Πέμπτη 4 Απριλίου 2019

Δόξα Πενταλόφου-Ιωνικός Ιωνίας 0-1

Άδικη ήττα γνώρισε χθες (3/4) το απόγευμα από τον πρωτοπόρο Ιωνικό η Δόξα Πενταλόφου με σκορ 0-1. Οι Πενταλοφίτες δικαιούταν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας από αυτό το παιχνίδι καθώς είδαν την μπάλα να χτυπάει δύο φορές στα δοκάρια του Μίχα. Στο πρώτο ημίχρονο και στο 9ο λεπτό οι του Ιωνικού απείλησαν πρώτοι την εστία του Τσοτουλίδη, όταν ο Ασλανίδης σούταρε από κοντά αλλά αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Δόξας. Στο 28' κάθετη πάσα του Αραμπατζούδη στον Άλντι Κοπάτσι, αυτός έκανε το σουτ αλλά άουτ. Στο 30' σουτ του Τσιφούτη εκτός περιοχής, ο Μίχας μπλόκαρε τη μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ακριβώς (31') αντεπίθεση για την ομάδα των Διαβατών, ο Ασλανίδης με συρτή πάσα βρήκε ολομόναχο τον Χρήστο Πασπαλά, ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-1 για τον Ιωνικό. Μετά την επίτευξη του τέρματος του Ιωνικού ακολούθησαν επεισόδια μέσα στον αγωνιστικό χώρο τα οποία έληξαν με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων. Στο 39' σουτ του Άλντι Κοπάτσι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Μίχας απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ. Στο 40' μεγάλη ευκαιρία για τον Ιωνικό μετά από αντεπίθεση ο Χρήστος Πασπαλάς βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον Τσοτουλίδη. Στο 42' ο Τζιώλης έπιασε δυνατό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μίχα. Στο 45' κάθετη πάσα του Κουσιώρα στον Ασλανίδη και σουτ του τελευταίου, ο Τσοτουλίδης με υπερπροσπάθεια αποσόβησε τον κίνδυνο. Σκορ ημιχρόνου 0-1.

Στο δεύτερο μέρος και στο 57' μακρινό σουτ του Μάσκα, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Στο 74' ωραίο σουτ εκτός περιοχής του Άλντι Κοπάτσι, η μπάλα μόλις άουτ. Στο 78' σέντρα του Άλντι Κοπάτσι και κοντινή κεφαλιά του Αραμπατζούδη, η μπάλα άουτ. Στο 85' και ενώ είχε βγει εκτός αγωνιστικού χώρου ως αλλαγή ο έμπειρος Χρήστος Αραμπατζούδης, ο διαιτητής του αγώνα κ.Μπάτζιος τον απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για έντονη διαμαρτυρία. Στο 89' σουτ του Βέργου από δεξιά, ο Τσοτουλίδης απέκρουσε ενστικτωδώς. Στο 92' του αγώνα οι Πενταλοφίτες έχασαν άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν ο Μάσκας εκτέλεσε φάουλ για την Δόξα, η μπάλα βρήκε για ακόμη μία φορά το δοκάρι του Μίχα, αυτή τη φορά το οριζόντιο. Τελικό αποτέλεσμα 0-1. Επόμενο παιχνίδι για την Δόξα είναι την Κυριακή 7-4-2019 και ώρα 17:00 με αντίπαλο την Δόξα Ρετζικίου, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο των Πεύκων.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 0-1
ΣΚΟΡΕΡ: Πασπαλάς Χ. (31')
ΔΟΚΑΡΙΑ: Τζιώλης (42'), Μάσκας (90+2')
ΑΠΟΒΟΛΗ: Αραμπατζούδης (85')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Μπάτζιος (Πάτρας - Τυριακίδης)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Κουρούπης Σταμάτιος
Δόξα Πενταλόφου (Παύλος Μποΐκογλου): Τσοτουλίδης, Δαλκίδης, Τζιώλης, Αγγελής, Μάσκας, Σίμος, Κοπάτσι Άλεξ (66' Πασχαλίδης), Τσιφούτης, Μανίκος, Αραμπατζούδης (81' Πουμπουρίδης), Κοπάτσι Άλντι.
Ιωνικός Ιωνίας (Γιώργος Σαββόγλου): Μίχας, Σεΐζης, Βέλιος, Κακοτρίχης, Πασπαλάς Ν. (53' Βανώκας), Χατζηαντωνίου, Βογιατζής (51' Ελληνίδης), Κουσιώρας, Ασλανίδης (65' Βέργος), Πασπαλάς Χ., Μούρρια.

Τετάρτη 3 Απριλίου 2019

Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου (25η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Α’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.

16.  ΓΣ Ηλιούπολης                             9      18-58

-Η Αστραπή Δενδροποτάμου έχει -3 βαθμούς από ποινές.

Τρίτη 2 Απριλίου 2019

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΕΝΤΡΑ!!!

ΤΕΤΑΡΤΗ 3/4/2019, ΩΡΑ 17:00, ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ

ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ ΙΩΝΙΚΟ ΙΩΝΙΑΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ-Α' ΟΜΙΛΟΥ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΥΡΙΟ ΤΕΤΑΡΤΗ 3-4-2019 ΚΑΙ ΩΡΑ 17:00 μ.μ., ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ. ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΙΤΟΝΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΥ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΕΞΑΧΘΕΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟΝ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟ, ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ Η ΤΟΠΙΚΗ ΔΟΞΑ ΚΑΙ Ο ΙΩΝΙΚΟΣ ΘΑ ΚΟΝΤΡΑΡΙΣΤΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ.. ΔΙΧΩΣ ΑΥΡΙΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟΥ ΤΡΕΙΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ, Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΚΑΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Η ΔΟΞΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΙΑΒΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ ΙΩΝΙΚΟ ΜΕ ΣΚΟΡ 2-0.

+

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ

Εννέα φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν σε επίσημα παιχνίδια, η Δόξα και ο Ιωνικός Ιωνίας, στο γήπεδο του Πενταλόφου αλλά και της Νεοχωρούδας. Η προϊστορία δεν ευνοεί τη Δόξα στα παιχνίδια με τον Ιωνικό, όταν είναι γηπεδούχος. Οι Πενταλοφίτες μετρούν 3 νίκες, ο Ιωνικός 4, ενώ 2 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα. Στα συνολικά γκολ δεν υπερτερεί καμία ομάδα καθώς και η Δόξα και ο Ιωνικός έχουν πετύχει από 9 γκολ αντίστοιχα όσες φορές βρέθηκαν αντιμέτωποι στο γήπεδο του Πενταλόφου.