Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019

Πρόγραμμα αγώνων Σαββατοκύριακου 8 και 9 Δεκεμβρίου 2019 στον Α' όμιλο της Α' Κατηγορίας!!!

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

ΣΑΒΒΑΤΟ 07.12.2019

Α ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(13η αγωνιστική)

Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2019

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α' ΕΠΣΜ 2019-20)

Δείτε αναλυτικά τους σκόρερ, (12η αγωνιστική).

8 Γκολ: Μάσκας
6 Γκολ: Κιτσούκης
3 Γκολ: Αγγελής
2 Γκολ: Σίμος, Τάκης, Αραμπατζούδης, Πουμπουρίδης
1 Γκολ: Τσιτλαχίδης

1 γκολ επιτεύχθηκε από αντίπαλο ποδοσφαιριστή στον εντός έδρας αγώνα πρωταθλήματος με τους Κανονιέρηδες Ευόσμου που χρεώνεται ως αυτογκόλ.

ΣΚΟΡΕΡ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΠΣΜ, (Σε 3 φάσεις).
4 Γκολ: Μάσκας
1 Γκολ: Τάκης

Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019

Μακεδονικός Γέφυρας-Δόξα Πενταλόφου 1-4

Νίκη κορυφής σημείωσε σήμερα (1/12) το μεσημέρι στο γήπεδο της Γέφυρας η Δόξα Πενταλόφου καθώς διέλυσε την τοπική ομάδα του Μακεδονικού με το εντυπωσιακό σκορ 1-4. Οι Πενταλοφίτες πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και έτσι πήραν μία καθαρή και δίκαιη νίκη. Μόλις στο 2ο λεπτό της συνάντησης ο Κιτσούκης έβγαλε συρτή σέντρα από τα δεξιά και ο Πουμπουρίδης από κοντά με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Πενταλοφίτες, 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα (12') ο Μάσκας έβγαλε πολύ ωραία σέντρα από την δεξιά πλευρά, με τον Αγγελή να πιάνει καρφωτή κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Μιχαηλούδη, κάνοντας έτσι το 0-2. Στο 13' σουτ του Κιτσούκη εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Στο 15' αδύναμο σουτ του Αγγελή από το ύψος της περιοχής, ο Μιχαηλούδης μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 24' δυνατό σουτ του Μάσκα, ο Μιχαηλούδης ενστικτωδώς απέκρουσε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα (26') μακρινό σουτ του Μάσκα και πάλι, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 30' σουτ από προσπάθεια του Σαρίκη άουτ. Στο 35' εκτέλεση φάουλ του Αραμπατζούδη για την Δόξα, η μπάλα ήρθε στα πόδια του Μάσκα, ο οποίος σούταρε δυνατά αλλά ο Μιχαηλούδης κατάφερε δύσκολα να αποσοβήσει τον κίνδυνο από την εστία του. Στο 41' άλλη μια μεγάλη ευκαιρία χάθηκε από πλευράς φιλοξενουμένων, όταν ο Κιτσούκης με ωραία προσπάθεια από τα δεξιά έπιασε πολύ δυνατό σουτ, ο Μιχαηλούδης απέκρουσε ασθενώς τη μπάλα και στην επαναφορά ο Μάσκας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Μιχαηλούδη. Σκορ ημιχρόνου 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι το 60ο λεπτό οι Γεφυριώτες ήταν αυτοί που ήταν κυριάρχοι στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας μάλιστα να μειώσουν και το σκορ σε 1-2. Στο 48' ο Κατσώρας έβγαλε ωραία συρτή μπαλιά από τα δεξιά, ο Ντεμολάρι όμως από ευνοϊκή θέση με κοντινό πλασέ δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Ξανθόπουλου. Στο 56' η Γέφυρα μείωσε το σκορ με ένα δυνατό σουτ του Τσιότσκα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο 57' ωραία προσπάθεια και σουτ του Πουμπουρίδη από τα αριστερά, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαηλούδη. Στο 62' σουτ του Ντεμολάρι εντός περιοχής άουτ. Στο 70' ο Κιτσούκης με ένα δυνατό καλοτραβηγμένο σουτ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μιχαηλούδη, γράφοντας έτσι το 1-3 για την Δόξα. Επτά λεπτά αργότερα (77') ο Μάσκας έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Αγγελή, αυτός έγινε αποδέκτης της μπάλας, πέρασε και τον τερματοφύλακα Μιχαηλούδη και σε κενή εστία με πλασέ έκανε το 1-4, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην διαφαινόμενη νίκη της Δόξας Πενταλόφου. Στο 79' δυνατό σουτ του Τσιφούτη εκτός περιοχής, ο Μιχαηλούδης απέκρουσε δύσκολα τη μπάλα. Στο 82' μακρινό σουτ του Μάσκα, ο Μιχαηλούδης μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Στο 87' σουτ "χλιαρό" του Τσιότσκα, ο Ξανθόπουλος χωρίς δυσκολία μπλόκαρε τη μπάλα. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού (93') αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τυφλιώρης, για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Κάνι. Τελικό αποτέλεσμα 1-4. Επόμενο παιχνίδι για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον Αχιλλέα Τριανδρίας, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί την επόμενη Κυριακή 8-12-2019 και ώρα 11:30 π.μ., στο γήπεδο του Πενταλόφου.

Το φύλλο αγώνος:
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΓΕΦΥΡΑΣ-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ 1-4
ΣΚΟΡΕΡ: Πουμπουρίδης (2'), Αγγελής (12', 77'), Τσιότσκας (56'), Κιτσούκης (70')
ΔΟΚΑΡΙ: Πουμπουρίδης (57')
ΑΠΟΒΟΛΗ: Τυφλιώρης (90+3')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Τικόζογλου Κ. (Αλμπάντης Δ. - Δεμερτζής Γ.)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Σταμάτης Αθανάσιος
Μακεδονικός Γέφυρας (Κώστας Πολυχρονίδης): Μιχαηλούδης, Κατσώρας, Καλτσίδης, Προδρομιάδης (19' Δαλαμπάκης), Τυφλιώρης, Τσιότσκας, Καμπούρης, Δεβετζής (76' Ελευθερόγλου), Ντεμολάρι, Μπίτσης Κ. (46' Μπίτσης Π.), Μελάς (76' Κυριάκος).
Δόξα Πενταλόφου (Παύλος Μποΐκογλου): Ξανθόπουλος, Σκέμπης (83' Ατέσης), Σαρίκης, Κάνι, Αραμπατζούδης, Τσιφούτης, Κιτσούκης (86' Μενεξές), Τσιτλαχίδης, Μάσκας, Αγγελής, Πουμπουρίδης (80' Τάκης).

Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου (12η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Α’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.