Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016

ΠΑΟ Κουφαλίων-Δόξα Πενταλόφου 3-1

Την ήττα γνώρισε σήμερα το μεσημέρι στα Κουφάλια η Δόξα Πενταλόφου από την τοπική ομάδα με σκορ 3-1. Ένα παιχνίδι το οποίο δεν φαινόταν ότι θα έχει τέτοια εξέλιξη καθώς και οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ αλλά μέσα σε δύο λεπτά από το πουθενά η Δόξα βρέθηκε να χάνει με σκορ 2-0. Αρχικά το 1-0 έκανε με κεφαλιά ο Γκέρτσος στο 34' και το 2-0 με δυνατό σουτ ο Καφετζής στο 36'. Σκορ ημιχρόνου 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα ανέβασε την απόδοση της χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ στο 54', όταν ο Μενεξές έβγαλε κάθετη πάσα στον Σαραμουρλή, με τον δεύτερο να βρίσκεται μόνος του απέναντι στον Σαρηγιαννίδη αλλά να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των Κουφαλίων. Νέα μεγάλη ευκαιρία έχασε και πάλι η Δόξα στο 61', όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μενεξέ, δημιουργήθηκε σύγχυση στην εστία των Κουφαλίων κι απ'το μισό μέτρο οι παίκτες της Δόξας δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα με αποτέλεσμα να μπλοκάρει τελικά ο Σαρηγιαννίδης. Τρίτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Μενεξές εκτέλεσε ξανά κόρνερ για την Δόξα, με τον Λιθοξόπουλο να πιάνει τη κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ από την εστία των Κουφαλίων. Ότι δεν κατάφερε η Δόξα, το κατάφερε ο ΠΑΟ Κουφαλίων στο 77', όταν ο Χατζηαποστόλου (πρώην παίκτης της Δόξας 2014-15) από ευνοϊκή θέση έπιασε πολύ δυνατό σουτ και σκόραρε για την ομάδα του γράφοντας το 3-0. Η Δόξα κατάφερε να πάρει αυτό που της άξιζε δηλαδή ένα γκολ και στο 86' μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Μάσκας μείωσε σε 3-1 για την Δόξα. Αυτό ήταν και το 10ο γκολ για την Δόξα την φετινή αγωνιστική περίοδο. Άριστη η διαιτησία του κ.Τσιαουσίδη και των βοηθών του. Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον Φοίνικα Πολίχνης, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο του Πενταλόφου. Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα οριστούν την Τρίτη 9-2-2016 από την ΕΠΣΜ.

Η σύνθεση της Δόξας:
Δόξα Πενταλόφου (Γιώργος Βλαχούδης): Ψάριας, Τσιφούτης Χρ., Καρκάρης, Μάσκας, Σαπάνης, Λιθοξόπουλος, Πουμπουρίδης (46' Μενεξές), Σαραμουρλής, Γιόφκας (72' Σαρίκης), Βασιλειάδης (58' Τάκης), Τσιφούτης Αθ.

Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016

Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α1 κατηγορίας ΕΠΣΜ (23η Αγωνιστική)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Α1 κατηγορίας ΕΠΣΜ όπου μετέχει η Δόξα Πενταλόφου.

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΑ ΚΟΥΦΑΛΙΑ!!!

ΤΟΝ ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΩΝ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ (ΠΑΛΙΟ), ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΣΜ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 7/2/2016 ΣΤΙΣ 15:30 Μ.Μ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1, Η ΔΟΞΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ ΜΕ ΣΚΟΡ 0-2. ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΑ ΚΟΥΦΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ 3Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΘΕΣΜΟΥ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΤΗΣ ΕΠΣΜ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 2011-2012, ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ Η ΔΟΞΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ ΜΕ ΣΚΟΡ 1-0.

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ:

O ΠΑΟ Κουφαλίων ιδρύθηκε το 1964 έπειτα από τη συγχώνευση του Άρη και του Ηρακλή Κουφαλίων. Ο ΠΑΟ Κουφαλίων μετράει πάρα πολλές συμμετοχές στο τέως Πρωτάθλημα της Δ΄ Εθνικής τα τελευταία 30 χρόνια. Μεγάλη στιγμή στην ιστορία του συλλόγου ήταν η κατάκτηση του τοπικού πρωταθλήματος την αγωνιστική σεζόν 1974-75, διεκδικώντας την άνοδο στη Β’ εθνική από τον Ρήγα Φεραίο Βελεστίνου Βόλου, την οποία έχασε σε αγώνα μπαράζ που είχε διεξαχθεί στην Κοζάνη.
Σπουδαίοι παίκτες ξεπήδησαν από την ομάδα των Κουφαλίων, όπως οι Μουρατίδης (ΠΑΟΚ, Νάουσα), Φάνης Αθανασιάδης (Άρης), Παπαχριστούδης (ΠΑΟΚ), Γάκης (Άρης, Παναιτωλικός, Καστοριά), Παπαμιχαήλ (Δόξα Δράμας, Πανιώνιος), Γιαννακούλας (Παναθηναϊκός, Κόρινθος, Μακεδονικός), Γκιτσιούδης (Ηρακλής, ΠΑΟΚ), Νεντίδης (Ολυμπιακός, Απόλλων Καλαμαριάς, Ηρακλής) και Φυτανίδης (Απόλλων Καλαμαριάς, Αστέρας Τρίπολης, Ατρόμητος).