Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022

Δόξα Πενταλόφου-Κεραυνός Ωραιοκάστρου 1-1

Στο τοπικό ντέρμπι που διεξήχθη σήμερα το πρωί στον Πεντάλοφο, η τοπική Δόξα αναδείχθηκε ισόπαλη με τον συνδημότη Κεραυνό Ωραιοκάστρου με σκορ 1-1. Άλλο ένα παιχνίδι όπου οι Πενταλοφίτες ήταν πολύ καλύτεροι και αδίκησαν τους εαυτούς τους καθώς κρατούσαν το υπέρ τους 1-0 μέχρι και το 88ο λεπτό, χάνοντας σωρεία χαμένων ευκαιριών για να διευρύνουν το αποτέλεσμα αλλά σε μία φάση αδράνειας στο τέλος το Ωραιόκαστρο κατάφερε και ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στο πρώτο ημίχρονο και στο 8ο λεπτό σέντρα του Ζαλακώστα από τα δεξιά και κεφαλιά του Τσεβρεντζή άουτ. Στο 12' χλιαρό σουτ του Φουρτζίου εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 15' δυνατό διαγώνιο σουτ και πάλι από τον Φουρτζίου από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε παράλληλα άουτ από την εστία του Σεβαστίδη. Στο 27' σουτ του Κωστάνογλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυντικών του Ωραιοκάστρου και κατέληξε κόρνερ. Στο 35' κάθετη πάσα του Κωστάνογλου στον Φουρτζίου και σουτ του τελευταίου άουτ. Στο 42' σέντρα του Χαψά από τα δεξιά, ο Χατζηαγοράκης Π. πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49' δυνατό σουτ του Ευθυμιάδη εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Στο 60' οι Πενταλοφίτες πήραν "κεφάλι" στο σκορ, όταν ο Φουρτζίου πάσαρε στον Παρούση κι αυτός με ωραία ενέργεια και δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σεβαστίδη, κάνοντας έτσι το 1-0. Στο 63' τετ α τετ και σουτ από τον Γιαννακάκη, ο Σεβαστίδης απέκρουσε ενστικτωδώς με τα πόδια. Πέντε λεπτά αργότερα (68') ο Κωστάνογλου σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 71' σουτ από τον Τάσιο εντός περιοχής, ο Καράμπελας εντυπωσιακά απέκρουσε με τα πόδια. Στο 73' μεγάλη ευκαιρία για τον Κεραυνό να κάνει το 1-1, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μακρόπουλος με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Καράμπελα και στην επαναφορά ο Χαψάς δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Δόξας. Στο 84' κλασσική ευκαιρία για την Δόξα να κάνει το 2-0, όταν ο Γιαννακάκης έβγαλε ωραία συρτή σέντρα από τα δεξιά, ο Φουρτζίου ολομόναχος έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ από την εστία του Σεβαστίδη. Στο 88' οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το παιχνίδι, όταν μετά από αδράνεια στην άμυνα της Δόξας, ο Χατζηαγοράκης Χ. με ωραίο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-1 για τον Κεραυνό μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στο 90' άλλη μια μεγάλη ευκαιρία χαμένη για την Δόξα, όταν ο Παρούσης από τα δεξιά πάσαρε στον Γιαννακάκη, αυτός από καλή θέση πλάσαρε τον Σεβαστίδη αλλά ο τερματοφύλακας του Κεραυνού σταθερά μπλόκαρε τη μπάλα. Τελικό αποτέλεσμα 1-1. Επόμενο παιχνίδι για την Δόξα είναι για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1' ΕΠΣΜ-Α' ομίλου με αντίπαλο τον Ιωνικό Ιωνίας, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σάββατο 10-12-2022 και ώρα 15:00 μ.μ., στο γήπεδο των Διαβατών.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ 1-1
ΣΚΟΡΕΡ: Παρούσης (60'), Χατζηαγοράκης Χ. (88')
ΔΟΚΑΡΙ: Μακρόπουλος (73')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Αραμπατζής Γ. (Ματσιάς Ν. - Μήτσιος Σ.)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Σταμάτης Ηλίας
Δόξα Πενταλόφου (Άκης Στεφανόπουλος): Καράμπελας, Σαρίκης, Μποχώνης, Τσιτλαχίδης, Ζουμπούλης, Γιαννακάκης, Ζαχαριάδης (64' Παπάζης), Κωστάνογλου (81' Αντωνίου), Τσιφούτης, Φουρτζίου, Παρούσης.
Κεραυνός Ωραιοκάστρου (Νίκος Μίντης): Σεβαστίδης, Σκέμπης Ν., Ευθυμιάδης (64' Κανακάρης), Πολιανίδης, Μακρόπουλος, Μπαβέλης (64' Σαββίδης), Τσεβρεντζής (64' Παπαϊωάννου), Χαψάς, Χατζηαγοράκης Π., Χατζηαγοράκης Χ., Ζαλακώστας (58' Τάσιος).

Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου (7η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΕΝΤΡΑ!!!

ΚΥΡΙΑΚΗ 4/12/2022, ΩΡΑ 11:00, ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ

ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΣΜ-Α' ΟΜΙΛΟΣ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 4-12-2022 ΚΑΙ ΩΡΑ 11:00 π.μ., ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ. ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΟΜΒΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΔΟΞΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ 5ΑΔΑ ΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΤΩΝ PLAY OFF.

+
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ

Τέσσερις φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν σε επίσημα παιχνίδια, η Δόξα και ο Κεραυνός Ωραιοκάστρου, στο γήπεδο του Πενταλόφου. Η προϊστορία ευνοεί τη Δόξα στα παιχνίδια με τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου, όταν είναι γηπεδούχος. Οι Πενταλοφίτες μετρούν 2 νίκες, ο Κεραυνός 1 νίκη ενώ 1 παιχνίδι έχει λήξει ισόπαλο. Στα συνολικά γκολ υπερτερεί η Δόξα με 8-5.

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2022

Το πρόγραμμα αγώνων του Σαββατοκύριακου 3-4/12/2022 στον Α' όμιλο της Α1' Κατηγορίας!!!