Τετάρτη 4 Οκτωβρίου 2017

Το πρόγραμμα αγώνων του Σαββατοκύριακου (7-8/10) στον Α' όμιλο της Α' Κατηγορίας!!!

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
ΣΑΒΒΑΤΟ 07.10.2017
Α ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(4η αγωνιστική)

Δόξα Πενταλόφου-Αξιός Ανατολικού 2-3

Την πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε σήμερα (1/10) το πρωί η Δόξα Πενταλόφου με σκορ 2-3 από την αρκετά καλή ομάδα του Αξιού Ανατολικού. Να σημειωθεί ότι αυτή η νίκη του Αξιού είναι και το πρώτο θετικό αποτέλεσμα του καθώς στα δύο προηγούμενα ματς είχε δύο ισάριθμες ήττες. Στα του αγώνα τώρα, παρακολουθήσαμε ένα παιχνίδι όπου τα είχε όλα 5 γκολ, ένα δοκάρι και μία αποβολή. Στο πρώτο ημίχρονο ο Αξιός απείλησε πρώτος την εστία του Ψάρια, όταν στο 7' ο Ανδρεάδης από κοντά δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Πέντε λεπτά αργότερα (12') ο Αξιός άνοιξε το σκορ, όταν ο Ανδρεάδης δέχθηκε μεγάλη μπαλιά από τον Γκόλτση, ο πρώτος βρέθηκε τετ α τετ με τον Ψάρια και με ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 0-1. Η Δόξα απάντησε στο 29' κι έφερε το ματς στα ίσια, όταν μετά από ωραίο 1-2 που παίχθηκε μεταξύ Τζιώλη και Παροτσίδη, ο δεύτερος με δυνατό σουτ νίκησε τον Γεωργόπουλο και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 31' η Δόξα χάνει την ευκαιρία του αγώνα να περάσει μπροστά στο σκορ, όταν ο Τσιτλαχίδης από τα δεξιά έπιασε δυνατό σουτ, αποκρούει ασθενώς ο Γεωργόπουλος, στην επιστροφή της μπάλας ο Παροτσίδης έπιασε κι αυτός επικίνδυνο δυνατό σουτ μέσα από την μικρή περιοχή αλλά οι αμυντικοί του Αξιού απομάκρυναν την μπάλα πάνω από την τελική γραμμή. Στο 42' ο Καραμπάσης έπιασε καρφωτή κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Ψάρια. Δύο λεπτά μετά (44') κι ενώ φαινόταν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1, δημιουργήθηκε λάθος στην άμυνα της Δόξας, ο Ανδρεάδης έκλεψε τη μπάλα και ανενόχλητος μέσα από την μικρή περιοχή με πλάσε έβαλε μπροστά στο σκορ τον Αξιό. Σκορ ημιχρόνου 1-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους όταν στο 54' ο Κούπι με πολύ δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το 1-3. Ψυχρολουσία στην συνέχεια για την Δόξα που προσπαθούσε να ισοφαρίσει το ματς και ξαφνικά δέχθηκε και τρίτο τέρμα. Στο 72' ο Άλντι Κοπάτσι βγήκε σαν "σίφουνας" από την δεξιά πλευρά, πραγματοποίησε το σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι καθώς βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ψάρια. Στο 77' δεν καταλογίζετε πεντακάθαρο πέναλτι από τον κ.Ζαφειρόπουλο σε ανατροπή του Πουμπουρίδη. Στο 86ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μένουν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Άλεξ Κοπάτσι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 89' οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ με πολύ δυνατό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής του Νίκου Σκέμπη. Στις καθυστερήσεις του αγώνα (93') χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα, όταν ο Μάσκας εκτέλεσε φάουλ σε πολύ καλό σημείο, η μπάλα όμως πέρασε σύριζα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γεωργόπουλου. Τελικό αποτέλεσμα 2-3. Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον Εθνικό Μετεώρων, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο του Πενταλόφου. Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα ανακοινωθούν την Τρίτη 3/10/2017 από την ΕΠΣΜ.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΑΞΙΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ 2-3
ΣΚΟΡΕΡ: Ανδρεάδης (12', 44'), Παροτσίδης (29'), Κούπι (55'), Σκέμπης Ν. (89')
ΔΟΚΑΡΙ: Κοπάτσι Άλντι (72')
ΑΠΟΒΟΛΗ: Κοπάτσι Άλεξ (86')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ζαφειρόπουλος (Μερκενίδης Αρ. - Βελούδης)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Τόλης Δημήτριος
Δόξα Πενταλόφου: Ψάριας, Τσιτλαχίδης (46' Δαλκίδης), Τζιώλης, Σκέμπης Κ., Μάσκας, Τσαμασλίδης, Σκέμπης Ν., Σαραμουρλής (68' Πρωτόγερος), Γιόφκας (71' Πουμπουρίδης), Παροτσίδης, Τσιφούτης (84' Σίμος).
Αξιός Ανατολικού: Γεωργόπουλος, Τσιφλιτζής (32' Κιοσέ, 89' Γκαμάνης), Βέρρος, Δελής, Καραμπάσης, Τανούρκας Παν., Κοπάτσι Άλεξ, Γκόλτσης, Ανδρεάδης (88' Δούπας), Κοπάτσι Άλντι, Κούπι.

Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου (3η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Α’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.