Παρατηρητής: - Γιατρός: Τσαμαντουρίδης Ιωάννης

Παρατηρητής: - Γιατρός: Κελεσίδου Μαντλέν

Παρατηρητής: - Γιατρός: Χατζηπαυλίδης Δημήτριος

ΑΟ Καρδίας - Μαραθώνας

Γήπεδο: Καρδίας - ώρα:17.00

Δευτέρα 1 Μαΐου 2023

ΜΠΑΡΑΖ: Κεραυνός Ωραιοκάστρου-Δόξα Πενταλόφου 0-1

Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη και μάλιστα με το ίδιο σκορ πήρε χθες (30-4-2023) το απόγευμα στο Ωραιόκαστρο η Δόξα Πενταλόφου, η οποία κέρδισε στο ντέρμπι του Δήμου Ωραιοκάστρου τον τοπικό Κεραυνό με τελικό σκορ 0-1. Έτσι μετά κι από αυτό το αποτέλεσμα οι Πενταλοφίτες παραμένουν και μαθηματικά στην Α1' κατηγορία της ΕΠΣΜ, μία αγωνιστική πριν το τέλος των play out, με αποτέλεσμα ο τελευταίος αγώνας στον Πεντάλοφο με τον ΠΟ Μαλακοπής να αποτελεί πλέον μια τυπική διαδικασία. Να αναφέρουμε ότι πριν την έναρξη του αγώνα και κατά την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, οι 13(!) ποδοσφαιριστές της Δόξας Πενταλόφου φορούσαν κόκκινα μπλουζάκια με τα οποία εύχονταν ολόψυχα περαστικά στον σύζυγο της προέδρου Ευαγγελίας Καράμπαλη, τον Αθανάσιο Σκέμπη ο οποίος είχε ένα ατύχημα με το αυτοκίνητο του την προηγούμενη εβδομάδα. Στο παιχνίδι τώρα και στο 14ο λεπτό ο αρχηγός της Δόξας Βασίλης Σαρίκης έπιασε δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα όμως πέρασε άουτ πάνω από τα δοκάρια του Σεβαστίδη. Στο 20' σέντρα του Ζαχαριάδη από τα αριστερά και κοντινό σουτ του Εμμανουηλίδη, η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 33' σουτ του Χαψά εντός περιοχής, η μπάλα αποκρούσθηκε σε κόρνερ από κόντρα των αμυντικών της Δόξας. Στην επόμενη φάση ο Μποχώνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπαϊωάννου μέσα στην αναμπουμπούλα σούταρε από κοντά, με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καράμπελα. Στο 40' δυνατό σουτ του Γίλη μέσα από την περιοχή, ο Σεβαστίδης απέκρουσε ενστικτωδώς. Στο 44' δυνατό σουτ του Παρούση λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σεβαστίδη. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52' ο Εμμανουηλίδης βρέθηκε μόνος απέναντι στον Σεβαστίδη, σούταρε με την μπάλα όμως να βρίσκει πάνω στο σώμα του τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (53') σέντρα του Καμπέρι από τα δεξιά και κεφαλιά του Γίλη, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 56' εκτέλεση φάουλ από τον Πολιανίδη, ο Καράμπελας εύκολα μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 58' δυνατό σουτ του Παπαϊωάννου εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 59' και σε μία γρήγορη αντεπίθεση της Δόξας, ο Καμπέρι έβγαλε συρτή σέντρα από τα αριστερά, ο Τζόλης έγινε αποδέκτης της μπάλας και με δυνατό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, ένα γκολ το οποίο αφιέρωσε στον Σάκη Σκέμπη. Στο 63' γυριστό σουτ του Χαψά από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 69' σουτ του Καμπέρι από τα δεξιά, η μπάλα στην αγκαλιά του Σεβαστίδη. Στο 71' δυνατό σουτ του Τσεβρεντζή εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Στο 74' διπλή χαμένη ευκαιρία για την Δόξα με πρωταγωνιστή τον Καμπέρι, όταν αρχικά σούταρε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Σεβαστίδης απέκρουσε ασθενώς τη μπάλα και στην συνέχεια της φάσης νέο σουτ από τον ίδιο παίκτη, ο Σεβαστίδης αυτή τη φορά μπλόκαρε δύσκολα τη μπάλα. Στο 81' δυνατό διαγώνιο σουτ του Χαψά από πλεονεκτική θέση, η μπάλα κατέληξε επικίνδυνα άουτ από το δεξί δοκάρι του Καράμπελα. Στο 90' σουτ και πάλι από τον αρχηγό του Κεραυνού Χαψά, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών της Δόξας και κατέληξε κόρνερ. Τελικό αποτέλεσμα 0-1. Επόμενο παιχνίδι και τελευταίο για την φετινή σεζόν για την Δόξα είναι για την 9η αγωνιστική των αγώνων play out της Α1' ΕΠΣΜ με αντίπαλο τον ΠΟ Μαλακοπής Πυλαίας, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6/5/2023 και ώρα 17:00 μ.μ., στο γήπεδο του Πενταλόφου.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ 0-1
ΣΚΟΡΕΡ: Τζόλης (59')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Τικόζογλου Κ. (Κουφός Α. - Τυριακίδης Ν.)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Παπουτσόγλου Πέτρος
Κεραυνός Ωραιοκάστρου (Ιερόθεος Γιαμουρίδης): Σεβαστίδης, Σκέμπης Ν., Μποχώνης (55' Πεχλιβανίδης), Πολιανίδης, Μπαβέλης, Μπαλωματής (55' Χατζηαντωνίου), Παπαϊωάννου, Τσεβρεντζής, Χαψάς, Χατζηαγοράκης Χ., Νιανιάς.
Δόξα Πενταλόφου (Άκης Στεφανόπουλος): Καράμπελας, Τζόλης, Ζαχαριάδης, Τσιφούτης, Αντωνίου, Γιαννακάκης, Εμμανουηλίδης, Σαρίκης, Καμπέρι, Γίλης, Παρούσης.

Κυριακή 30 Απριλίου 2023

Αποτελέσματα και βαθμολογία των play out της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ (8η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία των play out της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.

9.     Ποσειδώνας Καλαμαριάς                        7      5-16

***Ο Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου έχει αποκλειστεί από το πρωτάθλημα και έχει υποβιβαστεί ήδη στην Α’ Κατηγορία ΕΠΣΜ.