστική.

1 Γκολ: Κοπάτσι Άλεξ, Μανίκος.

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2018

Δόξα Πενταλόφου-Αναγέννηση Χαλκηδόνας 1-0

Ισάριθμες νίκες σε δύο αγωνιστικές και μάλιστα με το ίδιο σκορ έχει η Δόξα Πενταλόφου καθώς κέρδισε και την Αναγέννηση Χαλκηδόνας με σκορ 1-0 σήμερα το πρωί, πιάνοντας την πρώτη θέση στον Α' όμιλο της Α' Κατηγορίας. Αξιοσημείωτο είναι ότι η Δόξα κέρδισε για πρώτη φορά την Αναγέννηση Χαλκηδόνας στην 45χρονη ιστορία της. Στο παιχνίδι τώρα και στο πρώτο ημίχρονο, η Δόξα απείλησε πρώτη την εστία του Κατρατσέα, όταν στο 10' ο Άλεξ Κοπάτσι έπιασε δυνατό σουτ όμως ο έμπειρος τερματοφύλακας της Χαλκηδόνας μπλόκαρε την μπάλα. Στο 19' σέντρα από τα δεξιά για την Χαλκηδόνα, ο Πασχάλης Στεργιανός έπιασε ωραία κεφαλιά άουτ. Στο 30' κεφαλιά του Γιάννη Σαπάνη, η μπάλα στην αγκαλιά του Ψάρια. Δύο λεπτά αργότερα (32') ο Κουτούσης λίγο έλειψε να πετύχει ένα πολύ όμορφο τέρμα όταν έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 35' ο Κουτούσης εκτέλεσε φάουλ για την Δόξα, ο Τσιφούτης έπιασε ωραία κεφαλιά, η μπάλα όμως κατέληξε στα χέρια του Κατρατσέα. Στο 38' ο Κουτούσης πέρασε κάθετη πάσα στον Άλεξ Κοπάτσι, ο δεύτερος έκανε το σουτ αλλά ο Κατρατσέας για ακόμη μία φορά είπε "όχι". Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η ομάδα της Χαλκηδόνας έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Φώτος έπιασε ωραίο διαγώνιο σουτ αλλά πέρασε άουτ από το δεξί δοκάρι του Ψάρια. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι το 70ο λεπτό του αγώνα δεν υπήρξε κάποια ουσιαστική τελική προσπάθεια κι από τις δύο ομάδες. Φτάνουμε στο 73ο λεπτό όταν ο Άλντι Κοπάτσι έβγαλε πολύ ωραία κάθετη πάσα στον Μανίκο με τον έμπειρο επιθετικό της Δόξας να μην δυσκολεύεται να σκοράρει, όταν με ένα φανταστικό σουτ "κεραυνοβόλησε" τον Κατρατσέα, κάνοντας το 1-0 κόντρα στην πρώην του ομάδα. Τελευταία καλή φάση ανήκει στους φιλοξενούμενους στο 91' που έκαναν κυριολεκτικά να "καρδιοχτυπήσουν" οι Πενταλοφίτες, όταν ο Γιάννης Σαπάνης έπιασε καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και τον Ψάρια να μπλοκάρει ενστικτωδώς την μπάλα από έναν βέβαιο κίνδυνο. Τελικό αποτέλεσμα 1-0. Επόμενο παιχνίδι για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον ΓΣ Ηλιούπολης, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 3-10-2018 και ώρα 16:30 μ.μ., στο πλαστικό γήπεδο της Άνω Ηλιούπολης.