Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2023

Δόξα Πενταλόφου-Ελευθεριακός 1-0

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε σήμερα το πρωί στο γήπεδο του Πενταλόφου η τοπική Δόξα, καθώς κέρδισε την ομάδα του Ελευθεριακού με τελικό σκορ 1-0. Ένα παιχνίδι που διεξήχθη κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες διότι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα υπήρχε πολύ δυνατός αέρας και αρκετό κρύο με αποτέλεσμα να μην μπορεί να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο από τους δύο αντιπάλους. Στο πρώτο ημίχρονο και στο 9ο λεπτό του αγώνα σουτ του Λάμπρου εκτός περιοχής, η μπάλα στα χέρια του Καράμπελα. Έξι λεπτά αργότερα (15') η Δόξα και με κόντρα τον αέρα κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Γίλης έβγαλε ωραία κάθετη μπαλιά στον Καμπέρι κι αυτός με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου, κάνοντας έτσι το 1-0 για την Δόξα Πενταλόφου. Στο 17' εκτέλεση φάουλ από τον Καρασαββίδη Ι., ο Καράμπελας εύκολα μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 30ο λεπτό μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ελευθεριακό, όταν μετά από κόρνερ ο Σακκόγλου δεν κατάφερε μέσα από την μικρή περιοχή να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Καράμπελα, με τους αμυντικούς της Δόξας να αποσοβούν τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα πριν περάσει την τελική γραμμή. Στο 32' σουτ του Εμμανουηλίδη εντός περιοχής άουτ. Στο 36' σέντρα του Καμπέρι από τα αριστερά και σουτ του Παρούση, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Σκορ ημιχρόνου 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τον αέρα υπέρ της Δόξας πλέον, δημιουργήθηκαν αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις από τους Πενταλοφίτες μπροστά στα καρέ του Παπαδόπουλου αλλά το σκορ του αγώνα παρέμεινε ως είχε. Στο 54' εκτέλεση φάουλ από τον Κωστάνογλου, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου. Στο 65' κάθετη πάσα του Γίλη στον Καμπέρι και σουτ του τελευταίου, η μπάλα κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (67') δυνατό σουτ του Παρούση εκτός περιοχής, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 70' κοντινό σουτ του Γίλη μέσα από την περιοχή, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 74' σουτ του Φαρμάκη εκτός περιοχής, ο Καράμπελας μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 76' εκτέλεση φάουλ από τον Κωστάνογλου, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 78' δυνατό σουτ του Παρούση εκτός περιοχής άουτ. Στο 83' σουτ του Τσιτλαχίδη από μακρινή απόσταση άουτ. Στο 89' λίγο έλειψε από το πουθενά να γίνει το 1-1, όταν από βαθιά μπαλιά του Τσιτηρίδη, ο Σακκόγλου από κοντά δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Καράμπελα με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει επικίνδυνα παράλληλα από πολλά σώματα άουτ. Τελικό αποτέλεσμα 1-0. Επόμενο παιχνίδι για την Δόξα είναι για την εξ' αναβολής 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1' ΕΠΣΜ-Α' ομίλου με αντίπαλο τον Παύλο Μελά, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Τετάρτη 8-2-2023 και ώρα 15:30 μ.μ., στο γήπεδο του Πενταλόφου.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ 1-0
ΣΚΟΡΕΡ: Καμπέρι (15')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Κωνσταντινίδης Γ. (Κουφός Α. - Τυριακίδης Ν.)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Παπαδόπουλος Εμμανουήλ
Δόξα Πενταλόφου (Άκης Στεφανόπουλος): Καράμπελας, Τσιτλαχίδης, Ζαχαριάδης (75' Σαρίκης), Τσιφούτης, Νικολαΐδης, Γιαννακάκης, Εμμανουηλίδης (80' Παπάζης), Κωστάνογλου, Καμπέρι (70' Αντωνίου), Γίλης, Παρούσης.
Ελευθεριακός (Παναγιώτης Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος, Τσιτηρίδης, Ακούτας (85' Αλέξης), Καρασαββίδης Ι., Ζουμπούλης, Λούλα (34' Δημηνάκης), Φαρμάκης, Λάμπρου (46' Καρακασίδης), Γυμνόπουλος (70' Καλουντάσι), Καρασαββίδης Χ., Σακκόγλου.

Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου (15η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.

Αναλυτικά η 15η αγωνιστική

ΑΕ Ευόσμου – Ηρακλής Αμπελοκήπων 1-2

Μακεδονικός Λητής – Δόξα Ασσήρου 0-0

Δόξα Πενταλόφου – Ελευθεριακός 1-0

Παύλος Μελάς – Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου 3-0 ά.α.

10.  Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου                         2      7-43

***Δόξα Πενταλόφου και Παύλος Μελάς έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

***Ο Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου αποκλείστηκε από την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2023

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΕΝΤΡΑ!!!

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/2/2023, ΩΡΑ 11:00, ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ

ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ Α' ΟΜΙΛΟΥ-Α1' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΣΜ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 5-2-2023 ΚΑΙ ΩΡΑ 11:00 π.μ., ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ. Η ΔΟΞΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΗΤΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΜΕ ΣΚΟΡ 3-1, ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΤΩΝ PLAY OUT ΤΗΣ Α1', ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΘΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΩΝ 4 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ. ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Η ΔΟΞΑ ΠΗΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΣΙΑ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΟ ΚΟΡΔΕΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟ ΚΑΘΩΣ ΑΠΟ 2-0 ΠΟΥ ΕΧΑΝΕ, ΕΙΧΕ ΙΣΟΦΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ ΣΕ 2-2. ΣΚΟΡΕΡ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΗΤΑΝ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΦΟΥΡΤΖΙΟΥ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΖΟΥΜΠΟΥΛΗΣ, ΜΕ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΩΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ ΚΑΘΩΣ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΦΑΝΕΛΑ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΥ.

+
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ

Εννιά φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν σε επίσημα παιχνίδια, η Δόξα και ο Ελευθεριακός, στο γήπεδο του Πενταλόφου αλλά και της Νεοχωρούδας. Η προϊστορία ευνοεί τη Δόξα στα παιχνίδια με τον Ελευθεριακό, όταν είναι γηπεδούχος. Οι Πενταλοφίτες μετρούν 7 νίκες, ο Ελευθεριακός 2, ενώ κανένα παιχνίδι δεν έχει λήξει ισόπαλο. Στα συνολικά γκολ υπερτερεί η Δόξα με 17-10.