Σάββατο 29 Αυγούστου 2015

ΦΙΛΙΚΟ: Δόξα Πενταλόφου-Ιάσων Αυγής 1-4

Βαριά ήττα γνώρισε στον χθεσινό φιλικό αγώνα η Δόξα Πενταλόφου, καθώς έχασε από τον Ιάσων Αυγής με σκορ 1-4. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Έπειτα η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει, χάνοντας ένα λεπτό αργότερα κλασσική ευκαιρία με τον Γιαννακόπουλο και άλλες δύο καλές φάσεις προς το τέλος του ημιχρόνου. Σκορ ημιχρόνου 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό του αγώνα η Δόξα ισοφάρισε με τον συνήθει σκόρερ της για φέτος Γιάννη Λιθοξόπουλο, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι κάνοντας έτσι το 1-1. Στο 75' μετά από αδράνεια στην άμυνα της Δόξας έγινε το 1-2 για τον Ιάσων. Χαμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στο 84' καθώς απέκρουσε θεαματικά ο νεοαποκτηθείς τερματοφύλακας της Δόξας. Η Δόξα προσπάθησε να ισοφαρίσει το σκορ όσο ήταν 1-2 αλλά όσο περνούσε ο χρόνος έμενε από δυνάμεις διότι η ομάδα της Αυγής στο δεύτερο μέρος έκανε αλλαγή σχεδόν μια ενδεκάδα παίκτες ενώ οι μισοί και παραπάνω παίκτες της Δόξας που έπαιζαν από το πρώτο ημίχρονο, έπαιξαν έως το τέλος του αγώνα. Στο 87' ο Χατζηαγοράκης έκανε το 1-3 για τον Ιάσων και στο 92' διαμορφώθηκε το τελικό 1-4 για την ομάδα της Αυγής. Επόμενο φιλικό λογικά δεν θα οριστεί καθώς το επόμενο Σαββατοκύριακο ξεκινάει το πρωτάθλημα της Α1 εκεί όπου η Δόξα αντιμετωπίζει στον Πεντάλοφο την ομάδα του Μακεδονικού Λητής.