Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2018

ΦΙΛΙΚΟ: Δόξα Πενταλόφου-Α.Σ. Νεάπολης 2-0

Στο έκτο στη σειρά φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στον Πεντάλοφο, η τοπική Δόξα επικράτησε του ΑΣ Νεάπολης με σκορ 2-0. Στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο πρώτο 15λεπτο για άλλη μια φορά οι γηπεδούχοι έχασαν τρεις κραυγαλέες ευκαιρίες για γκολ με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μανίκο. Στο 34' το σκορ άνοιξε για την Δόξα, όταν ο Τζιώλης από τα αριστερά έβγαλε ωραία σέντρα και στην πορεία της μπάλας ο Πουμπουρίδης με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 57' οι της Νεάπολης έχασαν διπλή ευκαιρία για ισοφαρίσουν το παιχνίδι, όταν αρχικά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ψάρια και στα καπάκια από κεφαλιά Νεαπολίτη ο τερματοφύλακας της Δόξας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα (59') και σε μία φάση που δεν φαινόταν ότι θα γίνει το 2-0, ο Μάσκας από το κέντρο του γηπέδου σχεδόν έπιασε δυνατό σουτ με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας της Νεάπολης να γλιστρήσει και να χάσει την ισορροπία του, μη μπορώντας να μπλοκάρει την μπάλα η οποία κατέληξε στην συνέχεια στα δίχτυα. Τελικό αποτέλεσμα 2-0. Επόμενο φιλικό παιχνίδι για την Δόξα είναι με αντίπαλο την ομάδα του ΠΑΟΚ (Κ17), αγώνας που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 12-9-2018 και ώρα 18:00 μ.μ., στο γήπεδο Πενταλόφου!

Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου 2018

ΕΠΣΜ: Όλοι οι αγώνες της 1ης φάσης του 48ου κυπέλλου!

Μετά από κλήρωση που έγινε στα γραφεία της ΕΠΣ Μακεδονίας οι αγώνες της 1ης φάσης του κυπέλλου είναι οι ακόλουθοι:

ΦΙΛΙΚΟ: Δόξα Πενταλόφου-Δόξα Αγίου Παύλου 2-1

Τη νίκη με σκορ 2-1 πήρε χθες (1/9) το απόγευμα η Δόξα Πενταλόφου απέναντι στην συνονόματη της Δόξα Αγίου Παύλου. Στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο πρώτο 15λεπτο οι Πενταλοφίτες έχασαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για να προηγηθούν με τους Κοπάτσι Άλεξ, Τζιώλη και Πασχαλίδη. Οι φιλοξενούμενοι στο 9' είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Ευαγγελόπουλου. Σκορ ημιχρόνου 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με την έλευση του Μάσκα στο παιχνίδι η Δόξα Πενταλόφου κατάφερε να προηγηθεί σχετικά γρήγορα με 2-0. Αρχικά στο 47' ο Αραμπατζούδης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά κι ο Μάσκας με κεφαλιά έκανε το 1-0. Έντεκα λεπτά αργότερα η Δόξα κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Μάσκα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος κι από τα έντεκα βήματα έγραψε το 2-0. Η ομάδα του Αγίου Παύλου στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες ακόμη και για να ισοφαρίσει το παιχνίδι αλλά απ' ότι φάνηκε η μπάλα δεν τους "έκανε το χατήρι". Στο 82' ο Κατεμίδης έπιασε δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 86' έγινε η μείωση του σκορ σε 2-1 με ωραίο σουτ του Ευαγγελόπουλου και τέλος στο 89' λίγο έλειψε να γίνει και το 2-2 όταν και πάλι ο Κατεμίδης βρέθηκε σε καλή θέση, έπιασε δυνατό σουτ όμως η μπάλα βρήκε ξανά στα δοκάρια του Ψάρια. Τελικό αποτέλεσμα 2-1. Επόμενο φιλικό τεστ για την Δόξα που είναι μέχρι νεοτέρας κλεισμένο είναι με την ομάδα του ΠΑΟΚ (Κ17), αγώνας που δεν είναι 100% σίγουρο αν θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη (5/9). Σύντομα όμως θα μπορέσετε να ενημερωθείτε εάν τελικά πραγματοποιηθεί το παιχνίδι ή όχι από το site της ομάδας!

ΑΡΧΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ (Αλέκος Θεοδωρίδης): Ψάριας, Σαρίκης, Τζιώλης, Αραμπατζούδης, Τσιρωνάς, Αγγελής, Τσιφούτης Αθ.τ.Ε., Κοπάτσι Άλντι, Κοπάτσι Άλεξ, Πασχαλίδης, Τάκης.
ΕΠΑΙΞΑΝ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ: Κύρου, Μενεξές, Μάσκας, Δαλκίδης, Σίμος, Γιόφκας Τ., Ατέσης, Τσιντσάρης (υπό δοκιμή), Αλεξανδρίδης (υπό δοκιμή).

Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου 2018

Σημαντική ενίσχυση με τους αδελφούς Κοπάτσι για την Δόξα Πενταλόφου!

Δύο παίκτες ουσίας απέκτησε πριν από λίγες μέρες η Δόξα Πενταλόφου η οποία ενισχύει σημαντικά το ρόστερ της και αναφερόμαστε στον Άλντι και Άλεξ Κοπάτσι από την ομάδα του Αξιού Ανατολικού. Δύο παίκτες που πρόσφεραν τα μέγιστα τα τελευταία δύο χρόνια στην ομάδα του Ανατολικού, με πολλές συμμετοχές και αρκετά γκολ στο ενεργητικό τους. Ο μεν Άλντι είναι 24 χρονών και αγωνίζεται ως μεσοεπιθετικός κι ο δε Άλεξ είναι 20 χρονών και αγωνίζεται ως επιθετικός. Από το doxapentalofoumas τους ευχόμαστε καλή αγωνιστική σεζόν και πολλές επιτυχίες με την νέα τους ομάδα!