Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2022

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΣΜΥΡΝΑΪΚΟΣ ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΕΝΤΡΑ!!!

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/11/2022, ΩΡΑ 15:00, ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ

ΤΟΝ ΣΜΥΡΝΑΪΚΟ ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ, ΣΤΟ ΕΞ' ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ-Α' ΟΜΙΛΟΥ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 9-11-2022 ΚΑΙ ΩΡΑ 15:00 μ.μ., ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ. ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΣΥΝΑΝΤΙΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΠΣΜ ΣΤΗΝ Α1' ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΕΞΑΧΘΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, ΟΠΩΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΠΕΝΤΑΛΟΦΙΤΕΣ ΣΤΟ ΜΕΘΑΥΡΙΑΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΘΩΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΣΜΥΡΝΑΪΚΟΥ ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΜΠΟΪΚΟΓΛΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ ΓΙΑ 3 ΣΥΝΑΠΤΑ ΕΤΗ (2018-21) ΑΝΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟ 2020 ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΑΛΟΝΙΑ ΤΗΣ ΕΠΣΜ ΕΝΩ ΠΑΙΚΤΗΣ ΤΟΥ ΣΜΥΡΝΑΪΚΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΕΡΣΙΝΟΣ ΣΕΝΤΕΡ ΦΟΡ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ Ο ΝΙΚΟΣ ΣΕΡΕΤΗΣ.

+

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΣΜΥΡΝΑΪΚΟΣ ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΥ

Δεκαεπτά φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν σε επίσημα παιχνίδια, η Δόξα και ο Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου, στο γήπεδο του Πενταλόφου, έχοντας μια μεγάλη και πλούσια προϊστορία. Ανέκαθεν τα παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες είχαν το δικό τους ξεχωριστό ενδιαφέρον καθώς παρουσίαζαν πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις. Η προϊστορία ευνοεί τη Δόξα στα παιχνίδια με τον Σμυρναϊκό Βαθυλάκκου, όταν είναι γηπεδούχος. Οι Πενταλοφίτες μετρούν 7 νίκες, ο Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου 5, ενώ 5 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα. Στα συνολικά γκολ υπερτερεί η Δόξα με 23-19.

Περίοδος 2016-17, Α' Κατηγορία: Δόξα-Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου 0-1

**Ο αγώνας κυπέλλου (Β' φάση) ανάμεσα στην Δόξα Πενταλόφου και τον Σμυρναϊκό Βαθυλάκκου που διεξήχθη στο γήπεδο Πενταλόφου στις 13-9-1998, διεκόπη στο 110' της παράτασης διότι η ομάδα του Βαθυλάκκου σε εκείνο το χρονικό σημείο είχε μείνει με μόλις 6(!) ποδοσφαιριστές.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ ΚΑΤΣΑΟΥΝΗ Σ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022

Α.Ο. Παύλος Μελάς-Δόξα Πενταλόφου 0-0

Τον πρώτο της βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα της Α1' πήρε σήμερα μέσα στην Σταυρούπολη η Δόξα Πενταλόφου καθώς απέσπασε "λευκή" ισοπαλία με 0-0 απέναντι στην ιστορική ομάδα του Παύλου Μελά. Στο πρώτο ημίχρονο και στο 11ο λεπτό ο Σαλτίρης έπιασε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, ο Καράμπελας μπλόκαρε τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα (13') σουτ του Φουρτζίου από πλάγια θέση, ο έμπειρος Γρηγόρης Αθανασίου μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 18' κεφαλιά του Κασαπίδη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 30' ο Αναστασιάδης εκτέλεσε κόρνερ για την Δόξα, η μπάλα μετά από αναστάτωση που δημιουργήθηκε στην άμυνα του Παύλου Μελά πέρασε την τελική γραμμή αλλά ο διαιτητής κ.Τζίκας ακύρωσε το τέρμα θεωρώντας ότι προηγήθηκε επιθετικό φάουλ σε παίκτη των γηπεδούχων. Στο 37' σουτ του Αβραμίδη εκτός περιοχής, η μπάλα εύκολα στα χέρια του Καράμπελα. Στο 41' κλασσική ευκαιρία για την Δόξα, όταν ο Μποχώνης έβγαλε ωραία σέντρα από τα αριστερά, ο Αναστασιάδης έγινε αποδέκτης της μπάλας αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση πέρασε επικίνδυνα παράλληλα από την εστία του Αθανασίου. Στο 45' δυνατό σουτ από τον Κωνσταντινίδη, ο Καράμπελας μπλόκαρε τη μπάλα. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50' άλλη μια μεγάλη ευκαιρία χαμένη για την Δόξα, όταν ο Φουρτζίου βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασίου αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ. Στο 65' απάντηση από τον Παύλο Μελά με μία μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Καλογεράκης έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Καράμπελας εντυπωσιακά απέκρουσε σε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα (75') σέντρα του Αναστασιάδη από τα δεξιά και κεφαλιά πάνω στην κίνηση από τον Ζουμπούλη, ο Αθανασίου δύσκολα μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 79' διπλή χαμένη ευκαιρία έχασαν οι Πενταλοφίτες, όταν αρχικά ο Μποχώνης σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα αποκρούσθηκε ασθενώς από τους γηπεδούχους και νέο σουτ μέσα στην αναμπουμπούλα από τον Κωστάνογλου, η μπάλα αποκρούσθηκε εκ νέου σε κόρνερ αυτή τη φορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτα ο Παύλος Μελάς προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με στημένες φάσεις την εστία της Δόξας αλλά το αποτέλεσμα παρέμεινε ως είχε. Τελικό αποτέλεσμα 0-0. Επόμενο παιχνίδι για την Δόξα είναι για την εξ' αναβολής 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1' ΕΠΣΜ-Α' ομίλου με αντίπαλο τον Σμυρναϊκό Βαθυλάκκου, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Τετάρτη 9-11-2022 και ώρα 15:00 μ.μ., στο γήπεδο του Πενταλόφου.

Α.Ο. ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ 0-0
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Τζίκας Φ. (Φακανάς Ι. - Αδαμόπουλος Α.)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Χάϊτας Γεώργιος
Α.Ο. Παύλος Μελάς (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Αθανασίου, Δαμιανίδης, Ξανθόπουλος (75' Ρουσιτάι), Κοσμούδης, Μπαλίου, Σαλτίρης (65' Σουβλατζής), Μαυροματίδης, Λυκίδης (53' Τσεκερίδης), Αβραμίδης (75' Κύρκος), Κασαπίδης (53' Καλογεράκης), Κωνσταντινίδης.
Δόξα Πενταλόφου (Άκης Στεφανόπουλος): Καράμπελας, Σαρίκης, Μποχώνης, Ζουμπούλης, Νικολαΐδης (λ.τρ. 36' Τσιτλαχίδης), Γιαννακάκης, Τσιφούτης, Κωστάνογλου (86' Παπάζης), Φουρτζίου (λ.τρ. 53' Καμπέρι), Αναστασιάδης, Παρούσης.

Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2022

Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου (3η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Α1’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.

10.  Μακεδονικός Λητής                               0      0-5

• Η Δόξα Πενταλόφου και ο Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.