Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

AO ΚΑΣΤΩΡ - ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ 2-3

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο του Κάστορα. Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα κυριαρχούσε σε όλους τους τομείς. Αφού εκτός από το γκολ που πέτυχε στο 10´ λεπτό με τον Μίλτο Σαπάνη, είχε και δοκάρι τρία λεπτά αργότερα με τον Σταμπουλή. Και στο 42´ λεπτό μετά από αουτ του Μίλτου Σαπάνη και ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα,ο Σαπάνης Γιάννης προσπάθησε με κοντινή προβολή να πετύχει το τέρμα αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα πάνω στην γραμμή. Ωστόσο η Δόξα στο δεύτερο ημίχρονο δε μπήκε με τον ίδιο ρυθμό. Καθώς στο 6´ λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο Κάστορας με γκολ του Μπακιρτζή ισοφάρισε  και στο 66´ προηγήθηκε  με γκολ του Τάσιου. Ωστόσο η Δόξα είχε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε το παιχνίδι με δύο γκολ του Βακουφάρη στο 73´ και στο 83´.

ΚΑΣΤΩΡ: Κοσμίδης, Γκούρλιας, Τράντας, Μπακιρτζής, Μήνος, Τσούκλης, Τζιώτζης, (46´ Μαντζάνας), Ιωαννίδης, Αντωνιάδης, Καλύβας, Τάσιος (66´ Παπαθανασίου)

ΔΟΞΑ: Καστανίδης, Σείζης, Σαραμουρλής( 67´ Γκρίλλας), Δαλκίδης, Σαπάνης Ι. Ταΐρης (89´ Skendo) Σαπάνης Μ., Σταμπουλής,Βακουφάρης, Αραμπατζούδης, Τούσιας(46´ Γαβριηλίδης)

Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013

ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΜΗΜΑ:ΕΛΛΗΣΠΟΝΔΟΣ ΜΑΔΥΤΟΥ - ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ 4-3

Με μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρο η Δόξα κατάφερε να προηγείται στο με σκορ
2-1 με γκολ του Αλεξανδρίδη και Πρωτόγερου αλλά είχε και ένα δοκάρι μετά από σουτ του Παροτσίδη. Όμως στην αρχή του δευτέρου δε ξεκίνησε με την ίδια σοβαρότητα και βρέθηκε σε δέκα λεπτά να βρίσκετε πίσω στο σκορ με 4-2. Ωστόσο στα τελευταία λεπτά προσπάθησε και με το Πρωτόγερο μείωσε σε 4-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Β. ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ): Κασαπίδης, Ατέσης, Λέββας, Σκέμπης, Σίμος, Πρωτόγερος, Αλεξανδρίδης, Τάκης, Μενεξές, Παροτσίδης.

Αγωνίστηκαν και οι: Θαναηλάκης, Κίτσιος και Μουλαράς.

Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2013

Ανακοινώθηκαν από την ΕΠΟ οι διαιτητές των παιχνιδιών της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου.

Κάστορας – Δόξα Πενταλόφου
Μαρόπουλος, Γιάντσης, Κελεσίδης (Ημαθίας)
Πυρσός Γρεβενών – Όλυμπος Κέρκυρας
Μπαϊραμίδης, Τσιάμπαζης, Ιωαννίδης (Κοζάνης)
Εθνικός Φιλιππιάδας – Καστοριά
Τσιρώνης, Σπυριδόπουλος, Μπρέσιακας (Αιτωλοακαρνανίας)
ΑΕΛ – Δόξα ΚρανούλαςΚρητικός, Τριάντος, Κόκκαλης (Θεσσαλίας)
Θεσπρωτός – Οδυσσέας Κορδελιού
Κολύτας, Στόικος, Γραικός (Κέρκυρας)
Οικονόμος Τσαριτσάνης – Κεραυνός Θεσπρωτικού
Μαλλιώρας, Τίκας Δ., Βογιατζής (Καρδίτσας)
Πρέβεζα – Κοζάνη
Στεφάνου (Θεσπρωτίας), Κόλλιας, Αντωνίου (Ηπείρου)

Τρίτη 1 Οκτωβρίου 2013

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΗΛΙΑ ΣΑΠΑΝΗ

Ο Ηλίας Σαπάνης με δηλώσεις του στο doxapentalofoumas.blogspot.gr ανέφερε τους στόχους της Δόξας αλλά και την σχέση της με τις άλλες ομάδες .

Ο  προπονητής της Δόξας μας δήλωσε:

Ο στόχος της ομάδας είναι ξεκάθαρος για εμάς και δεν είναι άλλος από την παραμονή στην κατηγορία. Είμαστε μια ομάδα που θα αγωνιστεί για πρώτη φορα στο πρωτάθλημα την Γ΄Εθνικής που σημαίνει ότι δεν έχουμε παραστάσεις από τέτοιoυ είδους παιχνίδια. Από την μια αυτό είναι ένα πράγμα που πρέπει να ξεπεράσουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται και να καταφέρουμε να προσαρμοστούμε στις απαιτήσεις της κατηγορίας. Από την άλλη όμως μας δίνει ένα επιπλέον κίνητρο γιατί έχουμε τον ενθουσιασμό του γεγονότος ότι θα αγωνιστούμε για πρώτη φορα στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής και μαζί με ομάδες που έχουν αγωνιστεί στο πρόσφατο παρελθόν στην Α΄Εθνική όπως η Λάρισα, αλλά και με άλλες ιστορικές ομάδες όπως η Κοζάνη, η Καστοριά και άλλες. Σίγουρα θα είναι μια υπόθεση δύσκολη, αλλά θεωρώ ότι είμαστε καλά προετοιμασμένοι.Έχουμε το ταλέντο σαν ομάδα έτσι ώστε να καταφέρουμε τους στόχους μας.

Το να βλέπω τη Δόξα Πενταλόφου την ομάδα που προτοέπαιξα ποδόσφαιρο, την ομάδα του χωριού μου να αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της  Γ΄εθνικής είναι κάτι που μου δίνει τεράστια ικανοποίηση. Μια ομάδα που έχει κάνει μεγάλα άλματα τα τελευταία χρόνια και κατάφερε μέσα από αντίξοες συνθήκες, μέσα όμως και από πολύ μεγάλη προσπάθεια, αγώνα και αγάπη από τους ανθρώπους  που την απαρτίζουν να βρεθουν εκμεταλεύομενη βέβαια και την αναδιάρθωση των πρωταθλημάτων να αγωνίζεται φέτος στο νέο πρωτάθλημα της Γ΄εθνικής. Σίγουρα για εμάς η συμμετοχή της ομάδας σε αυτό το πρωτάθλημα είναι μια πρόκληση . Το γεγονός ότι θα αγωνιστούμε με ομάδες όπως η Λάρισα, η Καστοριά, η Κοζάνη, ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, η Δόξα Κρανούλας και άλλες κάνει το έργο μας αρκετά δύσκολο γιατί μιλάμε για ομάδες που διαθέτουν την εμπειρία που απαιτεί η κατηγορία και διαθέτουν τη δυναμική του κόσμου αφού στις περισσότερες των περιπτώσεων μιλάμε για ομάδες μεγάλων πόλεων. Από την άλλη εμείς διαθέτουμε τον ενθουσιασμό του νεοφώτιστου, αλλά και το ταλέντο, την όρεξη,  την φιλοδοξία στοιχεία που χαρακτηρίζουν την ομάδα μας. Όπως επίσης την στήριξη και την αγάπη του κόσμου μας προς την ομάδα ο οποίος ακολουθεί την αγαπημένη του ομάδα σε όλα τα παιχνίδια και η συμβολή του είναι καθοριστική πάντα στην πορεία της ομάδας.