Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2015

Ένωση Συκεών-Δόξα Πενταλόφου 1-2

Αγχωτική νίκη πέτυχε η Δόξα Πενταλόφου στο γήπεδο του Αγίου Παύλου με αντίπαλο την ουραγό Ένωση Συκεών, την οποία κέρδισε με σκορ 1-2.Στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου δεν έγιναν ουσιαστικές φάσεις καθώς η μπάλα παιζόταν στο κέντρο.Στο 8ο λεπτό η Ένωση παίρνει προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Κατεμίδη, κάνοντας το 1-0.Η Δόξα μετά το γκολ που δέχθηκε προσπάθησε να αντιδράσει χάνοντας 1-2 καλές ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τους Σταμπουλή και Χατζηαγοράκη.Το γκολ της ισοφάρισης για την Δόξα ήρθε τελικά στο 32', όταν ο Χατζηαγοράκης με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα 1-1.Σκορ ημιχρόνου 1-1.

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να πετύχουν και ένα δεύτερο τέρμα, με την Δόξα όμως να είναι τελικά πιο τυχερή από την Ένωση.Στο 65' ο Χατζηαγοράκης πραγματοποιεί την σέντρα με αποδέκτη της μπάλας τον Σταμπουλή, ο τελευταίος από ευνοϊκή θέση σούταρε, ο τερματοφύλακας της Ένωσης αποκρούει ενστικτωδώς αλλά η μπάλα στην συνέχεια καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Ένωσης βγαίνοντας έπειτα κόρνερ.Στο 73' η Δόξα κάνει την ολική ανατροπή του αγώνα παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Σταμπουλή, κάνοντας το 1-2.Στη συνέχεια η Δόξα έχασε κλασσικές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ με τους Χατζηαγοράκη στο 77' και Σταμπουλή στο 82', αλλά ο τερματοφύλακας των Συκεών βρέθηκε σε καλή μέρα και απέκρουε συνεχώς την μπάλα.Στα τελευταία λεπτά λίγο έλειψε να γίνει το 2-2 καθώς η Ένωση έχασε 2 μοναδικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει το παιχνίδι αλλά το 1-2 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο την ΑΕ Πολυδενδρίου, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 24/1/2014 και ώρα 15:00 μ.μ. στο γήπεδο του Πενταλόφου.

Η σύνθεση της Δόξας:
ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Ηλίας Σαπάνης): Φωτόπουλος, Σεΐζης, Γαβριηλίδης, Γραικός, Σταμπουλής, Σαραμουρλής, Ταΐρης, Χατζηαποστόλου, Χατζηαγοράκης, Ιβάνοφ, Κουζιλόγλου
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Τζαφάϊ και Σαρίκης.