Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου 2024

ΦΙΛΙΚΟ: Δόξα Πενταλόφου-Μέγας Αλέξανδρος Πέντε Βρυσών 3-2

Κάτω από συνεχή βροχόπτωση διεξήχθη σήμερα (7/9/2024) το απόγευμα ο φιλικός αγώνας στο γήπεδο του Πενταλόφου, όπου η τοπική Δόξα αντιμετώπισε και κέρδισε την ομάδα του Μεγάλου Αλεξάνδρου Πέντε Βρυσών (ομάδα Β' ΕΠΣΜ) με σκορ 3-2. Στο 15' ο Σαπάνης εκτέλεσε φάουλ, ο Πεϊκίδης με κεφαλιά πάσα έστρωσε τη μπάλα στον Νίκο Μάσκα κι αυτός με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-0 για την Δόξα. Τρία λεπτά αργότερα (18') ο Σπυριδόπουλος με ωραία ενέργεια από τα αριστερά πάσαρε στον Σίμο, ο οποίος με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της Δόξας. Στο 28' οι Πέντε Βρύσες μείωσαν το σκορ σε 2-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 60ο λεπτό οι Πενταλοφίτες κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Δελή. Ο Νίκος Μάσκας ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε κάνοντας το 3-1 για τους γηπεδούχους. Στο 79' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου το σκορ σε 3-2, διαμορφώνοντας έτσι και το τελικό αποτέλεσμα του σημερινού φιλικού παιχνιδιού. Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Ηλίας Σμήλκος.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι για την Δόξα θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Τετάρτη 11-9-2024 και ώρα 18:30 μ.μ., με αντίπαλο τον Μέγα Αλέξανδρο Καλοχωρίου (ομάδα Β' ΕΠΣΜ). Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Δημοτικό γήπεδο του Πενταλόφου.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Δημήτρης Γαλανός): Θαναηλάκης, Χατζηθεοδώρου, Μενεξές Δ., Τσιφούτης Α.τ.Ε., Πεϊκίδης, Πρωτόγερος, Σπυριδόπουλος, Σαπάνης Γ., Σπυρόπουλος, Μάσκας Ν., Σίμος.

Ακόμη έπαιξαν και οι: Καραδημητρίου, Μπαλατσιός, Δελής, Ευθυμιάδης, Παπασωτηρίου, Πετρίδης, Μάσκας Σ., Παρπόρης, Κουρτενλής, Αμανατίδης.

Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου 2024

ΦΙΛΙΚΟ: Μαγνησιακός Ιωνίας-Δόξα Πενταλόφου 3-1

Στο πρώτο της φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που έδωσε χθες το απόγευμα (1/9/2024) στο γήπεδο του Γαλλικού, η Δόξα Πενταλόφου ηττήθηκε από την ομάδα του Μαγνησιακού Ιωνίας (ομάδα Α' ΕΠΣΜ) με σκορ 3-1. Στο πρώτο ημίχρονο και στο 40' έπειτα από αδράνεια στην άμυνα του Μαγνησιακού, ο Πρωτόγερος με πλασέ άνοιξε το σκορ κάνοντας 0-1 για την Δόξα Πενταλόφου που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο κόουτς της Δόξας κ.Δημήτρης Γαλανός χρησιμοποίησε σχεδόν όλους τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές που ήταν στον πάγκο και ως επί το πλείστον ήταν ποδοσφαιριστές του περσινού τμήματος της ακαδημίας Κ15. Ο Μαγνησιακός στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα κατάφερε και γύρισε το σκορ και με τέρματα των Μιζούρι (65', 77') και Κόρακα (90') πήρε μία άτυπη φιλική νίκη στην έδρα του.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι για την Δόξα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 7-9-2024 και ώρα 18:00 μ.μ., με αντίπαλο τον Μέγα Αλέξανδρο Πέντε Βρυσών (ομάδα Β' ΕΠΣΜ). Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο γήπεδο του Πενταλόφου.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Δημήτρης Γαλανός): Θαναηλάκης, Χατζηθεοδώρου, Τσιφούτης Α.τ.Κ., Τσιφούτης Α.τ.Ε., Σκέμπης, Παρπόρης, Σίμος, Πρωτόγερος, Σπυρόπουλος, Μάσκας Ν., Καραδημητρίου.

Ακόμη έπαιξαν και οι: Παπασωτηρίου, Μενεξές Χ., Σεΐζης, Πετρίδης, Μάσκας Σ., Αραμπατζής, Κουρτενλής, Δούμπαλας Π., Αμανατίδης, Τριανταφυλλίδης Κ., Γιαννουχαϊλίδης, Πεϊκίδης, Δελής.

Πέμπτη 29 Αυγούστου 2024

Η κλήρωση αγώνων της A’ και της B’ φάσης του 54ου Κυπέλλου ΕΠΣΜ!

Από την ΕΠΣ Μακεδονίας ανακοινώνεται η κλήρωση των αγώνων της Α' και της Β' φάσης του 54ου Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων:

Α ΦΑΣΗ
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Θρίαμβος Παρθενίου – Ολυμπιακός Κυμίνων
Μαγνησιακός Ιωνίας - Ιωνικός
Ομόνοια Σίνδου - Εθνικός Μαλγάρων
· Χωρίς αγώνα προκρίθηκε στην επόμενη φάση ο Καμπανιακός (Ερασ.)

Αστέρια – Σκίουροι
Μ. Αλέξανδρος Θ. – Εθνικός Αστέρας Πυλαίας Θ.

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Μακεδονικός Αγ. Βασιλείου - Νικήτρια ομάδα: Ποντιακός Πολυδενδρίου - Δόξα Περιβολακίου

Νικήτρια ομάδα: Ατρόμητος Πλαγιαρίου – Μέντεκας Καλαμαριάς

Οι αγώνες της Α' φάσης με τη συμμετοχή των ομάδων της Α' Ερασιτεχνικής κατηγορίας θα διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο 7 – 8 Σεπτεμβρίου 2024 και οι αγώνες της Α' φάσης με τη συμμετοχή των ομάδων της Β' και Γ' Ερασιτεχνικής κατηγορίας θα διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο 14 – 15 Σεπτεμβρίου 2024

Τρίτη 27 Αυγούστου 2024

Αύριο Τετάρτη 28 Αυγούστου 2024 η κλήρωση αγώνων της Α’ και Β' φάσης του 54ου Κυπέλλου ΕΠΣΜ!

Από την ΕΠΣ Μακεδονίας ανακοινώνεται ότι την Τετάρτη 28 Αυγούστου 2024 και ώρα 18.00 στα γραφεία της Ένωσης (Τσιμισκή 31, 2ος όροφος) θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση των αγώνων της Α’ και της Β’ φάσης του 54ου Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων.

Καλούνται οι εκπρόσωποι των σωματείων που δήλωσαν συμμετοχή στο κύπελλο να παραβρεθούν στην κλήρωση.

Οι αγώνες της Α’ φάσης με τη συμμετοχή των ομάδων της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας θα διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο 7 – 8 Σεπτεμβρίου 2024 και οι αγώνες της Α’ φάσης με τη συμμετοχή των ομάδων της Β’ και Γ’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας θα διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο 14 – 15 Σεπτεμβρίου 2024.

Δευτέρα 26 Αυγούστου 2024

Όλες οι αγωνιστικές της Δόξας Πενταλόφου για το ερχόμενο πρωτάθλημα της B' κατηγορίας 2024-25!

Δείτε παρακάτω αναλυτικά όλες τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της Δόξας Πενταλόφου, η οποία την νέα σεζόν θα αγωνίζεται στον τρίτο όμιλο της Β' Ερασιτεχνικής κατηγορίας 2024-25.

13η: ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΦΗΣ-ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ

Αντίστοιχα στον δεύτερο γύρο τα ζευγάρια αντιστρέφονται.

Σάββατο 24 Αυγούστου 2024

Τη Δευτέρα 26 Αυγούστου 2024 οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων της ΕΠΣΜ!!!

Από την ΕΠΣ Μακεδονίας ανακοινώνεται ότι τη Δευτέρα 26 Αυγούστου 2024 και ώρα 19.00 θα πραγματοποιηθούν οι κληρώσεις των αγώνων των πρωταθλημάτων της Α1, Α’ και Β’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων «Μανόλης Αναγνωστάκης» του Δήμου Θεσσαλονίκης, η οποία βρίσκεται στο ισόγειο του Δημαρχιακού μεγάρου Θεσσαλονίκης (Βασ. Γεωργίου 1).

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα τιμηθούν οι πρώτοι σκόρερ σ’ όλες τις κατηγορίες. Συγκεκριμένα από την Α1 Ερασιτεχνική κατηγορία ο Χρήστος Αβραμίδης που αγωνιζόταν στο ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ 360ο (22 γκολ), από την Α’ Ερασιτεχνική κατηγορία ο Νίκος Λαζαρίδης του Α.Μ.Σ. Νικόπολη (27 γκολ), από τη Β’ Ερασιτεχνική κατηγορία ο Ευστάθιος Καρνόπουλος που αγωνιζόταν στον Π.Α.Ο.Κ. Σταυρού (30 γκολ) και από τη Γ’ Ερασιτεχνική κατηγορία ο Βασίλης Νάκου που αγωνιζόταν στο σωματείο «Αστέρια» (26 γκολ).

Ταυτόχρονα, θα απονείμει τιμητική διάκριση Γεώργιο Τσουκαλίδη, προπονητή της Α.Ε. Ευόσμου, ο οποίος κατά την περσινή αγωνιστική περίοδο 2023 – 2024 οδήγησε το σωματείο στην κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας, στην κατάκτηση του 53ου κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων και στον προβιβασμό του στη Γ’ Εθνική.

Επίσης, θα γίνει παρουσίαση του ηλεκτρονικού Φύλλου Αγώνα που θα ισχύσει εκτός από την Α1 Ερασιτεχνική κατηγορία και στην Α’ Ερασιτεχνική κατηγορία.

Καλούνται οι εκπρόσωποι όλων των σωματείων της Α1, Α’ και Β’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας να παραβρεθούν στην κλήρωση.

Η κλήρωση των αγώνων θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω της τεχνολογίας LIVE STREAMING από τη νέα τηλεοπτική διαδικτυακή πλατφόρμα της Ένωσης την EPSM.TV. σε συνεργασία με το INSPORT.GR / ORASI TV.

Πέμπτη 22 Αυγούστου 2024

Η "πρώτη" της Δόξας Πενταλόφου 2024-25!

Την πρώτη τους προπόνηση πραγματοποίησαν σήμερα (22/8/24) στο γήπεδο του Πενταλόφου, οι ποδοσφαιριστές της Δόξας κάτω υπό τις οδηγίες του νέου της προπονητή κ.Δημήτρη Γαλανού. Τρείς φιλικές αναμετρήσεις θα δώσει στην περίοδο της προετοιμασίας της η Δόξα Πενταλόφου και πιο συγκεκριμένα: στις 1/9/2024 θα παίξει στο γήπεδο Γαλλικού (Μαγνησίας) με τον Μαγνησιακό Ιωνίας, στις 7/9/2024 θα παίξει στον Πεντάλοφο με τον Μέγα Αλέξανδρο Πέντε Βρυσών και στις 11/9/2024 θα παίξει πιθανόν στον Πενταλόφο με τον Μέγα Αλέξανδρο Καλοχωρίου.

Παρακάτω μερικά φωτοστιγμιότυπα από την πρώτη προπόνηση της ομάδος:

ΕΠΣΜ | O τρόπος διεξαγωγής του πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας 2024-25!!!

Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Οι σαράντα εννέα (49) ομάδες που δήλωσαν συμμετοχή στη Β’ Ερασιτεχνική κατηγορία χωρίστηκαν σε τέσσερις (4) ομίλους των 12 και 13 ομάδων. Όταν ολοκληρωθούν οι διπλοί αγώνες (α’ και β’ γύρος) σε κάθε όμιλο και σε περίπτωση ισοβαθμίας ομάδων (του ίδιου ομίλου), ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου 20 του Κ.Α.Π. Επαγγελματικών και Ερασιτεχνικών ομάδων. Έτσι, σε κάθε όμιλο οριστικοποιείται η κατάταξη των ομάδων στις θέσεις από 1 μέχρι 12 ή 1 μέχρι 13 (κανονική περίοδος).

Α. ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΥ

Οι ομάδες που θα καταλάβουν την 1η θέση σ’ όλους τους ομίλους (1ος, 2ος, 3ος και 4ος), ανέρχονται απ’ ευθείας στην ανώτερη κατηγορία. Αν υπάρξει ισοβαθμία μεταξύ των ομάδων ισχύουν όσα προβλέπονται στο άρθρο 20 του Κ.Α.Π. Επαγγελματικών και Ερασιτεχνικών πρωταθλημάτων.

Οι ομάδες που θα καταλάβουν τη 2η, την 3η, την 4η και την 5η θέση θα αγωνιστούν στα play offs για την ανάδειξη της δευτεραθλήτριας ομάδας στον όμιλό τους.

Οι παραπάνω ομάδες θα συγκροτήσουν ένα νέο όμιλο των τεσσάρων ομάδων, οι οποίες θ’ αγωνιστούν μεταξύ τους σ’ ένα μίνι πρωτάθλημα των τριών (3) αγωνιστικών και με bonus βαθμών. Οι βαθμοί που θα συγκεντρώσουν μετά την ολοκλήρωση των είκοσι δύο (22) ή είκοσι έξι (26) αγωνιστικών θα μεταφερθούν, εφόσον προηγουμένως διαιρεθούν με το συντελεστή 2.

Η ομάδα που θα καταλάβει τη δεύτερη θέση θα δώσει όλους τους αγώνες στην έδρα της και θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 1, η ομάδα που θα καταλάβει την τρίτη θέση θα δώσει δύο αγώνες στην έδρα της και θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 2, η ομάδα που θα καταλάβει την τέταρτη θέση θα δώσει έναν αγώνα στην έδρα της και θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 3 και η ομάδα που θα καταλάβει την πέμπτη θέση δεν θα δώσει κανέναν αγώνα στην έδρα της και θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 4.

Η σειρά των αγώνων θα διεξαχθούν με τον παρακάτω κλειδάριθμο:

1η αγωνιστική: 1 Χ 4, 2 Χ 3. 2η αγωνιστική: 1 Χ 3, 2 Χ 4 και 3η αγωνιστική: 1 Χ 2, 3 Χ 4.

Μετά την ολοκλήρωση των play offs, αν υπάρξει ισοβαθμία μεταξύ των ομάδων ισχύουν όσα προβλέπονται στο άρθρο 20 παρ. 5 του Κ.Α.Π. Επαγγελματικών και Ερασιτεχνικών πρωταθλημάτων για το μίνι πρωτάθλημα του ενός γύρου (διαφορά τερμάτων, καλύτερη επίθεση, καλύτερη άμυνα στο σύνολο των αγώνων των play offs).

Σε περίπτωση που χρειαστεί να διεξαχθεί αγώνας σε ουδέτερο γήπεδο, τότε αυτό θα επιλεγεί σύμφωνα με την απόλυτη κρίση της Επιτροπής Πρωταθλημάτων.

Η ομάδα που θα καταλάβει την πρώτη θέση, μετά την ολοκλήρωση των τριών αγωνιστικών, θα αναδειχθεί δευτεραθλήτρια του ομίλου της και θα προβιβαστεί στην Α’ Ερασιτεχνική κατηγορία.

Σε περίπτωση που κάποια ομάδα δεν επιθυμεί να προβιβαστεί θα αντικατασταθεί από την επόμενη ομάδα του βαθμολογικού πίνακα του μίνι πρωταθλήματος του ομίλου της.

Έτσι, στην Α’ Ερασιτεχνική κατηγορία για την περίοδο 2025 - 2026 θα προβιβαστούν συνολικά οκτώ (8) ομάδες, τέσσερις (4) απ’ ευθείας και τέσσερις (4) ομάδες μέσω play offs, δύο (2) από κάθε όμιλο.

Β. ΑΠΟΦΥΓΗ ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΥ

Οι ομάδες που θα καταλάβουν την τελευταία θέση σ’ όλους τους ομίλους υποβιβάζονται απ’ ευθείας. Στη συνέχεια οι ομάδες που θα καταλάβουν τις δύο (2) τελευταίες θέσεις, κατά σειρά, εκτός της τελευταίας στην κανονική περίοδο, συμμετέχουν στη διαδικασία υποβιβασμού (play-outs) στην κατώτερη κατηγορία, δηλαδή οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις 10 έως 11 σε όμιλο των 12 ομάδων και τις θέσεις 11 έως 12 σε όμιλο των 13 ομάδων.

Στα play outs θα προκύψουν τα ζευγάρια 10 - 11 στους ομίλους των 12 ομάδων (διπλό πλεονέκτημα έχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν τη 10η θέση) και 11 – 12 στον όμιλο των 13 ομάδων (διπλό πλεονέκτημα έχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν την 11η θέση).

Οι νικήτριες ομάδες θα παραμείνουν στην κατηγορία και όσες ηττηθούν θα υποβιβαστούν. Σε περίπτωση, όμως, που θα νικήσει μία ή περισσότερες από τις φιλοξενούμενες ομάδες, τότε θα οριστούν ένας ή περισσότεροι αγώνες σε ουδέτερα γήπεδα και όσες ομάδες ηττηθούν θα υποβιβαστούν.

Σε περίπτωση, όμως, κατά την οποία υπάρξει βαθμολογική διαφορά μεταξύ των διαγωνιζομένων ομάδων επτά βαθμών και άνω, τότε η αναμέτρηση δεν θα διεξαχθεί (π.χ. αν η ομάδα Α συγκεντρώσει 40 βαθμούς και η ομάδα Β συγκεντρώσει 33 βαθμούς, τότε θα προκύψει βαθμολογική διαφορά επτά (7) βαθμών και ο αγώνας δεν θα γίνει). Η ομάδα Α θα παραμείνει στην κατηγορία και η ομάδα Β θα υποβιβαστεί.

Έτσι, στη Γ’ Ερασιτεχνική κατηγορία για την περίοδο 2025 - 2026 θα υποβιβαστούν συνολικά οκτώ (8) ομάδες, τέσσερις ομάδες απ’ ευθείας (μία (1) από κάθε όμιλο) και ακόμη τέσσερις ομάδες με τη διαδικασία των play-outs (μία (1) από κάθε όμιλο),

Γ. Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Οι ομάδες θα ξεκινήσουν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα το Σαββατοκύριακο 28 - 29 Σεπτεμβρίου 2024 και για την έγκαιρη ολοκλήρωσή του πρωταθλήματος, αν χρειαστεί, θα οριστούν εμβόλιμες αγωνιστικές ημέρα Τετάρτη σε περίπτωση δυσμενών καιρικών συνθηκών ή κάποιων έκτακτων γεγονότων.

Τρίτη 20 Αυγούστου 2024

Αυτοί θα είναι οι αντίπαλοι της Δόξας Πενταλόφου για την νέα σεζόν 2024-25

Δείτε αναλυτικά παρακάτω τις υπόλοιπες 12 ομάδες που θα είναι αντίπαλοι της Δόξας Πενταλόφου στον Γ' όμιλο της Β' Κατηγορίας ΕΠΣΜ την αγωνιστική σεζόν 2024-25: