ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ (23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α' ΕΠΣΜ 2016-17)

3 Γκολ: Σαπάνης Ι., Σαπάνης Μ.

2 Γκολ: Μάσκας

1 Γκολ: Γιόφκας, Τζιώλης, Σκέμπης, Σαρίκης, Κόζαρης, Σταματάκης

Δόξα Πενταλόφου-Μακεδονικός Γέφυρας 2-0

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η Δόξα Πενταλόφου καθώς κέρδισε σχετικά εύκολα σήμερα το πρωί τον Μακεδονικό Γέφυρας με τελικό σκορ 2-0. Στο πρώτο ημίχρονο και μόλις στο 2' ο Μίλτος Σαπάνης δοκίμασε από τα 30 μέτρα να νικήσει τον Δήμου αλλά ο τερματοφύλακας της Γέφυρας μπλόκαρε δύσκολα τη μπάλα. Στο 9ο λεπτό ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν, όταν ο Κοντογιάννης με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Ψάρια να βγάλει τη μπάλα κόρνερ. Φτάνουμε στο 42' όταν ο Φλαρούντζος με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Δόξα, 1-0. Τεράστια ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα για να γίνει το 2-0 έχασε η Δόξα, όταν ο Μίλτος Σαπάνης έδωσε κάθετη πάσα στον Φούκα και αυτός από πολύ καλή θέση έπιασε το σουτ αλλά κατέληξε απελπιστικά άουτ από την εστία του Δήμου. Σκορ ημιχρόνου 1-0.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 51ο λεπτό ο Φούκας με ένα δυνατό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της Δόξας. Έπειτα ο Μακεδονικός προσπάθησε σε ορισμένες περιπτώσεις να μειώσει το σκορ χωρίς όμως δημιουργήσει την κλασσική ευκαιρία για να πετύχει κάποιο τέρμα. Αντίθετα η Δόξα έχασε άλλες 3 κλασσικές ευκαιρίες με τους Φλαρούντζο, Κιθαρίδη και Φούκα για να διευρύνει το σκορ αλλά απ' ότι φάνηκε το 2-0 ήταν αρκετό για να πάρει τους 3 πολύτιμους βαθμούς. Τελικό αποτέλεσμα 2-0. Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο του Αγίου Αθανασίου. Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα ανακοινωθούν την Τρίτη 7/3/2017 από την ΕΠΣΜ.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΓΕΦΥΡΑΣ 2-0
ΣΚΟΡΕΡ: Φλαρούντζος (42'), Φούκας (51')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Στραντζαλίδης (Παλάσκας - Νταρής)
Δόξα Πενταλόφου (Κώστας Λαμπάδας): Ψάριας, Τσιτλαχίδης, Γιόφκας, Σκέμπης, Σαπάνης Ι., Σταματάκης, Φλαρούντζος, Φούκας (78' Σημαιοφορίδης), Κιθαρίδης (83' Σαρίκης), Σαπάνης Μ. (87' Σίμος), Μάσκας.
Μακεδονικός Γέφυρας (Νίκος Ζαπρόπουλος): Δήμου, Βασιλάκογλου, Γαρουφαλιάς, Καμβούκος, Παναγιωτάτος, Καφετζής, Μπίτσης, Κοντογιάννης, Μάστορας, Αυγερινός.

Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου (23η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Α’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.

Σάββατο 4 Μαρτίου 2017

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΓΕΦΥΡΑΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΕΝΤΡΑ!!!

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/3/2017, ΩΡΑ 11:00, ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΝΕΟΧΩΡΟΥΔΑΣ

ΤΟΝ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΓΕΦΥΡΑΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ-Α' ΟΜΙΛΟΥ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 5/3/2017 ΚΑΙ ΩΡΑ 11:00 π.μ., ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΗΣ ΝΕΟΧΩΡΟΥΔΑΣ.  ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΓΔΟΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΠΗΡΕ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΓΕΦΥΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΜΕ ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ 0-1. ΣΚΟΡΕΡ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΑΤΣ ΗΤΑΝ Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΑΡΙΚΗΣ.

+

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΓΕΦΥΡΑΣ

Δεκαέξι φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν σε επίσημα παιχνίδια, η Δόξα και ο Μακεδονικός Γέφυρας, στο γήπεδο του Πενταλόφου και όχι μόνο σε αυτό. Η προϊστορία ευνοεί τη Δόξα στα παιχνίδια με τον Μακεδονικό Γέφυρας, όταν είναι γηπεδούχος. Οι Πενταλοφίτες μετρούν 12 νίκες, ο Μακεδονικός Γέφυρας 4, ενώ κανένα παιχνίδι δεν έχει λήξει ισόπαλο. Στα συνολικά γκολ υπερτερεί η ομάδα της Δόξας με 31-20.