Τρίτη 18 Απριλίου 2017

Το πρόγραμμα αγώνων του Σαββατοκύριακου 22-23 Απριλίου στον Α' όμιλο της Α' Κατηγορίας!!!

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
ΣΑΒΒΑΤΟ 22.04.2017
Α ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(29η αγωνιστική)

Δόξα Πενταλόφου-Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου 0-1

Άλλη μια αναπάντεχη ήττα γνώρισε σήμερα το πρωί η Δόξα Πενταλόφου, καθώς η ομάδα του Σμυρναϊκού Βαθυλάκκου κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη μέσα στη Νεοχωρούδα με τελικό σκορ 0-1. Η Δόξα έχοντας και 3 βασικές απουσίες παικτών της (Σκέμπης, Μάσκας, Σταματάκης) δεν κατάφερε να πάρει ούτε καν τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο πρώτο ημίχρονο και μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σμυρναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κοντινή προβολή του Σαρηγιάννη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ (0-1). Δύο λεπτά αργότερα κεφαλιά του Γιάννη Σαπάνη η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Οσμαντσικίδη. Στο 34' ο Σαραμουρλής έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Σκορ ημιχρόνου 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν αξίζει ιδιαίτερη κριτική καθώς ήταν μέτριο έως κακό από πλευράς φάσεων. Δύο ήταν όλο κι όλο οι φάσεις στο δεύτερο μέρος και αυτές ανήκαν στην γηπεδούχο Δόξα με πρωταγωνιστή τον έμπειρο αμυντικό Γιάννη Σαπάνη. Η πρώτη στο 70ο λεπτό όταν μετά από δυνατό πλάγιο του Σημαιοφορίδη, ο Γιάννης Σαπάνης έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε σύριζα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Σμυρναϊκού και η δεύτερη στο 84ο λεπτό όταν από καλή θέση βρέθηκε μόνος με τον τερματοφύλακα του Βαθυλάκκου, έπιασε δυνατό πλάσε αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Οσμαντσικίδη. Τελικό αποτέλεσμα 0-1. Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο την Αθλητική Ένωση Ευόσμου, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί στο πλαστικό γήπεδο του Ευόσμου (Μαρόκο). Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα ανακοινωθούν πιθανόν την Τρίτη 18/4/2017 από την ΕΠΣΜ.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΣΜΥΡΝΑΪΚΟΣ ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΥ 0-1
ΣΚΟΡΕΡ: Σαρηγιάννης (8')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Κωνσταντινίδης Κ. (Στάγκος - Τσεχελίδης)
Δόξα Πενταλόφου (Κώστας Λαμπάδας): Ψάριας, Σαρίκης, Τσιτλαχίδης, Τσιφούτης Χ. (36' Σημαιοφορίδης), Σαπάνης Ι., Σαραμουρλής, Πουμπουρίδης, Γιόφκας, Τζιώλης (65' Κιθαρίδης), Φλαρούντζος, Φούκας (76' Ατέσης).
Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου (Ηλίας Μηλιώνης): Οσμαντσικίδης, Καρδαμήλας (90' Καρακατσάνης), Πασχαλίδης, Καρανίκας, Τσακιρίδης, Πανίδης, Σουχασβίλι, Δημητρόφ (65' Σκατζούρης), Χατζηπαρασκευάς Α., Σαρηγιάννης (46' Μύτης), Γιλτίδης.

Σάββατο 8 Απριλίου 2017

Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου (28η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Α’ κατηγορίας ΕΠΣΜ-Α’ oμίλου όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.

15.  Αστέρας Αμπελοκήπων                  9      26-69

-Η ΑΕ Ευόσμου έχει -2 βαθμούς από ποινές.

Παρασκευή 7 Απριλίου 2017

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΣΜΥΡΝΑΪΚΟΣ ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΕΝΤΡΑ!!!

ΚΥΡΙΑΚΗ 9/4/2017, ΩΡΑ 12:00, ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΝΕΟΧΩΡΟΥΔΑΣ

ΤΟΝ ΣΜΥΡΝΑΪΚΟ ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ-Α' ΟΜΙΛΟΥ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 9/4/2017 ΚΑΙ ΩΡΑ 12:00 μ.μ., ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΗΣ ΝΕΟΧΩΡΟΥΔΑΣ.  ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΚΑΤΗ ΤΡΙΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕ ΟΔΥΝΗΡΗ ΗΤΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΒΑΘΥΛΑΚΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ ΣΜΥΡΝΑΪΚΟ ΜΕ ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ 1-0.

+

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΣΜΥΡΝΑΪΚΟΣ ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΥ

Δεκαέξι φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν σε επίσημα παιχνίδια, η Δόξα και ο Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου, στο γήπεδο του Πενταλόφου, έχοντας μια μεγάλη και πλούσια προϊστορία. Ανέκαθεν τα παιχνίδια ανάμεσα στις δύο όμαδες είχαν το δικό τους ξεχωριστό ενδιαφέρον καθώς παρουσίαζαν πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις. Η προϊστορία ευνοεί τη Δόξα στα παιχνίδια με τον Σμυρναϊκό Βαθυλάκκου, όταν είναι γηπεδούχος. Οι Πενταλοφίτες μετρούν 7 νίκες, ο Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου 4, ενώ 5 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα. Στα συνολικά γκολ υπερτερεί η ομάδα της Δόξας με 23-18.

Περίοδος 2007-08, Α' Κατηγορία: Δόξα-Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου 1-1

**Ο αγώνας κυπέλλου (Β' φάση) ανάμεσα στην Δόξα Πενταλόφου και τον Σμυρναϊκό Βαθυλάκκου που διεξήχθη στο γήπεδο Πενταλόφου στις 13/9/1998, διεκόπη στο 110' της παράτασης διότι η φιλοξενούμενη ομάδα σε εκείνο το χρονικό σημείο είχε μείνει με μόλις 6(!) ποδοσφαιριστές.