Το πρόγραμμα αγώνων της Κυριακής 27 Σεπτεμβρίου για το κύπελλο στον 6ο όμιλο!!!

Δόξα Πενταλόφου – Δόξα Αγ.Παύλου
Γήπεδο: Πενταλόφου – ώρα: 11.00

Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2020

ΚΥΠΕΛΛΟ: ΑΕ Καλλιθέας Παναγία Φανερωμένη-Δόξα Πενταλόφου 0-2

Με το "δεξί" ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η Δόξα Πενταλόφου καθώς κέρδισε για τον θεσμό του Κυπέλλου ΕΠΣΜ την ομάδα της ΑΕ Καλλιθέας Παναγία Φανερωμένη με σκορ 0-2, ένας αγώνας που διεξήχθη στο γήπεδο του Αγίου Παύλου. Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα μπήκε πολύ δυναμικά μέσα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 5ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Τσιφούτης έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Δούκας δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα κι έτσι κατέληξε στα δίχτυα της Καλλιθέας, κάνοντας έτσι το 0-1. Στο 42' η ομάδα της Καλλιθέας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κρασσά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Στερνιώτης αλλά ο Καράμπελας με εντυπωσιακή απόκρουση, κράτησε το 0 στην εστία της Δόξας. Σκορ ημιχρόνου 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πενταλοφίτες έχασαν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα με τους Τάκη και Μελά αλλά και από στημένες φάσεις με εκτελεστή τον Μενεξέ αλλά τόσο η άμυνα της Καλλιθέας όσο και ο τερματοφύλακας Δούκας κατάφερναν και απομάκρυναν τον κίνδυνο από την εστία τους. Στο 77' η Καλλιθέα έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Παρασκευόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 85' η Δόξα "σφράγισε" την υπόθεση νίκη στο παιχνίδι, όταν ο Τάκης από τα αριστερά έβγαλε συρτή πάσα στον Αραμπατζούδη και ο αρχηγός της Δόξας με ένα πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το τελικό αποτέλεσμα 0-2. Επόμενο παιχνίδι για την Δόξα είναι για την 2η αγωνιστική της Α' φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣΜ με αντίπαλο την Δόξα Αγίου Παύλου, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 27-9-2020 και ώρα 11:00 π.μ., στο γήπεδο του Πενταλόφου.

ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ 0-2
ΣΚΟΡΕΡ: Τσιφούτης (5'), Αραμπατζούδης (85')
ΑΠΟΒΟΛΗ: Παρασκευόπουλος (77')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ιωακειμίδης Μ. (Ηλιάδης Κ. - Δεμερτζής Γ.)
ΑΕ Καλλιθέας Π.Φ. (Χρήστος Τεντόγλου): Δούκας, Βλάχος, Κοτσάκης, Νταλακούδης (87' Καλύβας), Ζαφειρίου, Δημακάκος, Μποχώρης, Τσακαλίδης, Στερνιώτης (53' Τσολακίδης), Κρασσάς, Βενέτης (46' Παρασκευόπουλος).
Δόξα Πενταλόφου (Παύλος Μποΐκογλου): Καράμπελας, Σαρίκης, Τζιώλης, Σκέμπης, Αραμπατζούδης, Τσιφούτης, Γρούτκας, Τσιτλαχίδης, Τάκης, Μενεξές (79' Παναγιωτίδης), Μελάς.

Αποτελέσματα και βαθμολογία του 6ου ομίλου για το Κύπελλο ΕΠΣΜ (1η Αγωνιστική)

ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΑΥΛΟ!!!

ΠΡΩΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΑΠΡΑΞΙΑΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΡΟΝΟΪΟΥ ΚΑΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ 1Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α' ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΠΣΜ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 23-9-2020 ΚΑΙ ΩΡΑ 17:00 μ.μ., ΣΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟΥ ΚΕΡΑΥΝΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΑΥΛΟΥ.

+
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ Α.Ε. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ Π.Φ.-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ

Δύο φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν σε επίσημα παιχνίδια, η Δόξα και η Α.Ε. Καλλιθέας Παναγία ΦανερωμένηΝα σημειώσουμε ότι η Δόξα έχει αντιμετωπίσει την συγκεκριμένη ομάδα όταν ακόμα δεν είχε πραγματοποιηθεί η συγχώνευση του 1997 και ήταν δύο ξεχωριστά σωματεία, ο Α.Ο. Καλλιθέας και ο Μ.Α.Σ. Παναγία Φανερωμένη, ομάδες που έχουν βρεθεί αρκετές φορές αντίπαλοι της Δόξας τις δεκαετίες του 1980 και 1990. Η προϊστορία τώρα ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι απόλυτα ισορροπημένη καθώς και στα δύο παιχνίδια που έχουν γίνει, το αποτέλεσμα τους ήταν η ισοπαλία.