Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2013

Γ’ Εθνική: Οι διαιτητές του 2ου ομίλου

Την Τετάρτη (30/10) ανακοινώθηκαν από την ΕΠΟ οι διαιτητές των παιχνιδιών της 6ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου.

Ο Κος Δροβατζήκας θα είναι ο διαιτητής του αγώνα Δόξα Κρανούλας-Δόξα Πενταλόφου.

Δροβατζήκας, Στεφούλης, Μωυσιάδης (Γρεβενών)

ΑΕΛ – Πυρσός Γρεβενών
Παπαργυρίου, Γιαμούζης, Θεοδώρου (Πιερίας)

Εθνικός Φιλιππιάδας – Θεσπρωτός
Μάντζιος, Κόλλιας, Αντωνίου (Ηπείρου)
Καμπανιακός – Οικονόμος Τσαριτσάνης
Βρέσκας, Γιάντσης, Παπαδάκης (Ημαθίας)
Όλυμπος Κέρκυρας – Κάστορας
Ρίππης, Τσόγκας, Γκαρτζονίκας (Πρέβεζας)
Καστοριά – Πρέβεζα
Μελτζανίδης, Μαλούτας, Κελεσίδης (Ημαθίας)
Οδυσσέας Κορδελιού – Κεραυνός Θεσπρωτικού
Οικονόμου, Χριστάκογλου, Μαλανδρής (Χαλκιδικής)

Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2013

Στατιστικά πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής 2ου ομίλου (5η αγωνιστική)

Το απόλυτο εντός έδρας με 3 στα 3 διατήρησαν η ΑΕ Λάρισα, ο Πυρσός Γρεβενών και η Καστοριά με 2 στα 2.
-         Αήττητες παραμένουν η ΑΕ Λάρισα και η Δόξα Πενταλόφου.
-          Μόλις ένα ’’Χ’’ σημειώθηκε και στην 4η αγωνιστική (ΑΟ Κάστωρ-Καστοριά), ενώ σε σύνολο 35 αγώνων σημειώθηκαν δεκαπέντε 15 άσσοι, επτά 7 ισοπαλίες και δεκατρία 13 διπλά.
-          Ικανοποιητική πλευράς παραγωγικότητας η 5η αγωνιστική αφού σημειώθηκαν 24 γκολ, τα περισσότερα από κάθε άλλη φορά, εκ των οποίων 16 σημείωσαν οι γηπεδούχοι και 8 οι φιλοξενούμενοι, ενώ 4 ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν (ΑΟ Κάστωρ, Καστοριά, Εθνικός Φιλιππιάδας και Όλυμπος Κέρκυρας).
-          Από τα 24 γκολ που σημειώθηκαν στην 5 αγωνιστική, τα 9 από αυτά επιτεύχθηκαν στο α’ ημίχρονο και τα υπόλοιπα 15 στην επανάληψη.
-          Το σκορ της ημέρας σημειώθηκε στο γήπεδο της Ηγουμενίτσας με τον Θεσπρωτό να συντρίβει τον Όλυμπο Κέρκυρας με το εμφατικό 5-0
-          Για 2η συνεχή αγωνιστική δεν σκόραρε ο Εθνικός Φιλιππιάδας.
-          Από τα 93 τέρματα που σημειώθηκαν στις 5 αγωνιστικές, 55 φορές σκόραραν οι γηπεδούχοι και 38 οι φιλοξενούμενοι.
-          Έχουν σκοράρει σε όλους τους αγώνες τους οι: Κεραυνός Θεσπρωτικού και η ΑΕ Λάρισας.
-          ΧΩΡΙΣ νίκη εξακολουθούν και παραμένουν 2 ομάδες, ο ΑΟ Κάστωρ, και ο ΠΑΣ Πρέβεζας.
-          ΠΡΩΤΗ νίκη εντός έδρας πέτυχε η Κοζάνη και μάλιστα με ανατροπή (0-1 μέχρι το 80’, 2-1 την Δόξα Κρανούλας σημειώνοντας και τα πρώτα της γκολ μέσα στο γήπεδό της.
-          ΠΡΩΤΗ ήττα εκτός έδρας γνώρισε ο Καμπανιακός (4-1 στην Λάρισα), ωστόσο, όμως ήταν η πρώτη ομάδα που παραβίασε στο Αλκαζάρ την έδρα των Θεσσαλών!
-          ΧΩΡΙΣ νίκη εντός έδρας παραμένουν έξι ομάδες : ο Οικονόμος Τσαρίτσανης, η Δόξα Πενταλόφου, ο Κεραυνός Θεσπρωτικού, η Δόξα Κρανούλας, ο ΑΟ Κάστωρ και η Πρέβεζα.
-          ΧΩΡΙΣ γκολ στους αγώνες εντός έδρας η Δόξα Κρανούλας, και ο Οικονόμος Τσαρίτσανης.
-          ΤΡΕΙΣ ήττες σε ισάριθμους αγώνες εντός έδρας μετράνε ο Κεραυνός Θεσπρωτικού και η Πρέβεζα.
-          ΑΗΤΤΗΤΕΣ εκτός έδρας είναι η ΑΕ Λάρισα, ο Οικονόμος Τσαρίτσανης, ο Οδυσσέας Κορδελιού, η Δόξα Πενταλόφου και ο Κεραυνός Θεσπρωτικού.
-          Την παραγωγικότερη επίθεση διαθέτει η ΑΕ Λάρισα με 19 και ακολουθούν ο Πυρσός Γρ. με 11 και ο Οικονόμος Τσαριτσάνης με 10 γκολ.
-          Την χειρότερη επίθεση με μόλις 2 γκολ διαθέτουν ο Όλυμπος Κέρκυρας, και ο ΑΟ Κάστωρ.
-          Την χειρότερη άμυνα διαθέτουν ο Όλυμπος Κέρκυρας με 14 γκολ και ο ΠΑΣ Πρέβεζας με 12 γκολ.
-          Εντυπωσιακό και το σερί της Κοζάνης, που συμπλήρωσε 4 ματς χωρίς ήττα.
-          Το πιο γρήγορο γκολ της 5ης αγωνιστικής σημείωσε ο Μπλέντι της Λάρισας στο 6’ ανοίγοντας το δρόμο για τη νέα νίκη της ομάδας του κόντρα στον Καμπανιακό ενώ το πιο αργοπορημένο γκολ της αγωνιστικής πέτυχε ο Φλαρούτζος της Δόξας Πενταλόφου (90’), σφραγίζοντας τη νέα σπουδαία εκτός έδρας νίκη της ομάδας του (1-3 στο Θεσπρωτικό)
-          Πενήντα τρεις (43) ποδοσφαιριστές έχουν πετύχει τα 93 γκολ του πρωταθλήματος.
-          ΣΚΟΡΕΡ : Πρώτοι σκόρερ του πρωταθλήματος με 6 ΓΚΟΛ είναι ο Μπλέντι της ΑΕ Λάρισας, ακολουθεί ο Κοσμίδης του Πυρσού Γρεβενών με 5 και με 4 ο Παναγιωτόπουλος του Εθνικού Φιλιππιάδας, ο Δ. Παππάς του Θεσπρωτού και ο Στεφανίδης της ΑΕΛ.

Κεραυνός Θεσπρωτικού – Δόξα Πενταλόφου 1-3

Με μια αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Δόξα Πενταλόφου στο Θεσπρωτικό, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Δόξα κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο του παιχνιδιού, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μίλτου Σαπάνη δημιουργήθηκε μια ανατάραχη στην περιοχή του Θεσπρωτικού και ο Δαλκίδης με κοντινό σουτ έκανε το 0-1. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 63’ με μακρινό σουτ του Κούση για το 1-1. Από εκείνο το σημείο και μετά η Δόξα ανέβασε ρυθμούς και προσπάθησε να πετύχει και άλλο τέρμα, έτσι ώστε να πάρει τους 3 πόντους. Οι προσπάθειες της καρποφόρησαν και στο 85΄ λεπτό,ο Μίλτος Σαπάνης με πλασέ από το ύψος της περιοχης έκανε το 1-2. Ένώ στο 90+2’ σε αντεπίθεση της Δόξας Πενταλόφου και μετά από ασίστ του Αραμπατζούδη,ο Φλαρούντζος διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Στο 86’ ο Βακουφάρης αποβλήθηκε.

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Βαγγέλης Φίτζος): Ντούκα, Κωστακιώτης, Φαρμάκης, Ρακόπουλος, Μπουρδούβαλης, Γατσέλος, Λάππας (71’ Τούσκας), Κούσης, Σιδηρόπουλος, Στέκας (64’ Τάπρατζης), Κολιός Γ. (67’ Κολιός Π).
Δόξα Πενταλόφου (Ηλίας Σαπάνης): Καστανίδης, Σαραμουρλής, Γαβριηλήδης, Δαλκίδης, Σαπάνης Ι., Ταΐρης (89’ Skendo), Ivanov, Σταμπουλής (75’ Φλαρούντζος), Βακουφάρης, Σαπάνης Μ. Γκρίλλας (67’ Αραμπατζούδης).

Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2013

Την Τετάρτη (23/10) ανακοινώθηκαν από την ΕΠΟ οι διαιτητές των αγώνων της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου.

Ο Κος Κολύτας θα είναι ο διαιτητής του αγώνα Κεραυνός Θεσπρωτικού-Δόξα Πενταλόφου.