Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2016

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΗ!!!

ΤΟΝ ΘΕΡΜΑΪΚΟ ΘΕΡΜΗΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΗΣ ΘΕΡΜΗΣ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΣΜ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 17/1/2016 ΣΤΙΣ 15:00 Μ.Μ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1, Η ΔΟΞΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΡΜΑΪΚΟ ΘΕΡΜΗΣ ΜΕ ΣΚΟΡ 0-1. ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΗ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ 30Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1 ΕΠΣΜ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 2014-2015, ΟΠΟΥ Η ΔΟΞΑ ΓΝΩΡΙΣΕ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΡΜΑΪΚΟ ΜΕ ΣΚΟΡ 1-0.

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ ΘΕΡΜΗΣ:

Ο Αθλητικός Πολιτιστικός Όμιλος Θερμαϊκός Θέρμης είναι ελληνικό αθλητικό σωματείο που δραστηριοποιείται στην κιτρινόμαυρη περιοχή της Θέρμης, στο Νομό Θεσσαλονίκης, όπου και βρίσκονται οι έδρες του. Επίσημο έτος ίδρυσης του είναι το 1949, σύμβολο το τριφύλλι και αγωνίζεται με χρώματα το πράσινο και το λευκό. Ο Θερμαϊκός Θέρμης για έξι συνεχόμενες σαιζόν από το 2004 μέχρι και το 2010 αγωνιζόταν στην Γ' Εθνική κατηγορία, πραγματοποιώντας πολύ καλές εμφανίσεις. Επίσης διαθέτει ενεργά τμήματα ποδοσφαίρου, καλαθοσφαίρισης και σκακιού, ενώ στο παρελθόν διατηρούσε και τμήμα χειροσφαίρισης.

Τρίτη 12 Ιανουαρίου 2016

Πρόγραμμα αγώνων Σαββατοκύριακου 16 & 17 Ιανουαρίου 2016 στην Α1!!!

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 16.01.2016
Α1 ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(20η αγωνιστική)

Δόξα Πενταλόφου-Νίκη Μεσημερίου 0-2

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Νίκη Μεσημερίου κέρδισε την Δόξα Πενταλόφου με σκορ 0-2. Το σκορ άνοιξε ο Κύρκος με κεφαλιά στο 23' κάνοντας το 0-1 για την Νίκη Μεσημερίου. Μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-1 η Δόξα έχασε στο 31', όταν κέρδισε πέναλτι ο Τζιώλης, ο Σαραμουρλής ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο έμπειρος γκολκίπερ Θέμελης απέκρουσε εντυπωσιακά. Και αντί να γίνει το 1-1, στο 42' ο Ζαχαράκης με πλασέ έκανε το 0-2 για το Μεσημέρι. Σκορ ημιχρόνου 0-2.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε να παρουσιάσει τίποτα ιδιαίτερο καθώς όλα είχαν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο. Στο 52' το Μεσημέρι έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 0-3 αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Πένου. Τελικό αποτέλεσμα 0-2. Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον Θερμαϊκό Θέρμης, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο της Θέρμης. Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα οριστούν την Τρίτη 12-1-2016 από την ΕΠΣΜ.

Η σύνθεση της Δόξας:
Δόξα Πενταλόφου (Γιώργος Βλαχούδης): Πένου, Σαρίκης, Καρκάρης, Καραφυλλίδης, Λιθοξόπουλος, Τζιώλης, Σαραμουρλής, Σημαιοφορίδης, Μάσκας, Γιόφκας, Πουμπουρίδης.
Αγωνίστηκαν για την Δόξα και οι: Παροτσίδης, Μενεξές Δ., Κύρου.

Σάββατο 9 Ιανουαρίου 2016

Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α1 κατηγορίας ΕΠΣΜ (19η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Α1 κατηγορίας ΕΠΣΜ όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.

Παρασκευή 8 Ιανουαρίου 2016

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΝΙΚΗ ΜΕΣΗΜΕΡΙΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΕΝΤΡΑ!!!

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/1/2016, ΩΡΑ 11:30 Π.Μ., ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ

ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΜΕΣΗΜΕΡΙΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 10-1-2016 ΚΑΙ ΩΡΑ 11:30 π.μ. ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1 ΕΠΣΜ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1, Η ΔΟΞΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΜΕ ΣΚΟΡ 2-0.

Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2016

Πρόγραμμα αγώνων Σαββατοκύριακου 9-10 Ιανουαρίου στην Α1!!!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

ΣΑΒΒΑΤΟ 09.01.2016
Α1 ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(19η αγωνιστική)

ΚΥΠΕΛΛΟ: Οδυσσέας Κορδελιού-Δόξα Πενταλόφου 3-0

Με ήττα ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η Δόξα Πενταλόφου και το 2016, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-0 από τον Οδυσσέα Κορδελιού για την στ' φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΜ. Αν και η Δόξα βρέθηκε να χάνει από πολύ νωρίς, μόλις στο 2' από τυχερό γκολ του Μπουλαλά, στη συνέχεια χάθηκαν 2-3 κλασσικές ευκαιρίες για την ισοφάριση με πρωταγωνιστές τους Τζιώλη και Λιθοξόπουλο. Το γκολ δεν ήρθε για την Δόξα και στο 43' ο Δημογκίκας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0 για τον Οδυσσέα. Σκορ ημιχρόνου 2-0. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο, παρά μόνο η αύξηση του σκορ σε 3-0 με το γκολ που πέτυχε ο Λαζαρίδης για τους γηπεδούχους στο 87ο λεπτό. Τελικό σκορ 3-0. Για άλλη μια φορά η Δόξα χρησιμοποίησε αρκετά παιδιά από την ομάδα Νέων για το συγκεκριμένο παιχνίδι και μ' αυτά θα πορευτεί και στους επόμενους αγώνες, ούτως ώστε να κερδίσουν εμπειρίες από την μεγαλύτερη κατηγορία της ΕΠΣ Μακεδονίας. Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο την Νίκη Μεσημερίου, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο του Πενταλόφου. Το παιχνίδι θα γίνει την Κυριακή 10-1-2016 και ώρα 11:30 π.μ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Οδυσσέας Κορδελιού (Κώστας Νικολαϊδης): Αθανασίου, Τσελεκίδης, Παναγιωτίδης, Καρράς, Παπαδόπουλος, Δημογκίκας (70’ Τσιάκος), Γίδαρος, Μακρής, Γιαννακόπουλος (49’ Γιαννιώτης Μ. ), Μπουλαλάς, Γιαννιώτης Γ. (77’ Λαζαρίδης).
Δόξα Πενταλόφου (Γιώργος Βλαχούδης): Καλαμπόκας, Σαρίκης (86’ Γιόφκας Αγγ.), Λιθοξόπουλος, Καρκάρης, Μάσκας, Σημαιοφορίδης, Πουμπουρίδης, Τζιώλης (67’ Μενεξές Δ.), Παροτσίδης (46’ Κύρου), Σαραμουρλής, Γιόφκας Τρ.

Τα αποτελέσματα των σημερινών αγώνων κυπέλλου της ΕΠΣΜ!!!

Νίκη Ηρακλείου - Δόξα Ρετζικίου 0-3 τελικό

Αναλυτικά στην επόμενη φάση του Κυπέλλου πέρασαν: ΑΠΕ Λαγκαδά, Ηρακλής Αμπελοκήπων, Μακεδονικός, Οδυσσέας Κορδελιού, Θερμαικός Θέρμης, ΑΟ Καρδίας, Θρίαμβος Ταγαράδων, Δόξα Ρετζικίου.

Δευτέρα 4 Ιανουαρίου 2016

ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΤΟ ΚΟΡΔΕΛΙΟ!!!

Μετά από τις εορτές των Χριστουγέννων η Δόξα Πενταλόφου καλείται να δώσει τον πρώτο της αγώνα για το 2016, καθώς θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Οδυσσέα Κορδελιού για την στ' φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Μακεδονίας. Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 6-1-2016 και ώρα 14:30 μ.μ. στο γήπεδο του Ελευθερίου-Κορδελιού. Η Δόξα Πενταλόφου η οποία θα παραταχθεί με ορισμένες αλλαγές, καθώς αποχώρησαν από την ομάδα ο Χρήστος και ο Θοδωρής Κοπαλίδης αλλά και ο αρχηγός της Δόξας Γιώργος Σεΐζης. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ανέβουν περισσότερα παιδιά από τα τμήματα υποδομής της Δόξας στην μεγάλη ομάδα. Να υπενθυμίσουμε ότι την τελευταία φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες στο Κορδελιό ήταν για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1' ΕΠΣΜ την περίοδο 2014-15, όταν Οδυσσέας και Δόξα αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1. Σκόρερ της Δόξας ήταν ο Χρήστος Χατζηαγοράκης.

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ:

Ο Οδυσσέας Κορδελιού ιδρύθηκε το 1947 από τον Οδυσσέα Ξυλένιο. Η ομάδα του Κορδελιού έως και το 1977 συμμετείχε στο τοπικό πρωτάθλημα Β και Γ κατηγορίας Ε.Π.Σ.Μ. Αγωνίστηκε συνολικά 8 περιόδους στις επαγγελματικές κατηγορίες της Ελλάδος (1 φορά στην Β εθνική και 9 φορές στην Γ εθνική). Έδρα της ομάδας αποτελεί το γήπεδο Οδυσσέα Κορδελιού και Ελευθεριακού στο δήμο Κορδελιού-Ευόσμου, Θεσσαλονίκη.Το 1985 σε έναν αγώνα κυπέλλου Ελλάδος επικράτησε επί του ΟΦΗ με 3-1 μέσα στο Γήπεδο Κορδελιού και έφτασε στους 4. Το 1998 αναδείχτηκε κυπελλούχος Ε.Π.Σ.Μ. επικρατώντας στον τελικό επι της Κρήνης με 2-1. Επίσης νίκησε στα πέναλτι με 5-2 τον Ολυμπιακό Κύμινων και αναδείχτηκε για δεύτερη φορά κυπελλούχος Ε.Π.Σ.Μ. την σεζόν 2010 - 2011. Την σεζόν 2011 - 2012 τερματίζει 1ος στον 2ο όμιλο της Δ΄ Εθνικής και προβιβάστηκε στην Γ΄ Εθνική.