Πέμπτη 17 Αυγούστου 2017

ΦΙΛΙΚΟ: Δόξα Πενταλόφου-Ποσειδώνας Νέας Μηχανιώνας 1-1

Φιλική ισοπαλία είχαμε σήμερα το απόγευμα (17-8-17) στον Πεντάλοφο, εκεί όπου η τοπική Δόξα ήρθε ισόπαλη με τον Ποσειδώνα Νέας Μηχανιώνας με σκορ 1-1. Ο αγώνας ήταν αφιερωμένος σε έναν μεγάλο παίκτη αλλά και άνθρωπο, τον Ηλία Βελώνη, ο οποίος έχασε την ζωή πριν λίγο καιρό από ατύχημα στην προσωπική του εργασία. Έτσι και οι δύο σύλλογοι αγωνίστηκαν για την μνήμη του καθώς ο ίδιος αγωνίστηκε τόσο στην Δόξα όσο και στον Ποσειδώνα της Γ' Εθνικής τότε. Στα του αγώνα τώρα, πριν την έναρξη του κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον εκλιπόντα Ηλία Βελώνη. Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού οι ομάδες έκαναν τις πρώτες αναγνωριστικές πάσες χωρίς να απειλήσουν τις δύο εστίες. Η Δόξα έχασε την μεγάλη ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ όταν στο 23' ο Τσιφούτης σε κενή εστία δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά μετά η Μηχανιώνα άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ του Ιγνατίδη. Η απάντηση της Δόξας ήταν σχετικά άμεση καθώς στο 32ο λεπτό ο Γιόφκας με πολύ ωραίο πλασέ ισοφάρισε το σκορ σε 1-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου δόθηκαν στην οικογένεια του Ηλία Βελώνη τιμητική πλακέτα και δύο εικονιζόμενες φανέλες, μία από κάθε ομάδα, με τις οποίες αγωνιζόταν ο Ηλίας και στην μία αλλά και στην άλλη ομάδα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι δεν είχαν να παρουσιάσουν κάτι το ουσιαστικό, πέραν από τα δύο δοκάρια, ένα για την καθεμιά που δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ. Αρχικά ο Παροτσίδης στο 68' με ένα σουτ-βολίδα έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι ενώ για τον Ποσειδώνα ο Παπαφλωράτος έστειλε κι αυτός την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πένου στο 74'. Τελικό αποτέλεσμα 1-1. Επόμενο φιλικό για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Κυμίνων, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 19-8-2017 και ώρα 18:30, στο γήπεδο των Κυμίνων.

Διαιτησία: Τζίκας Φ.

Η αρχική σύνθεση της Δόξας Πενταλόφου: Ψάριας, Σαρίκης, Σκέμπης Κ., Σκέμπης Ν., Μενεξές, Γρούτκας, Μάσκας, Τσιφούτης Αθ., Πουμπουρίδης, Τζιώλης, Γιόφκας.
Επίσης αγωνίστηκαν και οι: Πένου, Σίμος, Παροτσίδης, Πρωτόγερος, Τάκης, Σαραμουρλής, Κύρου, Δούμπαλας Ζ. και Δούμπαλας Γ.

Δείτε παρακάτω μερικά φωτοστιγμιότυπα από την σημερινή φιλική αναμέτρηση:

Σάββατο 12 Αυγούστου 2017

ΦΙΛΙΚΟ: Δόξα Πενταλόφου-Θερμαϊκός Θεσσαλονίκης 2-0

Την δεύτερη φιλική νίκη πραγματοποίησε σήμερα (12-8-17) η Δόξα Πενταλόφου, καθώς κέρδισε και τον Θερμαϊκό Θεσσαλονίκης με σκορ 2-0. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όταν ο Παροτσίδης με προβολή έκανε το 1-0 στο 26' ενώ το 2-0 έγινε στο 43' όταν ο Μίλτος Σαπάνης έβγαλε πολύ ωραία σέντρα από τα δεξιά, με τον επερχόμενο Γιόφκα να πιάνει καρφωτή κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Θερμαϊκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ δεν άλλαξε, παρ' όλα αυτά η Δόξα έχασε άλλες δύο καλές ευκαιρίες με τον Σαραμουρλή και τον Τζιώλη για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ άλλα χωρίς αποτέλεσμα. Επόμενο φιλικό για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας, αγώνας ο οποίος θα διεξαχθεί στο γήπεδο του Πενταλόφου την Πέμπτη 17-8-2017 και ώρα 18:00 μ.μ., αφιερωμένος στην μνήμη του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή Ηλία Βελώνη.

Η αρχική σύνθεση της Δόξας Πενταλόφου: Ψάριας, Σαρίκης, Σκέμπης Κ., Σκέμπης Ν., Μενεξές, Σαραμουρλής, Σαπάνης Μ., Τσιφούτης Αθ., Παροτσίδης, Πρωτόγερος, Γιόφκας.
Επίσης αγωνίστηκαν και οι: Πένου, Σίμος, Τζιώλης, Λέββας, Τάκης, Γρούτκας, Πουμπουρίδης, Κύρου, Δούμπαλας Ζ. και Δούμπαλας Γ.

Τετάρτη 9 Αυγούστου 2017

ΦΙΛΙΚΟ: Δόξα Πενταλόφου-Θύελλα Περιστερώνα 2-1

Στο πρώτο φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα το απόγευμα (9-8-17) στον Πεντάλοφο, η τοπική Δόξα νίκησε την ενισχυμένη Θύελλα Περιστερώνας με σκορ 2-1. Το σκορ άνοιξε στο 34' με πλασέ ο Γιόφκας. Σκορ ημιχρόνου 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 56' η ομάδα της Περιστερώνας ισοφάρισε το σκορ σε 1-1. Δέκα λεπτά αργότερα (66') η Δόξα ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ, όταν ο Μάσκας με πολύ δυνατό σουτ από το κέντρο του γηπέδου έκανε το 2-1, πετυχαίνοντας το ομορφότερο γκολ του αγώνα. Στο 91' λίγο έλειψε να γίνει το 2-2 για την Περιστερώνα, όταν το σουτ του Πλατάκη από τα δεξιά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Ψάρια. Τελικό αποτέλεσμα 2-1. Επόμενος φιλικός αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον Θερμαϊκό Θεσσαλονίκης, αγώνας που θα διεξαχθεί το Σάββατο 12-8-17 και ώρα 18:30 μ.μ., στο γήπεδο του Πενταλόφου.

Η αρχική σύνθεση της Δόξας Πενταλόφου: Ψάριας, Σαρίκης, Σκέμπης Κ., Μάσκας, Βασιλειάδης, Σαραμουρλής, Σίμος, Τσιφούτης Αθ., Παροτσίδης, Πρωτόγερος, Γιόφκας.
Επίσης αγωνίστηκαν και οι: Τσουλχάϊ, Τζιώλης, Τάκης, Σαπάνης Μ., Γρούτκας, Πουμπουρίδης, Πεϊκίδης και Μενεξές.

Δευτέρα 7 Αυγούστου 2017

Τα φιλικά προετοιμασίας της Δόξας Πενταλόφου 2017-18!!!

Έκλεισε το πρόγραμμα των φιλικών αναμετρήσεων που θα δώσει επίσημα η Δόξα Πενταλόφου κατά την καλοκαιρινή προετοιμασία για την νέα ποδοσφαιρική σεζόν 2017-18.

Οι αγώνες είναι επτά και ευθύς αμέσως σας τους παρουσιάζουμε αναλυτικά:
1) Τετάρτη     9/8/17  εντός με Θυέλλα Περιστερώνα (18:30 μ.μ.)
2) Σάββατο  12/8/17 εντός με Θερμαϊκό Θεσσαλονίκης (18:30 μ.μ.)
3) Πέμπτη    17/8/17 εντός με Ποσειδώνα Νέας Μηχανιώνας (18:00 μ.μ.)***
4) Σάββατο  19/8/17 εκτός με Ολυμπιακό Κυμίνων (18:30 μ.μ.)
5) Τετάρτη    23/8/17 εκτός με Μαγνησιακό Ιωνίας (18:30 μ.μ.)
6) Κυριακή   27/8/17 εκτός με Ποντιακό Νέας Σάντας (18:30 μ.μ.)
7) Σάββατο    2/9/17 εντός με Άτλα Αμπελοκήπων-Μενεμένης (18:30 μ.μ.)

***Τέλος το ΔΣ του Μ.Α.Σ. Δόξα Πενταλόφου ευχαριστεί την Διοίκηση, τους ποδοσφαιριστές και όλο το τεχνικό επιτελείο της ομάδος του Ποσειδώνα Νέας Μηχανιώνας για την θετική ανταπόκριση που είχε στο κάλεσμα για φιλικό αγώνα στην μνήμη του άτυχου παλαιού ποδοσφαιριστή Ηλία Βελώνη, ο οποίος αγωνίστηκε τόσο με την φανέλα της Δόξας όσο και του Ποσειδώνα Μηχανιώνας.