Τρίτη 14 Φεβρουαρίου 2017

Το πρόγραμμα αγώνων του Σαββατοκύριακου 18-19 Φεβρουαρίου στον Α' όμιλο της Α' Κατηγορίας!!!

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
ΣΑΒΒΑΤΟ 18.02.2017
Α ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(21η αγωνιστική)

Γήπεδο: Δημ. Ευόσμου (πλαστικό) – ώρα: 15.30
Παρατηρητής: Κωνσταντινίδης Δημήτριος – Α’Βοήθ.: Καρυοφύλλη Ταμίσογλου I.
Δόξα Ελπίδας – Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου
Γήπεδο: Δημ. Ευόσμου (πλαστικό) – ώρα: 11.00
Παρατηρητής: Ρακόπουλος Νικόλαος – Α’Βοήθ.: Ελ Αμίν Ζουχίρ

Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2017

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ (20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α' ΕΠΣΜ 2016-17)

Δείτε αναλυτικά τους σκόρερ, 20η αγωνιστική.

Δόξα Πενταλόφου-Δόξα Ελπίδας 3-2

Συγκλονιστικό παιχνίδι διεξήχθη σήμερα το πρωί στο γήπεδο της Νεοχωρούδας, καθώς η γηπεδούχος Δόξα Πενταλόφου κατάφερε να ανατρέψει ολοκληρωτικά το 0-2 της Δόξας Ελπίδας σε 3-2. Η Δόξα Ελπίδας ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ στο 17ο λεπτό με δυνατό πλασέ του Βασιλειάδη. Σαν να μην έφτανε αυτό η Δόξα Ελπίδας κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της με σκόρερ αυτή τη φορά τον Φέμι, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-2 στο 22ο λεπτό. Έπειτα η γηπεδούχος Δόξα Πενταλόφου από το 30' και μετά προσπάθησε να μειώσει το σκορ, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Γιόφκα, Σταματάκη και Φούκα αλλά το 0-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε μόνο μία Δόξα στο γήπεδο κι αυτή ήταν του Πενταλόφου. Μόλις στο 47' ο Φλαρούντζος με δυνατό γυριστό σουτ μείωσε το σκορ σε 1-2. Καθολική υπεροχή στη συνέχεια του παιχνιδιού για τους Πενταλοφίτες, οι οποίοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς στο 64' με ένα απίστευτο δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Σταματάκη, ο οποίος πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Δόξας Πενταλόφου. Η ολική ανατροπή του σκορ έγινε 12 λεπτά αργότερα, όταν ο Μάσκας έπιασε πολύ δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Πολατίδης απέκρουσε ασθενώς την μπάλα και στην επαναφορά ο επερχόμενος Φλαρούντζος με κοντινό πλασέ έγραψε το 3-2 για την Δόξα Πενταλόφου. Στη συνέχεια το σκορ θα μπορούσε να ήταν ακόμη μεγαλύτερο για τους γηπεδούχους αν ευστοχούσαν σε 2-3 κλασικές περιπτώσεις για γκολ, με κορυφαία αυτή του Βασίλη Φούκα στο 82', ο οποίος βρέθηκε μόνος τετ α τετ με τον Πολατίδη, προσπάθησε να τον κρεμάσει με μια ψηλοκρεμαστή λόμπα αλλά ο τερματοφύλακας των Ευοσμιτών με τα ακροδάχτυλα μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 92' αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τελιάδης. Τελικό αποτέλεσμα 3-2. Την επόμενη αγωνιστική (21η) η Δόξα Πενταλόφου θα κάνει το προγραμματισμένο ρεπό της.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΔΟΞΑ ΕΛΠΙΔΑΣ 3-2
ΣΚΟΡΕΡ: Βασιλειάδης (17'), Φέμι (22'), Φλαρούντζος (47', 76'), Σταματάκης (64')
ΑΠΟΒΟΛΗ: Τελλιάδης (90+2)
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Παπαγγελής (Δεμερτζής - Πάνου)
Δόξα Πενταλόφου (Κώστας Λαμπάδας): Ψάριας, Τσιτλαχίδης, Σαρίκης (45' Σημαιοφορίδης), Μάσκας, Σαπάνης Ι., Σταματάκης, Φλαρούντζος, Γιόφκας (70' Παροτσίδης), Φούκας, Σαπάνης Μ., Τσιφούτης Χρ. (87' Σίμος).
Δόξα Ελπίδας (Παύλος Μποΐκογλου): Πολατίδης, Πετρόπουλος (78' Περχανίδης), Αγαθαγγελίδης, Σωτηριάδης, Τελλιάδης, Κουγιουμτζίδης, Βασιλειάδης, Πετρίδης, Φέμι, Παπακωνσταντίνου (74' Χατζηιωσηφίδης), Φωλτίδης.

Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2017

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΔΟΞΑ ΕΛΠΙΔΑΣ

Με αφορμή την αυριανή αναμέτρηση που θα διεξαχθεί στο γήπεδο της Νεοχωρούδας στις 11:00 π.μ., ανάμεσα στην Δόξα Πενταλόφου και την Δόξα Ελπίδας, το επίσημο site σας παρουσιάζει αναλυτικά όλη την πρoϊστορία αγώνων των δύο αντιπάλων. Εννέα φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν σε επίσημα παιχνίδια, η Δόξα Πενταλόφου και η Δόξα Ελπίδας, στο γήπεδο του Πενταλόφου. Η προϊστορία ευνοεί τη Δόξα Πενταλόφου στα παιχνίδια με την Δόξα Ελπίδας, όταν είναι γηπεδούχος. Οι Πενταλοφίτες μετρούν 5 νίκες, η Δόξα Ελπίδας 2, ενώ 2 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα. Στα συνολικά γκολ υπερτερεί η ομάδα της Δόξας Πενταλόφου με 20-10. Επιπλέον να υπενθυμίσουμε ότι στο πρώτο γύρο και την πέμπτη αγωνιστική η Δόξα Πενταλόφου πήρε μεγάλη νίκη μέσα στον Εύοσμο απέναντι στην Δόξα Ελπίδας με σκορ 0-3. Σκόρερ εκείνου του παιχνιδιού ήταν ο Μίλτος Σαπάνης, ο Γιάννης Σαπάνης και ο Βασίλης Φούκας.