Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2017

Ελπίδες Χαλάστρας-Δόξα Πενταλόφου 1-2

Την νίκη επιτέλους πανηγύρισε χθες (14/10) στην Χαλάστρα η Δόξα Πενταλόφου, καθώς μετά από δύο συνεχόμενες εντός έδρας ήττες, κέρδισε την νεανική ομάδα των Ελπίδων Χαλάστρας με τελικό σκορ 1-2. Στο πρώτο ημίχρονο η μοναδική ευκαιρία που δημιουργήθηκε στον αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους, όταν στο 24ο λεπτό ο Σίμος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Κουγιουμτζίδη, ο μέσος της Δόξας προσπάθησε να τον κρεμάσει με λόμπα, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Σκορ ημιχρόνου 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την Δόξα καθώς μέσα σε διάστημα 5 λεπτών καθάρισε σχετικά την υπόθεση-νίκη. Μόλις στο 47' ο Γιόφκας έδωσε κάθετη πάσα στον Παροτσίδη κι αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1. Στο 52ο λεπτό η Δόξα κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Παροτσίδη από τον τερματοφύλακα Κουγιουμτζίδη. Ο Σίμος ανέλαβε την εκτέλεση και από τα έντεκα βήματα ευστόχησε και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2. Στο 66' οι Ελπίδες έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο του Μάνιου. Έξι λεπτά αργότερα η Δόξα έμεινε κι αυτή με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Πουμπουρίδη, ο οποίος μπήκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς να πάρει την άδεια από τον διαιτητή κ.Γιώργο Κωνσταντινίδη, με αποτέλεσμα να τον αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ακολούθως με κόκκινη. Στο 77' οι Ελπίδες έχασαν την ευκαιρία του αγώνα να μειώσουν το σκορ με πρωταγωνιστή τον Βογιατζή, οι οποίος είδε την προσπάθεια του να καταλήγει στο δοκάρι. Η μείωση του σκορ ήρθε για τις Ελπίδες στα χασομέρια του αγώνα, όταν στο 93' ο Καντζούρας με πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα Πέννου, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα 1-2. Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον Μακεδονικό Γέφυρας, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο του Πενταλόφου. Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα ανακοινωθούν την Τρίτη 17/10/2017 από την ΕΠΣΜ.

ΕΛΠΙΔΕΣ ΧΑΛΑΣΤΡΑΣ-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ 1-2
ΣΚΟΡΕΡ: Παροτσίδης (47'), Σίμος (52' πεν.), Καντζούρας (90+3')
ΔΟΚΑΡΙ: Βογιατζής (77')
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Μάνιος (66'), Πουμπουρίδης (72')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Κωνσταντινίδης Γ. (Παπαναστασίου - Ζεκερίδης)
Ελπίδες Χαλάστρας: Κουγιουμτζίδης (81' Πρέτσι), Καραμητσιώρης (63' Μπέμπης), Ρετζέπης, Τσαπαρδάκης (86' Παπούλιας), Δίμτσης Γ., Μάνιος, Βογιατζής, Μάρκου, Καντζούρας, Δαλαμπάκης, Μπαϊμάκης (56' Ζλατάνος).
Δόξα Πενταλόφου: Πέννου, Σαρίκης, Τζιώλης (88' Βασιλειάδης), Σκέμπης Κ., Σκέμπης Ν., Σαραμουρλής, Τσιφούτης, Γιόφκας (66' Πρωτόγερος), Παροτσίδης (88' Κύρου), Πουμπουρίδης, Σίμος (66' Μενεξές).

Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2017

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΗΝ ΧΑΛΑΣΤΡΑ!!!

ΕΝΑΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΕΛΠΙΔΩΝ ΧΑΛΑΣΤΡΑΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΗΤΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ (ΜΕ ΑΞΙΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΕΩΡΩΝ), ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΧΑΜΕΝΩΝ ΒΑΘΜΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΠΟΥ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ ΤΟΥΣ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΧΑΛΑΣΤΡΑ. ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΘΩΣ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ ΣΜΗΛΚΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΔΑΛΚΙΔΗ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΝΤΙΚΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΜΑΤΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΕΩΡΩΝ. ΣΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 14-10-2017 ΚΑΙ ΩΡΑ 16:30 μ.μ., ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΗΣ ΧΑΛΑΣΤΡΑΣ (ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΥ), ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ-Α' ΟΜΙΛΟΥ.

+
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΕΛΠΙΔΕΣ ΧΑΛΑΣΤΡΑΣ-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ

Επτά φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν σε επίσημα παιχνίδια (ΟΛΑ στην Β' Ερασιτεχνική ΕΠΣΜ), η Δόξα και οι Ελπίδες Χαλάστρας, στο γήπεδο κυρίως της Χαλάστρας (Καμπανιακού), στο άλλο γήπεδο της Χαλάστρας (Μυγδώνειο) αλλά και μία φορά στο γήπεδο των Μαλγάρων. Η προϊστορία ευνοεί τη Δόξα στα παιχνίδια με τις Ελπίδες Χαλάστρας, όταν είναι φιλοξενούμενη. Οι Πενταλοφίτες μετρούν 3 νίκες, οι Ελπίδες Χαλάστρας καμία, ενώ 4 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα. Στα συνολικά γκολ υπερτερεί η Δόξα με 10-3.

Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2017

Πρόγραμμα αγώνων Σαββατοκύριακου 14&15 Οκτωβρίου 2017 στον Α' όμιλο της Α' Κατηγορίας!!!

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

ΣΑΒΒΑΤΟ 14.10.2017
Α ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(5η αγωνιστική)

Γήπεδο: Πεύκων – ώρα: 16.30
Παρατηρητής: Χατζηκυριάκος Ιωάννης – Γιατρός:Παπαδήμος Μοδ. Χρ.

Δόξα Πενταλόφου-Εθνικός Μετεώρων 0-3

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα και μάλιστα στην δική της έδρα γνώρισε η Δόξα Πενταλόφου σήμερα (8/10) το πρωί από την ομάδα του Εθνικού Μετεώρων με τελικό σκορ 0-3. Ένα σκορ το οποίο αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού καθώς η Δόξα δεν υπήρχε μέσα στον αγωνιστικό χώρο σε αντίθεση με τον Εθνικό που αν και δεν δημιούργησε κάτι σπουδαίο στα αντίπαλα καρέ, κατάφερε με τρεις αντεπιθέσεις να πετύχει τρία τέρματα. Βέβαια αξίζει να αναφέρουμε ότι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα υπήρχε πολύ δυνατός αέρας, κάτι το οποίο δυσκόλεψε αρκετά τις δύο ομάδες στο παιχνίδι τους. Στο πρώτο ημίχρονο και στο 17' είδαμε την πρώτη καλή στιγμή από πλευράς Δόξας, όταν ο Σίμος έπιασε δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα τελικά να περνάει λίγο άουτ από την εστία του Σαπρανίδη. Εφτά λεπτά αργότερα (24') ο Τζιώλης εκτέλεσε κόρνερ για την Δόξα, ο Δαλκίδης έπιασε "χλιαρή" κεφαλιά η οποία πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σαπρανίδη. Στο 40ο λεπτό ο Εθνικός καταφέρνει και με κόντρα τον αέρα να ανοίξει το σκορ, με ωραίο γυριστό σουτ του Ιορδανίδη. Σκορ ημιχρόνου 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με κόντρα τον αέρα τώρα να τον έχει η Δόξα, ο Εθνικός το εκμεταλλεύτηκε αυτό και κατάφερε να πετύχει άλλα δύο τέρματα που του έδωσαν μια νίκη-θρίαμβο μέσα στον Πεντάλοφο. Αρχικά στο 59' ο Τούσα με ένα σχετικά αδύναμο πλασέ έκανε το 0-2 και στο 77' μετά από τραγικό λάθος του Σαρίκη και του τερματοφύλακα Ψάρια, ο δεύτερος έκανε λάθος διώξιμο της μπάλας, κόντραρε πάνω στον Μυλιόρδο και στη συνέχεια κατέληξε "βασανιστικά" στην εστία της Δόξας, διαμορφώνοντας το σκορ σε 0-3. Στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης δημιουργήθηκαν επεισόδια μέσα στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ των παικτών και των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα ο διαιτητής κ.Γιαννακός να βγάλει από την τσέπη του τρεις κόκκινες κάρτες, δύο για την Δόξα και μία για τον Εθνικό. Από την Δόξα αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα οι δύο αμυντικοί Δαλκίδης και Μάσκας ενώ για τον Εθνικό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο αρχηγός της ομάδος Α. Γκροπάι. Τελικό αποτέλεσμα 0-3. Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο τις Ελπίδες Χαλάστρας, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο της Χαλάστρας (Καμπανιακού). Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα ανακοινωθούν την Τρίτη 10/10/2017 από την ΕΠΣΜ.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΤΕΩΡΩΝ 0-3
ΣΚΟΡΕΡ: Ιορδανίδης (40'), Τούσα (59'), Μυλιόρδος (77')
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Γκροπάι Α. (89'), Δαλκίδης (89'), Μάσκας (89')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Γιαννακός (Μποζατζίδης - Πάνου)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Μπούρος Γεώργιος
Δόξα Πενταλόφου: Ψάριας, Σαρίκης (80' Σκέμπης Κ.), Τζιώλης, Δαλκίδης, Μάσκας, Τσαμασλίδης, Πρωτόγερος (73' Τσιφούτης), Σίμος (61' Σαραμουρλής), Πουμπουρίδης, Σκέμπης Ν., Παροτσίδης (65' Τσιτλαχίδης).
Εθνικός Μετεώρων: Σαπρανίδης, Νοτάκης, Γκροπάι Μ. (88' Κελνικόλας), Ζαχαρίκος, Πάσχος Κ., Γκροπάι Α., Ιορδανίδης (75' Μυλιόρδος), Παπαγιαννίδης, Κατεμίδης, Σιάλης (46' Χατζηγεωργιάδης), Τούσα (81' Τσιούρης).