Παρατηρητής:ΣΤΑΝΟΥΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - Γιατρός:Ποιμενίδης Θεόδωρος

Παρατηρητής:ΧΑΪΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - Γιατρός:Ιντζεκώστας Ιωάννης

Γήπεδο:Σταυρούπολης - ώρα:15.30

Παρατηρητής:ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ  - Γιατρός:Στεφάνου Αφροδίτη

Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2023

Κεραυνός Ωραιοκάστρου-Δόξα Πενταλόφου 2-0

Την ήττα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι γνώρισε σήμερα το απόγευμα στο Ωραιόκαστρο η Δόξα Πενταλόφου καθώς έχασε στο τοπικό ντέρμπι του Δήμου Ωραιοκάστρου από τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου με τελικό σκορ 2-0. Οι Πενταλοφίτες στο πρώτο ημίχρονο ήταν κυρίαρχοι σε όλες τις φάσεις του παιχνιδιού, χάσανε μοναδικές ευκαιρίες για να πετύχουν πρώτοι κάποιο τέρμα αλλά δυστυχώς η μπάλα τους τιμώρησε στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται δύο αμυντικές αδράνειες της Δόξας, οι οποίες τελικά μετουσιώθηκαν και σε δύο τέρματα. Στο πρώτο ημίχρονο και στο 4ο λεπτό πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα όταν ο Γίλης σούταρε μέσα από την μικρή περιοχή, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ πάνω από τα δοκάρια του Σεβαστίδη. Στο 10' δυνατό σουτ του Χαψά εκτός περιοχής, ο Καράμπελας μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 13' διαγώνιο σουτ του Παπαϊωάννου, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 16' άλλη μια μεγάλη διπλή ευκαιρία για τους Πενταλοφίτες, όταν ο Γίλης με ωραία ενέργεια πέρασε τρεις αμυντικούς του Κεραυνού, σούταρε από κοντά με τον Σεβαστίδη να αποκρούει τη μπάλα με υπερπροσπάθεια πάνω από την γραμμή και εν συνέχεια νέο δυνατό σουτ του Παρούση, η μπάλα στην αγκαλιά του Σεβαστίδη. Στο 18' δυνατό σουτ του Καμπέρι εντός περιοχής άουτ. Στο 36' αδύναμο σουτ από τον Χατζηαγοράκη Π., ο Καράμπελας μπλόκαρε τη μπάλα. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στην πρώτη φάση στο 46' ο Κωστάνογλου από πλεονεκτική θέση δεν πρόλαβε να σουτάρει καθώς τελευταία στιγμή αμυντικοί του Ωραιοκάστρου έδιωξαν μακριά τη μπάλα από τα καρέ του Σεβαστίδη. Στο 55' δυνατό σουτ του Κωστάνογλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ πάνω από δοκάρια του Κεραυνού. Στο 60' δυνατό σουτ του Τσεβρεντζή εκτός περιοχής, ο Καράμπελας απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 63' σουτ του Χαψά εκτός περιοχής, η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ. Επτά λεπτά αργότερα (70') οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Χατζηαγοράκης Π. έβγαλε ωραία σέντρα από τα αριστερά, ο αδερφός του Χατζηαγοράκης Χρ. έπιασε καρφωτή κεφαλιά, ο Καράμπελας απέκρουσε εντυπωσιακά αλλά στην επαναφορά ο Ζιγκόλης με κοντινό πλασέ, έκανε το 1-0 για τον Κεραυνό. Στο 73' μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση έχασε η Δόξα, όταν ο Εμμανουηλίδης σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Σεβαστίδης όμως απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ. Στο 81ο λεπτό ο Ζιγκόλης εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια της Δόξας, σέντραρε από τα δεξιά και ο επερχόμενος Χατζηαγοράκης Χρ. με δυνατό σουτ έγραψε το 2-0 για τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου. Στο 86' σουτ του Τάσιου εκτός περιοχής, η μπάλα στα χέρια του Καράμπελα. Στο 89' δυνατό σουτ του Γίλη εντός περιοχής, ο Σεβαστίδης απέκρουσε αρχικά και με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα. Τελικό αποτέλεσμα 2-0. Επόμενο παιχνίδι για την Δόξα είναι για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1' ΕΠΣΜ-Α' ομίλου με αντίπαλο τον Ιωνικό Διαβατών, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί την επόμενη Κυριακή 19-2-2023 και ώρα 15:30 μ.μ., στο γήπεδο του Πενταλόφου.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ 2-0
ΣΚΟΡΕΡ: Ζιγκόλης (70'), Χατζηαγοράκης Χρ. (81')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Λάμπρου Λ. (Τσεχελίδης Ε. - Αγγελόπουλος Κ.)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Σταμάτης Ηλίας
Κεραυνός Ωραιοκάστρου (Ιερόθεος Γιαμουρίδης): Σεβαστίδης, Σκέμπης Ν., Μποχώνης (77' Τσάτσας), Πολιανίδης, Μακρόπουλος, Χατζηαντωνίου (46' Τάσιος), Παπαϊωάννου (59' Ζιγκόλης), Χαψάς, Χατζηαγοράκης Π. (77' Μπαβέλης), Τσεβρεντζής, Νιανιάς (46' Χατζηαγοράκης Χρ.).
Δόξα Πενταλόφου (Άκης Στεφανόπουλος): Καράμπελας, Τσιτλαχίδης, Ζαχαριάδης, Τσιφούτης, Νικολαΐδης (77' Γιάντσιος), Γιαννακάκης, Εμμανουηλίδης (80' Αντωνίου), Κωστάνογλου, Καμπέρι (69' Παπάζης), Γίλης, Παρούσης.

Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2023

Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου (16η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.

Αναλυτικά η 16η αγωνιστική

Ελευθεριακός – ΑΕ Ευόσμου 0-1

Ηρακλής Αμπελοκήπων – Δόξα Ασσήρου 1-1

Ιωνικός – Παύλος Μελάς 1-0

Κεραυνός Ωραιοκάστρου – Δόξα Πενταλόφου 2-0

Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου – Μακεδονικός Λητής 0-3 ά.α.

10.  Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου                        2      7-46

***Ο Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου αποκλείστηκε από την συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΟ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ!!!

ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ Α' ΟΜΙΛΟΥ-Α1' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΣΜ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 12-2-2023 ΚΑΙ ΩΡΑ 15:30 μ.μ., ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟΥ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ. ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Η ΔΟΞΑ ΑΝΑΔΕΙΧΘΗΚΕ ΙΣΟΠΑΛΗ ΣΤΟΝ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ ΜΕ ΤΕΛΙΚΟΣ ΣΚΟΡ 1-1. ΣΚΟΡΕΡ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΗΤΑΝ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΡΟΥΣΗΣ.

+
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ

Πέντε φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν σε επίσημα παιχνίδια, η Δόξα και ο Κεραυνός Ωραιοκάστρου, στο γήπεδο του Ωραιοκάστρου. Η προϊστορία δεν ευνοεί τη Δόξα στα παιχνίδια με τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου, όταν είναι φιλοξενούμενη. Οι Πενταλοφίτες μετρούν 1 νίκη, ο Κεραυνός 3 νίκες ενώ 1 παιχνίδι έχει λήξει ισόπαλο. Στα συνολικά γκολ υπερτερεί η ομάδα του Κεραυνού Ωραιοκάστρου με 17-11.

Αναλυτικά η προϊστορία των αγώνων Κεραυνού Ωραιοκάστρου-Δόξας:
Περίοδος 1981-82, Β' Κατηγορία: Κεραυνός Ωραιοκάστρου-Δόξα 4-1
Περίοδος 1997-98, Β' Κατηγορία: Κεραυνός Ωραιοκάστρου-Δόξα 0-0
Περίοδος 2016-17, Κύπελλο ΕΠΣΜ: Κεραυνός Ωραιοκάστρου-Δόξα 3-0
Περίοδος 2017-18, Κύπελλο ΕΠΣΜ: Κεραυνός Ωραιοκάστρου-Δόξα 1-1 κ.δ. & παρ. (8-7 πέν.)
Περίοδος 2020-21, Α1' Κατηγορία: Κεραυνός Ωραιοκάστρου-Δόξα δ.δ. λόγω της πανδημίας
Περίοδος 2021-22, Α1' Κατηγορία: Κεραυνός Ωραιοκάστρου-Δόξα 1-2