Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2022

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΕΝΤΡΑ!!!

ΣΑΒΒΑΤΟ 19/11/2022, ΩΡΑ 15:00, ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ

ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ-Α' ΟΜΙΛΟΥ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 19-11-2022 ΚΑΙ ΩΡΑ 15:00 μ.μ., ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ.

+

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ

Οκτώ φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν σε επίσημα παιχνίδια, η Δόξα και ο Ηρακλής Αμπελοκήπων, στο γήπεδο του Πενταλόφου. Η προϊστορία ευνοεί τη Δόξα στα παιχνίδια με τον Ηρακλή Αμπελοκήπων, όταν είναι γηπεδούχος. Οι Πενταλοφίτες μετρούν 6 νίκες, ο Ηρακλής Αμπελοκήπων 1 και επίσης 1 παιχνίδι έχει λήξει ισόπαλο. Στα συνολικά γκολ υπερτερεί η Δόξα με 13-8.

Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2022

Το πρόγραμμα αγώνων του Σαββατοκύριακου 19-20/11/2022 στον Α' όμιλο της Α1' Κατηγορίας!!!

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
ΣΑΒΒΑΤΟ 19.11.2022
Α1 ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ(5η αγωνιστική)

Μακεδονικός Λητής-Δόξα Πενταλόφου 1-0

Πραγματοποιώντας μια μέτρια εμφάνιση η Δόξα Πενταλόφου ηττήθηκε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Λητής από τον τοπικό Μακεδονικό με σκορ 1-0. Ένα παιχνίδι οπού σε γενικές γραμμές το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία, η Δόξα παρόλα αυτά δεν κατάφερε να πάρει κάτι σε αντίθεση με τον Μακεδονικό που από μία στημένη φάση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε και πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1' ΕΠΣΜ. Στο πρώτο ημίχρονο και στο 10' σουτ του Σουχασβίλι από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Στο 26' σουτ του Ανδριόπουλου εκτός περιοχής άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα (31') η Δόξα έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά σέντρα του Ζουμπούλη και μετά από αρκετές κόντρες που έγιναν στην περιοχή της Λητής, ο Παπάζης από κοντά με προβολή δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαμπάτσικου καθώς η μπάλα κόντραρε τελευταία στιγμή πάνω του και πέρασε άουτ. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι δεν είχε να παρουσιάσει κάτι το ιδιαίτερο καθώς φαινόταν ότι όποιος θα έβαζε το γκολ, αυτός στο τέλος θα έπαιρνε και το παιχνίδι. Στο 55' δυνατό ευθύβολο σουτ από τον Ζουμπούλη εκτός περιοχής, ο Μπαμπάτσικος σταθερά μπλόκαρε τη μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα (60') η ομάδα του Μακεδονικού κερδίζει φάουλ σε πάρα πολύ καλή θέση λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο Σακκαλής ανέλαβε την εκτέλεση, ο Καράμπελας με υπερπροσπάθεια απέκρουσε την μπάλα αλλά στην επαναφορά ο Ανδρονικίδης με κοντινή κεφαλιά σε ανυπεράσπιστη εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Δόξας, κάνοντας έτσι το 1-0 για την Λητή. Στο 68ο λεπτό τεράστια χαμένη ευκαιρία για να ισοφαρίσει το παιχνίδι έχασαν οι Πενταλοφίτες, όταν ο Αναστασιάδης έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Παρούση, αυτός ολομόναχος πλάσαρε τον Μπαμπάτσικο αλλά ο τερματοφύλακας της Λητής κατάφερε ενστικτωδώς να αποσοβήσει ένα σίγουρο τέρμα για την Δόξα. Τελικό αποτέλεσμα 1-0. Επόμενο παιχνίδι για την Δόξα είναι για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1' ΕΠΣΜ-Α' ομίλου με αντίπαλο τον Ηρακλή Αμπελοκήπων, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 19-11-2022 και ώρα 15:00 μ.μ., στο γήπεδο του Πενταλόφου.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΛΗΤΗΣ-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ 1-0
ΣΚΟΡΕΡ: Ανδρονικίδης (60')
ΑΠΟΒΟΛΗ: Νικολαΐδης (8' από τον πάγκο της Δόξας)
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Μιχούλιας Μ. (Κουντουράς Ν. - Μερκενίδης Α.)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Λαζαρίδης Μιλτιάδης
Μακεδονικός Λητής (Σάββας Κοτσέρογλου): Μπαμπάτσικος, Ανδρονικίδης, Τσελεκίδης, Σαββίδης (λ.τρ. 34' Μελίσσης), Αθανασίου, Σακκαλής, Ανδρεανίδης, Σουχασβίλι (83' Κούλπας), Ανδριόπουλος (61' Πιτσινέλης Α.), Καφετζής, Πιτσινέλης Κ.
Δόξα Πενταλόφου (Άκης Στεφανόπουλος): Καράμπελας, Σαρίκης, Μποχώνης, Τσιτλαχίδης, Ζουμπούλης, Γιαννακάκης, Τσιφούτης (73' Αντωνίου), Κωστάνογλου, Παπάζης (63' Ζαχαριάδης), Αναστασιάδης, Παρούσης.

Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου (4η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.