Τετάρτη 19 Απριλίου 2023

Το πρόγραμμα αγώνων του Σαββάτου 22/4/2023 για τα play out της Α1' Κατηγορίας!!!

ΜΠΑΡΑΖ: Δόξα Πενταλόφου-Μαραθώνας Καλαμαριάς 1-1

Σε περιπέτειες μπαίνει για τα καλά η Δόξα Πενταλόφου καθώς μετά την σημερινή ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στον Μαραθώνα Καλαμαριάς, η κατάσταση πλέον δυσκολεύει πάρα πολύ όσον αφορά την παραμονή της ομάδας στην Α1' ΕΠΣΜ. Έτσι το επόμενο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Μακεδονικό Λητής που θα πραγματοποιηθεί μετά τις γιορτές του Πάσχα, αποτελεί έναν μεγάλο τελικό και για τις δύο ομάδες του Δήμου Ωραιοκάστρου, το οποίο θα κρίνει πολλά για την παραμονή τους στην Α1' κατηγορία. Στο παιχνίδι τώρα και στο 18ο λεπτό σουτ του Ντραγάνη εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 25' πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Δόξα, όταν το δυνατό διαγώνιο σουτ από τον Εμμανουηλίδη, ο Βασιλειάδης αποσόβησε ένα σίγουρο τέρμα για την ομάδα του. Στο 33' εκτέλεση φάουλ από τον Γίλη για την Δόξα, ο Δαναδιάδης με κεφαλιά έδιωξε τη μπάλα κόρνερ. Στο 44' άλλη μια τεράστια κλασσική ευκαιρία για τους Πενταλοφίτες, όταν ο Αντωνίου με μεγάλη μπαλιά έβγαλε τετ α τετ τον Εμμανουηλίδη αλλά το πλασέ που επιχείρησε αποκρούσθηκε ενστικτωδώς από τον Βασιλειάδη. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49' δυνατό σουτ του Χατζηπαναγή εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 55' εκτέλεση φάουλ του Παρούση για την Δόξα, ο Βασιλειάδης εύκολα μπλόκαρε τη μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα (58') και σε μία ανύποπτη φάση ο Μαραθώνας πήρε "κεφάλι" στο σκορ, όταν μετά από λάθος γύρισμα του Τσιφούτη στον Καράμπελα, η μπάλα κόντραρε στον τερματοφύλακα της Δόξας με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει οριακά την τελική γραμμή αλλά η Β' βοηθός κ.Παπαδοπούλου Ζωή που ήταν στην ευθεία γραμμή μέτρησε κανονικά το τέρμα, κάνοντας έτσι το 0-1 ο Μαραθώνας. Στο 68' κοντινό σουτ του Λιάτση από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα στα χέρια του Καράμπελα. Στο 71' ο Τσιφούτης έβγαλε ωραία σέντρα από τα αριστερά, ο Καμπέρι έπιασε καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Βασιλειάδη, ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ σε 1-1. Στο 79' οι Καλαμαριώτες μένουν με 10 ποδοσφαιριστές για υπόλοιπα λεπτά λόγω αποβολής του Χαϊδευτού με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Δέκα λεπτά αργότερα (81') μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να κάνουν την ολική ανατροπή του σκορ, όταν ο Γίλης έβγαλε κάθετη πάσα στα δεξιά στον Καμπέρι, αυτός βρέθηκε μόνος απέναντι στον Βασιλειάδη αλλά το σουτ που επιχείρησε αποκρούσθηκε για ακόμη μία φορά από τον τερματοφύλακα του Μαραθώνα. Στο 89' δυνατό σουτ του Χατζηπαναγή εκτός περιοχής, ο Καράμπελας με φοβερή εκτίναξη απέκρουσε σε κόρνερ. Τελικό αποτέλεσμα 1-1. Επόμενο παιχνίδι για την Δόξα είναι για την 7η αγωνιστική των αγώνων play out της Α1' ΕΠΣΜ με αντίπαλο τον Μακεδονικό Λητής, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί μετά το Πάσχα και συγκεκριμένα το Σαββατοκύριακο 22-23/4/2023, στο γήπεδο της Λητής. Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα ανακοινωθούν πιθανόν μέσα στην Μεγάλη Εβδομάδα από την ΕΠΣΜ!

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 1-1
ΣΚΟΡΕΡ: Καράμπελας (58' αυτ.), Καμπέρι (71')
ΑΠΟΒΟΛΗ: Χαϊδευτός (79')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Αγγελάκης Α. (Πάτρας Π. - Παπαδοπούλου Ζ.)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Δεληγιαννίδης Παναγιώτης
Δόξα Πενταλόφου (Άκης Στεφανόπουλος): Καράμπελας, Σαρίκης (72' Τζόλης), Ζαχαριάδης, Τσιφούτης, Αντωνίου, Γιαννακάκης, Εμμανουηλίδης, Κωστάνογλου, Καμπέρι, Γίλης, Παρούσης.
Μαραθώνας Καλαμαριάς (Γιώργος Πανίδης): Βασιλειάδης, Χιλιόπουλος (67' Σαμαράς), Κριτσιάνης, Δαναδιάδης, Βραχνός, Χαϊδευτός, Ντραγάνης (67' Πενόπουλος), Πουρσανίδης, Αθανασιάδης (67' Λιάτσης), Τοπαλίδης (88' Τσαχουρίδης), Χατζηπαναγής (93' Ισσόπουλος).

Αποτελέσματα και βαθμολογία των play out της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ (6η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία των play out της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.

9.     Ποσειδώνας Καλαμαριάς                       7      4-8

***Ο Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου έχει αποκλειστεί από το πρωτάθλημα και έχει υποβιβαστεί ήδη στην Α’ Κατηγορία ΕΠΣΜ.